zivnostzl
7.10.2020
Kategorie: Ekonomika

Vláda ČR diskriminuje drobné podnikatele a živnostníky

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Fakta: Bylo podpořeno asi 790 000 zaměstnanců, a jejich podpora pokračuje a pokračovat bude. Malé firmy a OSVČ, kteří také přišli o práci nebo jejichž existence je ohrožena, vláda žádnou podporu nemá a nepočítá s ní.

Podnikatelé a živnostníci se cítí být silně diskriminováni odlišným přístupem státu k zaměstnancům na straně jedné, a k OSVČ a malým podnikatelům na straně druhé.

Pro mnohé nepodnikající občany bude tento výrok asi těžko stravitelný. Co už zase ti podnikatelé chtějí, na co stěžují? Vláda přece říkala, kolik jim už dala peněz a jak dobře se o ně postarala, tak co se jim nelíbí?! Ano, vláda toho říkala mnoho, ale ne vše je pravda.

Nebylo by správné tvrdit, že stát vůbec nepomohl živnostníkům či drobným podnikatelům. Někteří dostali podporu 500 Kč/den, a to po tři měsíce koronakrize, jiní dostali ošetřovačku (na kterou nemají živnostníci na rozdíl od zaměstnanců nárok!), mohli si odložit zálohy na sociální odvody (odložit, ne nezaplatit) a po velkém odporu vláda odložila spuštění EET pro řemeslníky, kadeřnice, kosmetičky či zvěrolékaře. Vláda nepomohla zachránit živnosti, ale aspoň někteří měli pár korun na bydlení a jídlo pro rodinu.

Všechna podpora pro živnostníky a drobné podnikatele už skončila a vláda neuvažuje o jejím obnovení. A krize pokračuje. Některé obory neměly ani v létě možnost se nadechnou, jiné do toho už zase spadly.

Ve stejné chvíli, kdy nám vláda tvrdí, že je vše OK a že prý „situace není kritická”, říká ministryně Maláčová: „Ekonomika se ještě plně nevzpamatovala z nejtěžšího období. Je proto důležité, aby i nadále fungovala podpora zaměstnavatelů a pracovních míst. MPSV již pracuje na zavedení takzvaného kurzarbeitu, který by na Antivirus navázal. Předpokládáme, že ho předložíme v nejbližší době.” (zdroj: https://1url.cz/HzCNf). A to prosím ministryně Maláčová napsala ještě před zaváděním dalších opatření ministra Prymuly.

Je absurdní, že současně s tím, kdy nám vláda tvrdí, že žádná krize není, prodlužuje program Antivirus a připravuje kurzarbeit na ochranu pracovních míst ohrožených probíhající krizí. Pro neznalé, příjemci podpory z tohoto programu jsou prostřednictvím svých zaměstnavatelů zaměstnanci. Jak píše MPSV: K 14. 9. 2020 bylo podpořeno 790 316 zaměstnanců. Program Antivirus pomohl udržet pracovní místo téměř každému 4. zaměstnanci v soukromé sféře, a většině zaměstnanců stát přispěl na jejich náhrady mezd opakovaně. (zdroj: MPSV, https://1url.cz/PzCN0)

Pro malé firmy a OSVČ, kteří také přišli o práci nebo jejichž existence je ohrožena, vláda žádnou podporu nemá. Jako by stát oceňoval jen jeden způsob práce – zaměstnání, zatímco jiné formy práce ignoruje. Ale podnikání je práce a tato práce stát živí.

Jako nemůže být tma a světlo zároveň, nebo najednou zima i teplo, není možné, aby situace současně byla i nebyla kritická. Jedny chránit a na druhé se vykašlat, to má být přístup vlády k občanům? Tak co, vládo, je krize nebo není? Jestli je třeba chránit zaměstnance a jejich pracovní místa, pak jistě jsou stejné důvody pro to, aby byla zavedena opatření na podporu drobných podnikatelů, kteří také přišli nebo přicházejí o práci. Práce jako práce, nebo ne?

Podnikatelské odbory poslaly vládě výzvu, aby to vzala na vědomí, protože drobní podnikatelé si sami svoje těžkosti nezavinili. Chceme, aby vláda přestala dělat, jako by se pro živnostníky a malé firmy nic nedělo. Děje se a hrozba krachu a zadlužení je pro malé firmy a živnostníky v této situaci stále reálnější.

Podnikatelské odbory jako zástupce českých podnikatelů a živnostníků vyzývají Vládu ČR, aby ukončila diskriminaci OSVČ a drobných podnikatelů a aby urychleně přijala opatření na jejich ochranu v koronakrizi.

Pane premiére, paní ministryně a páni ministři, vyzýváme vás, abyste vzali situaci živnostníků a drobných podnikatelů vážně, a abyste přehodnotili svůj dlouhodobě negativní postoj k nim.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 534 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)