burglar-1216195_960_720
27.4.2016
Kategorie: Ekonomika

Vláda a podnikatelé: Zloděj křičí, chyťte “zloděje”

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK 27|04|2016

Část veřejnosti vidí v každém podnikajícím občanovi podvodníka a zloděje, jistě je i mnoho těch, kteří považují podnikatele za pracovité a zodpovědné lidi. Co je správně?

Co si myslí veřejnost o podnikatelích a živnostnících se asi nedá jednoznačně pojmenovat. Neznám na toto téma věrohodný průzkum a možná ani žádný většinový názor neexistuje. Je celkem normální, že se v médiích a na sociálních sítích mnohem častěji rozepíše člověk rozzlobený než spokojený. Také proto asi je ve veřejném prostoru méně chvály a více kritiky podnikatelů.

Občané, kteří jsou kritičtí k podnikatelům, se podle mého dají rozdělit do tří skupin, a to podle příčin, které vyvolávají jejich postoje (přičemž je to velmi zjednodušené, protože jistě často jde o mix důvodů):

První skupinu tvoří lidé, kteří udělali nějakou zásadní špatnou zkušenost a jejich hodnocení podnikatelů to ovlivnilo. Jejich postoj je oprávněný, byť často iracionální, protože jde o zobecňování. Házet všechny do jednoho pytle je nerozumné, ale lidsky pochopitelné. Sklony k tomu máme mnozí, a když mne párkrát někdo ošidí nebo doběhne, budu podvědomě všechny podobné považovat za šizuňky. Je to smutné a nepříjemné, ale nedá se s tím nic dělat.

Druhou skupinou těch, kteří podnikatelům nemohou přijít na jméno, jsou lidé, které k jejich negativnímu postoji a kritice podnikatelů vedou ty nejhorší lidské vlastnosti – závist a zášť, případně komplex méněcennosti. Zloba takových lidí bývá zvlášť ošklivá a jejich projevy často až nenávistné. Takových lidí mi může být líto, protože jsou vlastně nešťastní, ale nemám pro ně pochopení. Jde často o lidi, kteří sami nic nedokázali, kteří nemají dostatek vůle, pracovitosti či invence pro to, aby mohli být úspěšní v čemkoli, třeba i v podnikání. Jsou to lidé, na kterých pak stavěly všechny totalitní režimy, protože rozdmýchat jejich nenávist je tak snadné.

Poslední skupinou jsou občané, kteří nejsou ani zlí, ani nenávistní, jen nejsou dobře informovaní a snadno přejímají, co je jim předkládáno. Domnívám se, že takových je většina. Nelze jim mít za zlé, že přejímají názory, které vyslovují lidé, kteří formálně patří k elitě společnosti. Špatní jsou ti, kdo jim předkládají účelově zkreslené informace, kdo se občany snaží manipulovat.

Všechny totalitní režimy prokázaly, jakou sílu má propaganda, především ta nenápadná, která se tváří jako věrohodné informace. Veřejnost je dlouhodobě masírována negativními informacemi o podnikání. Malí podnikatelé a živnostníci jsou uráženi, očerňováni a pomlouváni. Už jsme slyšeli a četli, že malí podnikatelé a živnostníci jsou paraziti, že jich není třeba, že podvádí, okrádají stát, neplatí daně, žijí si na úkor zaměstnanců, neplatí dostatečné zdravotní pojištění, …

Z té špíny a lží se soudnému člověku udělá nevolno. Tohle když občané slyší a čtou, zákonitě to výrazně ovlivní jejich pohled na podnikání. Když to bylo v novinách (televizi, rádiu, …), tak na tom přece musí být něco pravdy, že. To je propagandistické pravidlo, které prý prosazoval nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels: Stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Při dostatečném počtu opakování a dostatečně dlouhé době opakování se u občanů vytváří jakýsi podmíněný reflex, kdy jakmile zazní slovo podnikatel nebo živnostník, podvědomě se jím vybaví zloději nebo podvodník. Tohle dokázala současná česká vláda a politická reprezentace.

A jak je to doopravdy? Ano, někteří podnikatelé kradou a podvádějí – v přibližně stejné míře a procentech z nich, jako je tomu v celé společnosti. Kradou a podvádějí někteří zaměstnanci, někteří policisté, někteří státní úředníci, někteří soudci, někteří politici, někteří lékaři, …

Říkám tedy, ačkoli to bude velmi nepopulární: Dámy a pánové, občané, začněte vždy u sebe. Jak se chováte vy sami v zaměstnání, v obchodech, ve veřejné dopravě? Než odsoudíte někoho, kdo se postavil na vlastní nohy, uvažujte, jestli opravdu víte, jak pracuje, co dělá a jak plní své povinnosti. Opravdu víte, že ten či onen podvádí (neplatí daně, krátí tržby, …)? Máte věrohodné a ověřené informace nebo je to „jedna paní povídala“? A především – nevěřte politikům a ministrům, když něco vyslovují bez důkazů. Buďte ostražití a ptejte se sami sebe: Proč to říká? Co tím sleduje? Opravdu je to takový poctivec, za jakého se vydává?

Pamatujte na české rčení „zloděj křičí, chyťte zloděje“.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 54 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...