zivnostzl
13.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Vláda ČR hledá finty, jak neplatit, co platit má

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK 

Vláda je někdy velmi kreativní, a tak, když nechce živnostníkům a podnikatelům vyplácet, co jim vyplácet má, našla si trik, kterým se placení vyhne – zákaz souběhu některých podpor.

Podnikatelské odbory už od konce července (např. žádost předaná osobně ministryni Schillerové 28. 7. 2020) upozorňovaly vládu, že potíže drobných podnikatelů neskončily a naopak, že se budou zhoršovat.

Psali jsme jmenovitě všem ministrům a premiérovi, že „živnostníci a malé firmy vyčerpali svoje rezervy a podzim a zima 2020/2021 budou rozhodujícím obdobím pro jejich přežití.” Opakovaně jsme upozorňovali, že je nutné učinit vše pro jejich záchranu, protože jde nejen o ekonomiku státu a o pracovní místa, ale i o osudy jednotlivých lidí, kteří mohou přijít o svou dlouho budovanou existenci.

Tři měsíce nás odbývali slovy, že se nic neděje, aby pak v říjnu konečně a narychlo spíchli programy podpory. A rovnou tu podporu devalvovali: Vše je komplikované, spousta podmínek si navzájem odporuje, jen ztěžují malým podnikatelům a živnostníkům k podpoře přístup.

Typickým rysem přístupu vlády k pomoci českému podnikání je snaha vypsat co nejvíce „programů podpory”, ale vyplatit co nejméně peněz. K tomu použila vláda třeba zákaz souběhu některých podpor, kterým dostala mnohé živnostníky do neřešitelné situace.

Vláda v souvislosti se zákazem souběhu podpor předkládá veřejnosti chybnou premisu, že pokud dá nějaké peníze živnostníkovi nebo firmě, je to vždy podpora podnikání. Je nutné jasně a důrazně říci, že to není pravda a vláda, aby nemusela platit, co platit má, sčítá jablka a hrušky.

Nelze například rozumně vysvětlit, proč by živnostník, který dostane podporu pro osobní spotřebu, neměl mít možnost dostat i podporu pro své zaměstnance nebo podporu na úhradu části nájmu prostor, v nichž podniká. To má platit náklady na podnikání z těch deseti tisíc, které mu zbydou z kompenzačního bonusu? A rodina se půjde pást?

Pro pochopení toho, jak nelogický je zákaz souběhu podpor, je nutné správně popsat a pojmenovat účel a příjemce jednotlivých podpor.

Kompenzační bonus 500 Kč/den, je pro živnostníka podporou v nezaměstnanosti, kterou dostává, protože jej vláda připravila o možnost příjmů. Je to podpora určená k úhradě nezbytných životních potřeb jeho a jeho rodiny.

Program Antivirus je podpora určená pro zaměstnance na ochranu jeho pracovního místa, aby neztratil práci. Jak správně řekl ministr Havlíček 23.8. 2020 v CNN Prima: O čem byl a o čem je celý program Antivirus? To není podpora podnikatelů, to je podpora zaměstnanců. (konec citátu) Je to tak, konečným příjemcem, tím, kdo profituje z podpory, je zaměstnanec. A to stát dá na jeho mzdu z Antiviru jen polovinu, zbytek musí doplatit zaměstnavatel.

Programy Covid (Nájemné, Kultura, Sport, Bus) jsou podporou podnikání, jsou to peníze, které mají snížit ztráty malých firem a pomoci jim přežít. Jsou to programy na částečnou úhradu jejich marně vydaných nákladů.

Dělat, že tyto různé podpory s různým účelem použití se navzájem vylučují, to může být jen čirá hloupost, nebo zlý úmysl. Když odhlédneme od toho, že všechny podpory jsou výběrové a velké množství živnostníků a podnikatelů na ně nedosáhne, tak zcela zásadní je, že máme tři skupiny příjemců: občan-živnostník, občan-zaměstnanec a živnostník/podnikatel-firma. Nemá žádnou logiku, když se podpory tří různých skupin a tří různých důvodů nesmí spojovat.

V souvislosti s prohlášeními vládních politiků nebo zaměstnaneckých odborářů můžeme možná chápat, proč to vláda dělá, ale nemůžeme s tím souhlasit. Jednání vlády lze pochopit jen jako snahu omezit podporu českého podnikání na minimum, s cílem nechat je vykrvácet.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 255,00 Kč
Vybráno 9.30%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 369 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
politicon.cz
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.