BABISROUSKA
29.4.2020
Kategorie: Politika

Vláda, opozice a ti druzí

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Vláda tvrdí, že všechno dělá dobře a nic nezanedbala. Opozice, že to sice dělá dobře, ale s chybami. Ti druzí jsou potom občané. Jedna polovina z nich si myslí, že vláda nás všechny zachránila a ta druhá tomu aspoň trochu rozumí.

Schopnost Andreje Babiše přesvědčit farmáře o tom, že mu po půlnoci nakládá jeho vepře do svého auta proto, že ho veze na veterinu, je neuvěřitelná. A ochota jeho příznivců mu to nejen uvěřit, ale ještě mu přitom podržet dveře, je ještě neuvěřitelnější.

Co se týče koronakrize, nejsme na tom v porovnání s ostatními nijak zle. Dá se dokonce říct, že jsme na tom relativně dobře. Zásluhu na tomto stavu mají především tito: Občané na prvním místě, opozice spolu s odborníky, vláda.

Občané jsou ti, kteří projevili disciplinovanost, osobní invenci a trpělivost. Oproti jiným národům jsme rozumní a v době ohrožení ukáznění. Slyšeli jste např. někdy předtím o existenci dětských roušek? Já nikdy. A přesto jsou. Mámy je svým dětem ušily. Miliony dětských roušek a dvakrát miliony pro nás. Babiš to pak nazval pouhou tisícinou z potřebného, která nestojí za řeč. Roušky si lidé rozdávali navzájem, prali a žehlili, aby je mohli použít znovu. Dezinfekci si vyráběli sami a internet zaplavili návody jak na to. Zaměstnavatelé vycházeli vstříc zaměstnancům, nikdo nikoho neuháněl. To všechno v době, kdy podle vlády byl všeho dostatek. A v době, kdy padali první zdravotníci na hubu. A po nich i živnostníci.

Zatímco jiné národy na západ od nás si z toho dělali bžundu, v době ohrožení tančili (Španělsko) a překračovali mrtvé na ulici, aby pak při prvním výpadku zásobování, nebo jiných potížích začali demonstrovat (Německo), krást (Itálie) a lomit rukama. Jejich vlády se chovaly zmateněji než tučňák na srazu číšníků. Špičky EU ještě hůř. Tváří tvář skutečnému problému a navíc takovému, který samy nevyvolaly, na což nejsou zvyklé, zalezly pod stůl jako spráskaní psi. Dá se říct, že jejich napomádované “společné evropské hodnoty” prdly pod tíhou mikroskopického viru během tří minut jako flaška vodky na ukrajinské stavbě.

Občané jsou i kritičtí. Pamatují si totiž, že vláda nazývala epidemii zpočátku posměšně panikou a že Babiš odmítal ustavit krizový štáb i v době, kdy už mu to nařizoval zákon. Ví, že jiný zákon vláda zbaběle pokroutila, aby krkounsky nemusela nikoho odškodňovat. Občané vědí, že v prvních týdnech nechala vláda špitály a pečovatelské domy sprostě na holičkách. Že naopak ignorovala české firmy, které chtěly a uměly pomoct s rouškami, testy a dezinfekcí, aby pak hamounsky preferovala bůhvíkoho a bůhvíodkud za Jidášký obolus. Že vlezzádelně vůči Hradu utopila zbytečně stamiliony za mnohdy nefunkční čínské šunty. A že všechny průšvihy omlouvá přes “nedalo se nic dělat” a úspěchy nás všech si uzurpuje jako “my jsme to zařídili”.

Občané jsou i nekritičtí. Všechny kroky vlády pokládají za svátost a všechna pozitiva za prozřetelnost Babiše. Tím pádem všechna negativa a neúspěchy za zlovůli opozice a všemocnost koronaviru. A tomu odpovídá i kvalita jejich argumentů. Nejčastějšími jejich argumenty potom jsou: opozice okopává, zdraví je přednější, antibabiš, karavana jede dál a máme nejúspěšnější vládu. Nic víc va nic méně, takhle jim to k životu stačí.

Tak například se domnívají, že opatření vydaná nezákonně ministerskou vyhláškou pod zákonem o ochraně veřejného zdraví musela být tak vydaná, protože na nic jiného nebyl čas. Vůbec jim nevadí ani fakt, že byla původně vydaná správně pod krizovým zákonem a nouzový stav parlament vládě potvrdil 7.dubna i na další měsíc dopředu. Jiný se domnívá, že musela být pod ministerstvem zdravotnictví proto, že se týkala zdraví lidí. Tento človíček zřejmě čeká, až mu doma v koupelně kohoutek zakokrhá. Obecně potom občan nekritický tvrdí, že opozice oním soudním rozhodnutím, které to napravilo, ohrozila zdraví nás všech. Tak předně by si měli uvědomit, že to vláda ve své nenažranosti zfušovala a ona je ta, která ohrozila pandemický plán (tedy pokud vůbec nějaký kdy měla). Zákony musí jít podle jejich názoru vůbec stranou, jedná-li se o dobrou věc. Potom bych je chtěl vidět v situaci, kdy by jim policajt zabavil řidičák jenom proto, že z auta údajně zacítil alkohol. A o zdraví lidí na silnicích jde především, no ne?

Pikantní je pak jejich nelogický argument, že zdraví je přednější než peníze. Ten ovšem padá ve chvíli, kdy se mluví o náhradách za zmařené živnosti, které ochraně zdraví pokorně ustoupily. To lítají vzduchem zlevněné plomby jako vosy nad pivem v akci a je řevu jak na koncertě skupiny Manowar. Žádná újma se jim nestala a ani stát nemůže. Jejich mzdy pro případ úpadku podniku garantuje vláda, nájmy zatáhne jejich pronajímatel a věřitel taky utře hubu. Takže ano, vláda to dělá dobře a jak říkají, zdraví je víc než peníze. Peníze těch druhých. Protože kdyby vláda naopak povolila firmám kvůli koronaviru odklad výplat, to už by vůbec nebyla správňácká vláda, ale fujky. A to všechno se přikryje tvrzením, že to vláda udělala nejlíp ze všech, jsme na špici v boji s koronem, výsledky mluví za vše, celý svět v úžasu padá na zadek a proto se žádná kritika nepřipouští. Tak potom vězte, že dle počtu nakažených na počet obyvatel je na tom lépe např. Polsko, Maďarsko, Řecko, Chorvatsko, Bulharsko, Slovensko, Srbsko, Ukrajina, Bělorusko, Lotyšsko, Litva…a drtivá většina z nich dokonce několikanásobně.

Opozice. Opozicí je podle človíčka nekritického kdokoliv, kdo se škaredě podívá na pana Babiše, anebo si dělá ouchcapky z vlády. V tomto je velmi kritický. A tak se opozicí stává i občan, který žaluje vládu, svaz hospodských, či podobná asociace pokud má požadavky na vládu, živnostníci, kteří mají výhrady k vládním krokům, dále jsou to vládní podržtaškové KSČM a SPD, kteří v něčem nedrží s Babišem lajnu, všechny OSVČ, novináři a média obecně, soudci, inteligence povětšinou a dokonce i lektoři, kteří se odmítají plazit před Hradním kořalečníkem v prachu. Kalousek je pak mezi opozicí VIP persona. Na diskuzích lze potom nalézt i takové perly, jako pod článkem o tom, že KSČM nepodpoří vládní návrh v plném rozsahu, že to už demoblok přehání. Anebo pod sdělením o ústavní stížnosti jedné občanky, že takto si ODS hlasy nikdy nezíská. Brilantní bylo také tvrzení jednoho takového, že vláda měla tam málo krizových rezerv materiálu, protože jí je předešlá vláda nezajistila. Zapomněl však na to, že předešlá vláda byla tatáž co je nyní, jen v obrácených barvách trikotů.

Opozice je velmi důležitý institut v demokratickém zřízení. Je to kontrolní, zákonodárný a současně i stínový poradní sbor vlády. A musím říct, že v době krize se naše opozice zachovala na jedničku, a proto ji právem patří druhé místo za zásluhy. Oproti lžím občanů nekritických, že opozice neudělala nic, toho opozice udělala poměrně dost. Jednak byla první, která upozorňovala opakovaně na šíření pandemie a varovala před nedostatkem vybavení a materiálu. To bylo ještě v době, kdy se vláda naštorc cpala bezstarostně párky z Vodňanského kuřete. Byla to ona, která, posvětila všechna důležitá omezení na počátku pandemie, vyslovila vládě plnou důvěru a navrhla schvalování opatření ve zkráceném řízení. Sama většinu z nich navrhla a další pomohla upravit. A koneckonců má zastoupení i v krizovém štábu a na zvládnutí krize se aktivně podílí.

Ale byla to i ona, která vládu upozornila na porušování zákona, kritizovala nespravedlivé zásahy a upřednostňování jedněch před druhými. Byla to ona, která protlačila náhradu mezd a jiné životně důležitá opatření. Naopak upozornila a tím i pozastavila projednávání úpravy zákona o skutečných majitelích firem, který by nahrál premiérovi a pomohl se mu vykroutit z prekérní situace kolem svěřenských fondů. Svou státotvornou a zároveň kontrolní funkci splnila na jedničku.

Vláda. Mám-li začít od začátku tak tím, že vláda minulý rok prožrala státní rezervy pro případ neočekávaných výdajů. To si nedovolil ani Kalousek v době hypoteční krize a to je prý alkoholik. Tvrzení, že tam peníze leží zbůhdarma vydrželo Babišovi přesně po dobu, než se stihl pochlubit, že snížil vládní dluh. Ale popravdě za 22 mld. z rezervního fondu by ho o 2,9 mld. zvládl snížit asi i Otík z vesničky střediskové. Dále vláda zabodovala několika prohlášeními hodné silvestrovské veselice. V únoru označila pandemii za paniku, poté to zopakoval i ministr zdravotnictví a přidal herdu, že sklady jsou narvané materiálem a nic se nemůže stát. Další prčou přeukrutnou bylo prohlášení Babiše, že roušek je dost a osobně je všem přiveze. Pak zemřela první zdravotní sestra, která upozorňovala na nedostatek roušek a kabaret skončil.

Musíme si uvědomit, kdo je vláda. Oproti opozici, občanským organizacím a obyčejným lidem je to kolos, který má k dispozici armádu poradců, odborníků, celou síť státních institucí, neomezené styky a kontakty, půl milionu státních úředníků, nemocnice, armádu, policii, hasiče a k tomu prachy keš. Bylo by divné, kdyby s tímhle už něco nezvládla. Kroky vlády v době koronakrize se dají rozdělit na: opatření obecná s účastí opozice, opatření vlastní, reálná práce v terénu a křivárny všeho druhu.

V těch obecných opatřeních není námitek. Opozice je v souladu a také lidé je kvitují na jedničku. Jedná se především o ty zákazy prodeje, volného pohybu, sanace mezd, zrušení výuky a pod. Ta další čistě vládní, jako je přenesení nájmů na pronajímatele a dluhů na věřitele, či podraz v podobě přesunutí opatření pod jiný zákon, tam už je to na palec dolů. V samotné práci v terénu taky nic moc. Pečovatelská zařízení ponechaná bez dezinfekce, testů a roušek a špitály na pokraji kritické nouze, to svědčí spíše o pravdivosti slov typu: nikdo nevěděl co má dělat, nikdo to nečekal a dělali jsme všechno v poklusu. Nejsou testy, nejsou roušky, ale budou. Kdy? Nevíme. To, že si vládní úředníci užívali respirátorů nejvyšší třídy a zdravotníci padali na hubu v propocených hadrech na tváři, to je hnus. A to, že vláda házela našim výrobcům klacky pod nohy v době, kdy je národ opravdu potřeboval, dvakrát hnus.

A dále naprostý chaos od poloviny dubna, kdy ministryně financí není schopna říct co se bude proplácet, komu a kolik. Ministři se hádají přímo v TV vstupech o tom, co je zrovna v platnosti i přesto, že občanovi za nedodržení hrozí likvidační flastr 10-50 000kč. Kdy se dopoledne můžete dočíst, že cestovat se bude za dva roky, odpoledne za rok a večer, že v létě. Že hospody otevřou v červnu, květnu, nevíme, asi nikdy.

Nejhorší prasárnou pak bylo protlačování různých novel zákonů naprosto nesouvisejících s pandemií v nouzovém stavu. Např. zákon o tajných službách umožňující monitorovat neomezeně internet a operátory, novela definující vlastníka firmy uležené ve fondech jako bezvýhradního správce, ale nevlastníka, či vládní plán o hospodářské soběstačnosti státu, který počítá s miliardovými dotacemi pro potravinářské velkopěstitele a velkovýrobce. Vládní mnohasetmilionové nákupy přes bílé koně, bezdomovce s desítkami exekucí, či firem bez zázemí a kanceláří, to už jen dotváří tu bídu a zmar. A loupežnické praktiky. Tohle fakt není na potlesk. A když tak na potlesk facek.

Vláda by měla vládnout dobře, dělat dobrá rozhodnutí. Má k tomu plnou důvěru, plné vybavení a tučný plat. Tahle vláda rozhodla minimálně od března do poloviny dubna, za pomoci ostatních, až na výjimky dobře. Tedy splnila to, za co byla placena a co bylo její povinností. A teď se zamysleme, je to opravdu na pomník a provolávání slávy? Kdo kdy vám naposledy provolával slova díků za to, že chodíte do práce, platíte daně, vychováváte děti a nekradete? A opravdu dělala vláda všechno košer a nezištně? A opravdu nás zachránila, nebo se jen tak svezla na přílivové vlně? Já bych řekl, že to druhé.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 100,00 Kč
Vybráno 17.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 565 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,41 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)