10.9.2015
Kategorie: Společnost

Vláda chce, aby policie mohla podivínům sebrat zbraně. Takový nástroj k perzekuci nesmí státní moc dostat do rukou

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

FRANTIŠEK MATĚJKA 10|09|2015

„Když lidé upozorní na zvláštní chování ozbrojeného souseda kupříkladu radnici, policie mu pak okamžitě zbraň či munici zabaví. Preventivně.“ Myslel jsem, že tyhle praktiky už nezažiju.

Ve věci tragédie v Uherském Brodě, při které vrah zabil osm lidí a pak sebe, neselhali podle představitelů státní moci policisté, státní zástupci, ani inspekce. Prostě neselhal nikdo a vše bylo OK. Podle toho, co nyní navrhuje vláda za opatření, je zřejmé, že jedinými viníky, vůči kterým bude po tragédii v Uherském Brodě přijato nějaké opatření, jsou všichni držitelé zbrojních průkazů plošně.

Já jsem nadále skálopevně přesvědčen, že jediným viníkem té tragédie byl vrah, že podobným excesům zabránit nejde, a že přijímat plošná opatření vůči všem občanům, majícím povolení legálně držet palnou zbraň, je nesmysl. Jenže to je asi příliš jasné a jednoduché a nelze na tom vytřískat ani politické body u lidí typu „mně se zbraně nelíbí“, ani peníze z veřejných rozpočtů na posílení represe proti bezúhonným a netrestaným občanům, kteří jsou v kombinaci s vlastnictvím palných zbraní vnímáni jako hrozba pro každou socialistickou vládu na světě.

handing-over-gun-shutterstock_9318304-400x400

Mluvčí ministerstva vnitra k návrhu říká: „Pokud ji nevydá dobrovolně, bude policie oprávněna vstoupit do obydlí a zbraně tam zadržet. Je to vlastně předběžné opatření. Držitel zbrojního průkazu pak bude povinen podstoupit mimořádnou lékařskou prohlídku.“ Pokud lékař zjistí, že netrestaný a bezúhonný občan je podle něho (!) v pohodě, zbraň mu policie vrátí. Podívejme se na úskalí takového postupu. Nabízím pár realistických situací, které mohou nastat:

1) Sousedé si mezi sebou budou vyřizovat účty. Zastáváte názor, že soused nemá na vaší oplocené parcele co dělat a dáváte mu to permanentně najevo? Kritizujete ho za to, že dělá průběžně bordel ve společných prostorách? Nebo ho férově informujete předem, že nejste ovce na porážku a nebudete mu tolerovat jeho fyzické výpady v ožralosti proti ostatním, a že pokud situace přesáhne mez, hodnotitelnou jako trvající útok na život, zdraví nebo majetek jiných, a on to jednou přežene, zasáhnete v souladu se zákonem? Může se snadno stát, že budete takovým sousedem označeni za nebezpečného podivína, kterého sama policie na základě udání v rámci presumpce viny třeba na měsíc, než bude posudek hotov, odzbrojí.

2) Řekněme, že vám policie zbraň tzv. preventivně odebere a určí psychologa, který bude úředně zkoumat, jestli nejste podivín. Žijeme v době, kdy představitelé státní moci označují řadu občanů zcela neprávem a účelově za rasisty, xenofoby či homofoby. Tito lidé ve skutečnosti netrpí strachem z neznámého a nenávistí vůči ostatním, ale jsou empatičtí k poučení se z dějů a reality, které vidí, a které státní moc přes veškerou propagandu není schopna v zájmu zdánlivého blaha všech utajit. Tito lidé mohou být v očích státní moci poslušných psychologů šmahem za podivína označeni. Ono totiž postavit hodnocení duševního stavu jednoho jen na názoru a razítku druhého, fakt smrdí, zejména když má ten s razítkem v ruce jiný světonázor, než vy.

3) Byl jsem v minulosti státní mocí exemplárně potrestán pokutou ve výši 4.000,- Kč ve správním řízení za to, že jsem s podporou věcných argumentů veřejně v médiích vyzýval občany České republiky k neúčasti na sčítání lidu. Dokážu si proto velmi snadno představit, že představitelé státní moci, řízení politickými rozhodnutími, budou cíleně perzekvovat jim nepohodlné občany, kteří by je v jejich křeslech mohli ohrozit, tím, že na základě anonymního udání prostě občana „udělají“, aby měl svých starostí dost a neměl čas a energii jít proti nim. O možné pomstě policistů vůči občanům za to, že si dovolili například upozornit na jejich chování, ani nemluvě.

4) No a na závěr jsem si nechal tu dle mého soudu nejhorší situaci. Galerka má vyhlídnutou oběť pro přepadení, loupež, nebo krádež majetku. Stačí jedno kvalitní sofistikované udání a policie sama jí budoucí oběť předem odzbrojí. A to nepočítám případy, kdy byli někteří policisté sami v roli tipařů členy galerky. Ani tomu se v budoucnu nelze vyhnout, jsme jenom lidi.

Jistě jsem nevyčerpal všechny možnosti zneužití vládního návrhu. Děkuju, ale nechci. Chci naopak věřit, že se ve sněmovně najde dost hlasů, které jen kvůli excesu jednoho vraha, excesu, který se občas bohužel stane napříč všemi obory lidské činnosti jako součást života ve společnosti, neudělají skrze návrh vlády z občanů na podnosu předvařené oběti budoucí perzekuce a násilí.

ZDROJ: František Matějka

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
politicon-banner
49 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.