babis rouska
29.3.2020
Kategorie: Společnost

Vláda se postará!!!

Sdílejte článek:

DAVID FORBELSKÝ

Tak jsem četl, že nějaká herečka chce, aby se o ni vláda postarala. Toho docílí nejlépe tím, že se nechá odsoudit k nepodmíněnému trestu.
To o ní bude vládou, jmenovitě ministerstvem spravedlnosti postaráno dokonale. Nebude muset chodit mezi lidi, kteří by ji mohli nakazit, nebude mít stres z nakupování — jídlo tam je pro některé i s donáškou ke dveřím, lékařská péče zajištěna, i ochotnický kroužek tam jist mají.

 

Ale vážně. Kde se vzala ta slepá víra, že vláda se o něco postará?

Vláda (jak celostátní tak krajská, či městská), by měla být maximálně koordinačním centrem, na které se obracejí ti, kteří nevědí kudy kam. V této chvíli by neměla řešit roušky, možná pomocí armády, či hasičů pomoci s jejich distribucí.

Není úkolem žádné vlády zajistit každému roušku, roli toaletního papíru a skývu chleba. O to se starají soukromé firmy a lidé, kteří pomáhají slabším dobrovolně. A děje se to v masovém měřítku navzdory škarohlídům a pesimistům.

Vzpomínáte na „argument“, kterým jste se mi jako Svobodnému vysmívali? Tedy že s malým státem nechají ostatní chudé, nemocné a staré lidi pochcípat? Ne, nenechají! Protože samotný základ lidské civilizace nevznikl tím, že si člověk opatřil nástroj, či něco vynalezl (to zvládají šimpanzi a dokonce i havrani). Civilizace vznikla tak, že lidé nenechali zraněného, nemocného, či starého napospas zvěři a smrti hladem, ale na úkor svého pohodlí, svých statků a svého času ho ošetřili, či krmili.

To je v naší civilizaci zakódováno od nepaměti. Vláda jen tomuto pudu nemá překážet a v tom ta naše selhala na plné čáře. Ale je to naše chyba, dali jsme vládě do rukou takové pravomoci, že se nyní obrací proti nám. Dávno jsme opustili myšlenku, že vlády od nás mají dostat jen takové pravomoci, které máme my sami, ale neumíme, nebo by bylo velmi složité a náročné si je vybavovat každý sám.

Takže máme právo chtít po vládě (a komkoli jiném), aby za úplatu chránila náš majetek, rozhodovala naše spory, případně nás chránila před napadením. To vše jsou práva, která má každý jedinec a není na škodu, pokud se tato práva vymáhají nějak organizovaně.

Takže vláda by měla mít jen ty pravomoci, které má jakýkoliv člověk. A když zatnu zuby, uznám, že je může mít i monopolně.

Ale máte právo vy zakázat svému sousedovi vyrábět a prodávat třeba respirátor a určovat za kolik a komu ho prodá?

Máte právo zakázat sousedovi dělat z kořalky desinfekci a rozdávat ji? Asi každý uzná, že ne. Tak jak ji může mít vláda a uplatňovat ji?

Protože jsme se uvolili ji takto velké pravomoci dát a totálně jsme resignovali na jakoukoliv kontrolu. Stačily nám plané sliby a někomu příslib na podílu z daní a začali ostatní přesvědčovat, že sousedé jsou banda zločinců, kteří jen kradou a koukají jak nás okrást. Uvěřili jsme, že je v silách jedné vlády (a v polední době dokonce jednoho člověka) zajistit veškeré potřeby, které máme; jídlo, zdraví, nebo kulturu.

Ne, není to v lidských silách, každý z nás je jedinečný a každý máme jiné potřeby.

Úkolem vlády by tedy dnes mělo být jen to, aby v maximální možné míře nepřekážela lidem v jejich konání a nanejvýš poskytla součinnost, či kontakty. A jestli to až dosud neudělala, tak by měla vypracovávat plány na případné zásobování obyvatelstva, až se zhroutí soukromý sektor. A ten se zhroutí převážně jen díky zákrokům vlády (a okolních vlád).

Čest výjimkám na úrovni nižších celků, starostů i hejtmanů. Nedělám to často, ale třeba hejtman Martin Půta si takto počíná. Nebo to tak alespoň podle výsledků vypadá.

  • David „Forby“ Forbelský, forby.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 911 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...
loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.