vladavir
16.10.2020
Kategorie: Politika

Vláda a opozice spolu zřejmě soutěží v tom, kdo z nich je trapnější

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Když za současné stále se zhoršující situace člověk sleduje projevy některých našich politiků, nemůže jinak než kroutit hlavou. A je jedno, zda jde o členy stran vládních nebo těch opozičních.

Psát o tom, že česká vláda boj s pandemií koronaviru dobře nezvládla a zaspala zejména v přípravě na její druhou vlnu, by asi bylo nošením dříví do lesa. Ostatně, každodenní čísla v počtu nově nakažených, a bohužel i zemřelých na následky Covidu-19, u nás stále rostou. Je samozřejmě jasné, že to, jak rychle se z této takřka kritické situace dostaneme, nezávisí jenom na krocích vlády, ale především na zodpovědném chování každého z nás. To poslední je však podmíněno i tím, aby komunikace vlády směrem k občanům byla srozumitelná a přesvědčivá.

A to se současnému vládnímu kabinetu stále nedaří, o čemž jsme se mohli přesvědčit i v tomto týdnu. Názornou ukázkou byla pondělní tisková konference, na níž premiér a někteří vybraní ministři oznamovali, na jakých restriktivních opatřeních se po celodenním jednání dohodli. Dle jejich slov bylo nejtěžší shodnout se na uzavření prvního stupně základních škol. Premiér Babiš nicméně v této souvislosti prohlásil: „Co je důležité a pozitivní, že už dnes víme, kdy tyto školy otevřeme. A to bude 2. listopadu.“ Ve stejném duchu mluvil i ministr zdravotnictví Prymula (viz odkaz zde).

Jenže ani ne 24 hodin poté ministr školství Plaga v rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že návrat žáků prvního stupně ZŠ hned začátkem listopadu jistý není, neboť je podmíněn snížením reprodukčního čísla. V reakci na to pan Prymula sice občany opětovně ujistil, že se malí školáci vrátí do lavic bez ohledu na vývoj pandemie, ale otázkou je, kolik lidí tomu po takových protichůdných výrocích některých členů vlády skutečně věří. Zvlášť, když by to nebylo zdaleka poprvé, co vláda ujišťovala občany, že se zaručeně nebude zavírat to či ono, a za pár dnů byla realita jiná.

Největším skvostem zmiňované tiskové konference ovšem nejspíš byla odpověď premiéra na otázku, zda vláda cítí odpovědnost za své pochybení v boji s koronavirem. Andrej Babiš na ni odpověděl slovy: „Já nevím, kde se staly chyby, nevidím nějaký zásadní problém, my jsme teď přijali nějaké rozhodnutí a samozřejmě ano, my jsme hygieny, odevzdala armáda na ministerstvo zdravotnictví 1.6. a potom jsem dospěl k názoru, že je potřeba znovu vrátit armádu do hry s panem Dzurilou, to bylo 27. července, kdy sem viděl, že na odběrném místě na Bulovce, že to nefunguje. Takže já si myslím, že se v tom angažuju od rána do večera, nemám žádný pocit, že by sem pochybil. My jsme zkrátka rozhodovali a v březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo sice byl to ten stejný člověk, ale už přišel v nějakém čase a ty, který měli přijít, nepřišli…“

Na sociálních sítích jsem v této souvislosti zaregistroval nápad, že by tato památná premiérova slova mohla být použita u příštího maturitního testu z českého jazyka jako výchozí text, za nímž by následovaly úkoly jako například:
a) v každé větě vyznač podmět a přísudek
b) zjisti, kdo měl dle uvedeného textu přijít a nepřišel
c) najdi v textu větu, která dává smysl
Asi by to pro maturanty nebyly úkoly zrovna jednoduché…

Ale abych netepal jenom vládu, které opravdu není za současné situace co závidět, zkusím se rovněž zamyslet nad chováním některých opozičních politiků. Je jistě v pořádku, když po příslušných ministrech žádají odpovědi na otázky typu, jakých kompenzací se dostane lidem, kteří v důsledku nařízených opatření budou nuceni zavřít své provozovny, jaká bude výše ošetřovného pro rodiče, kteří kvůli zavření prvního stupně ZŠ budou muset zůstat se svými dětmi doma, zda je v nemocnicích stále dostatek lůžek pro vážné případy atd.

Ale nemohu jinak než kroutit hlavou například nad tím, když předseda ODS Petr Fiala tento týden prohlásí, že hned po skončení nouzového stavu by měla vláda požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Nebo když senátoři na své poslední schůzi před tím, než se sejdou v novém složení, přijímají usnesení o Babišově střetu zájmů v souvislosti s dotacemi pro Agrofert místo toho, aby řešili nějaké užitečné návrhy ohledně pandemie Covid-19 a jejích následků.

Jestliže totiž za situace, kdy denní nárůst nově nakažených již atakuje číslo 10 000 a nemocnice v některých regionech již pomalu přestávají nápor nových pacientů zvládat, je pro některé opoziční politiky prioritou takovéto politikaření, tak je to minimálně stejně trapné jako mediální výstupy některých členů naší vlády.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 205,00 Kč
Vybráno 37.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 347 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
politicon.cz
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.