ZIVNOST1
23.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Vláda i opozice hodily OSVČ a střední třídu přes palubu

Sdílejte článek:

DALIBOR UHLÍŘ

uhlirNic po státu nechtějí a v “normálních” časech se o sebe umějí postarat. Pokud jim tedy stát nezavře provozovny jako nyní. Řeč je o živnostnících a menších a středních podnikatelích.

Ti na rozdíl od jarní vlny viru teď musí platit zálohy na zdravotní a sociální. Kromě toho nyní nesmějí – zcela nesmyslně – kombinovat jednotlivé podpory.

 

OSVČ to schytaly v první linii

Aktuální situace se v mnohém podobá jarní koronavlně – mnoho podnikatelů, jakými jsou například restauratéři a spousta dalších menších podnikatelů, muselo zavřít své obchody. Jeden velký rozdíl by se však přeci jen našel – u programů podpory došlo k velkému osekání. Nejvíce na to doplatí OSVČ a zcela nejvíc nesmyslně OSVČ se zaměstnanci.

Zatímco v první koronavlně jim stát odpustil alespoň ty minimální zálohy na pojistné, nyní platit musí – i když nevydělají ani korunu. Vláda jim navíc za přispění opozice jednotlivé podpory nepovolila kombinovat. Nelogické je to zejména u kompenzačních bonusů a podpor zaměstnanosti v podobě programů Antivirus.

Na bonus totiž dosáhne jen část drobných podnikatelů, mezi které se nově zařadí pouze OSVČ, společníci malých “eseróček”, dohodáři a dodavatelé uzavřených podniků, kteří svoji činnost (nebo činnost svých firem) nesměli vykonávat, nebo ji museli omezit v rámci stále trvajícího nouzového stavu.

Peníze stát přitom nazbyt zřejmě má, když si bude moci dovolit podpořit nejbohatší zaměstnance snížením zdanění práce.

Úředníci jsou za 100% mzdu doma

Většina úředníků sedí za plnou mzdu doma, i když úřady poměrně nesmyslně zkrátily úřední hodiny a omezily svoji činnost. A to ani nemluvíme o těch zhruba 60 tisících úředníků, kteří sedí na svých teplých místech zcela zbytečně! Opět se potvrzuje, že stát na tom asi zase tak špatně finančně nebude, když si může dovolit takový nerovný přístup.

Privilegované velké zahraniční řetězce

Někomu se otvírá kudla v kapse, jiní jen nevěřícně kroutí hlavou. Marně člověk mlátí hlavou do stolu, když se snaží najít důvod, proč velké zahraniční řetězce, kde se kumulují davy lidí, mohou mít otevřeno, zatímco malí živnostníci, kam přijde pár lidí, musí mít nuceně zavřeno. Škoda mluvit.

Na osekání podpory má podíl nejen vláda, ale i opozice

Opozice si při schvalování očividně zapomněla všimnout, že se nově vylučuje souběh bonusu s dalšími podporami. Před projednání Senátem slibovala opozice nápravu. Ve výsledku Senát přijal akorát tu změnu, že je možný souběh bonusu s programem Covid Nájemné. Jedná se o program, který se i nyní dá čerpat souběžně – vztahuje se totiž k jinému období než kompenzační bonus.

Kombinace jarních podpor zafungovala. Proč je to teď jinak?

Jarní vlna podpor zafungovala. I když všechno bylo trochu opožděné, často zmatečné a administrativně náročné. Alespoň však OSVČ mohly získat souběžně kompenzační bonus, ošetřovné pro OSVČ a například i podporu z programů Antivirus na zaměstnance.

S tím je nyní amen. Nejpozoruhodnější je případ programu Antivirus. Ten podnikatel čerpá pro své zaměstnance, nikoliv pro sebe. OSVČ tedy čeká Sofiina volba, kdy si musí vybrat mezi sebou a svými zaměstnanci. Zlatým hřebem večera je, že společníci malých společností s ručením omezeným mají možnost tento souběh využít. Proč tedy ostatní “podobní” ne?

OSVČ čelí jednomu klacku pod nohy za druhým

V “normálních” časech se o sebe umějí vždy postarat a nežádají nic po systému. Vytvářejí navíc další pracovní místa a zaměstnávají lidi. Asi má stát v plánu oddělit zrno od plev a nechat podnikat jen ty, kteří přežijí. Jak si jinak vysvětlit nárůst neskutečné byrokracie v posledních letech – EET, kontrolní hlášení, prodloužení vratek DPH, nepřehledný a složitý daňový systém, kontroly či různá nařízení. A teď k tomu ještě přibylo totální uzavření dlouho budovaných živností a rodinných provozoven!

Řešení: návrat ke svobodné společnosti devadesátých let

Jedinou možností, jak nechat živnostníky a menší podnikatele opět zbohatnout, je radikální zjednodušení daňového systému, zrušení a odmítnutí EET, zrušení řady předpisů a omezení a celkový návrat ke svobodné společnosti 90. let! Bez této radikální změny se ze současné situace nedostaneme. Samostatnou kapitolou pak musí být velmi radikální zeštíhlení státu…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 427 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)