VIRROUSKA
30.7.2020
Kategorie: Společnost

Vláda neumí řídit testování. Tak vypráví pohádky

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

1. března zde byl první nakažený, v následujících dvou měsících se přehnala první vlna. Stále neexistuje centrální řízení laboratoří, sledování jejich kapacit, prostě nic. Jsou přitom schopné vyšetřit zhruba 25 000 vzorků denně.

V souvislosti s další vlnou coronaviru na Karvinsku bylo ministerstvo zdravotnictví kritizováno za pozdní dodání výsledků testovaným lidem. Ministr proto přišel s touto pohádkou,

…bylo, nebylo, jedna laboratoř dostala vzorek k vyšetření, ale protože nestíhala a nechtěla přijít o zisk (vidíte je, opovrženíhodné krkouny), vzorek zamrazila a vyšetřila až po týdnu. Tak se stalo, že nebohý pandavirově pozitivní horník čekal na výsledek 9 dní. Je více než pochybné, že se něco takového skutečně stalo a pokud ano, je opět odpovědností vlády, aby se nic takového nedělo.

V této souvislosti zní úplně jako obžaloba vyjádření Jakuba Mrázka, vedoucího oddělení molekulární biologie Zdravotního ústavu (Přetížené laboratoře potřebují pomoc, Denisa Doležalová, Novinky.cz, 26.7.2020)

Podle Mrázka by však velmi pomohlo, kdyby v Česku vznikl systém, který by umožnil kraji, kde epidemie kulminuje a testovací zátěž je velká, rozložit testování i do jiných krajů.

„Je potřeba vybudovat síť laboratoří, které by pokrývaly všechny kraje v Česku a byly by schopné zajistit bazální testovací kapacitu. Důležité je, aby byly laboratoře propojeny infrastrukturou, která by umožnila velmi rychle a efektivně přesouvat tu zátěž z jednoho kraje do dalších. Prostě podle vývoje epidemiologické situace,“ zdůraznil Mrázek.

Hm, hm a co ministerští úředníci 4 měsíce dělali? V podstatě jde o velice jednoduchý program. Při odběru se zadají veškeré osobní údaje a potom vzorek putuje (z odběrního místa do laboratoře) pouze pod číslem, resp. QR nebo čárovým kódem. Ukončení zpracování obsahuje identifikaci laboratoře, pracovníka, výsledek, datum. Pacient může sám zjistit po zadání čísla odběru, jaký je výsledek. Odpadly by výmluvy, že nebyl k dosažení na zadaném mobilu. Stačí připojit objednávkový modul pro řízení kapacit odběrních míst (pro zvaní lidí) a modul sledování volných kapacit laboratoří spojený s dispečinkem, který se stará o vytěžování. V takovém systému je ihned jasné, že vzorek nestandardně čeká nebo se ztratil, která laboratoř je za toto odpovědná………

Takže 1. března zde byl první nakažený, v březnu a dubnu se přehnala první vlna a v Česku stále neexistuje centrální řízení laboratoří, sledování jejich kapacit, prostě nic. Jsou přitom schopné vyšetřit na 25 000 vzorků denně, jen by o celé věci musel někdo přemýšlet. Hlavně pracoviště Akademie věd a vysokých škol přizpůsobily s velkými náklady svoji vysokou kapacitu k testování na covid-19. Následně, v přetržce nákazy, dostávali k testování minimum vzorků, takže považuji za skoro vyloučené, aby svoji vstřícnost zopakovali.

V pořadu ČT Otázky Václava Moravce 26. června 2020 se ministr zdravotnictví svěřil s nápadem zřídit páteřní síť laboratoří, které budou fungovat sedm dní v týdnu. V podání této vlády jde říci jediné, to zase bude ostuda. Asi jako s elektronickými dálničními známkami.

Dne 18. května jsem v Analýze reakce státu na COVID-19 napsal:

Nepodařilo se standardizovat administrativní postup, žádanky k vyšetření šly zároveň fyzickou i elektronickou formou. Tento chaos snižoval „dodávku“ vyšetřovaných v čase i množství, tedy i počet vyšetření, zpomaloval činnost systému a proto také vznikaly dlouhé čekací fronty.

Existují minimálně 2 aplikace pro sledování vzorků:

„Ústavu molekulární genetiky vyvinul internetovou databázi Coronabase, která umožňuje elektronickou registraci vzorků a dále i jejich sledování až do samotného vyhodnocení…….

Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Už nyní tam dohromady s Ústavem mikrobiologie testují až 600 vzorků denně. K odbourání papírových žádanek, které je při práci brzdí, vyvinuli systém CovIT“. ZDE

Jak vidět, stát výše uvedené pracoviště nepožádal o zpřístupnění těchto nástrojů IT.

Tristních je mnoho věcí, ale přece jenom. Vláda zvolila rétoriku „války s C-19“, ale o víkendu se jaksi neválčí. To dokazují propady („zuby“) na grafu počtu testů o víkendech a ve volných dnech od začátku sledování nákazy pandavirem. Z nejnovějších údajů (pátek 24.7.2020 – 6238 testů, sobota 25.7.2020 – 2262 testů) https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

Takže shrnuto. Vláda neumí zorganizovat testování a tak nezbývá než vyprávět pohádky.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 13 261,00 Kč
Vybráno 37.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 596 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.