3-lety
15.11.2016
Kategorie: Společnost

Vláda zavře vepřín v Letech

Sdílejte článek:

URZA

Před více než rokem jsem ve Stokách psal o místě v Letech, kde stával koncentrák a dnes tam mají vepřín; já osobně jsem se situací spokojen, neboť produkty z prasat mám – na rozdíl od koncentráků – moc rád. Jsou však lidé, kterým tam ten vepřín vadí z pietních důvodů; tento pohled zrovna nesdílím, ale fajn, každý máme nějaké priority, já pro své vepřové řízky nepotřebuji ten vepřín nezbytně přímo tam, vlastně je mi to úplně jedno.

Akcionáři, již vepřín vlastní, na to mají podobný náhled, též by jim nevadilo chovat prasátka jinde; taková situace vyloženě dává prostor k dobrovolné směně: Nechť lidé, jimž vepřín v Letech vadí, tento od akcionářů koupí a postaví si tam třeba památník; skvělé řešení, ale… ale to by pro to museli něco obětovat, což se jim samozřejmě nechce. Vláda tedy schválila návrh nás všechny (včetně například mě, kterému tam vepřín vyhovuje) násilím donutit jim to zaplatit.

Proč je to špatně? Jednoduše proto, že zdroje, které je třeba na přesun vepřínu vynaložit, by lidem přinesly větší užitek, kdyby byly vynaloženy jinak. Jak to vím? Inu, velmi jednoduše – plyne to ze samotného faktu, že se lidé dobrovolně nesložili na to, aby vepřín odkoupili; tím totiž demonstrovali své preference potřebné zdroje raději využít jinak, na něco, co jim přinese více užitku.

Nelze nijak „změřit“, zda je lepší mít v Letech památník, nebo ty peníze utratit jinak, neboť přínos z obojího je subjektivní; lze to však zjistit celkem snadno tím, že necháme svobodné lidi jednat: Vynaloží-li dobrovolně dostatek prostředků na památník, pak to znamená, že je pro ně prospěšnější; v opačném případě není a měl by tam zůstat vepřín. Tato volba již proběhla a lidé jasně demonstrovali svou preferenci neutrácet za přesun prasečáku; pak přišla vláda a donutila je vyplýtvat zdroje a stejně to udělat.

ZDROJ: Urza

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur), Jan Slába 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 456,44 Kč
Vybráno 15.43%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
48 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.