stavba219
20.9.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Vláda a kontrola dopravních staveb

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRJiž v roce 2016 uložila vláda ministru dopravy předkládat vládě v pravidelných intervalech přehled investorské přípravy staveb, které mají předpokládané datum zahájení realizace v následných letech.

Aktuálně je proto předkládán přehled stavu přípravy staveb k 11.9.2019 s realizacemi až do roku 2023. Materiál předkládaný do vlády jako vždy upozorňuje, že největším rizikem je dokončení majetkoprávní přípravy, tedy probíhající vyvlastňovací řízení a samotný průběh navazujících řízení, kde dochází k odvolání a podávání soudních žalob. Zdá se, že jsme se stále nepoučili například u sousedních Německa, že to lze dělat i jinak.

Světélko naděje na malé zlepšení pak přináší informace, že částečně pomáhá novelizovaný stavební zákon, který umožňuje vydat stavební povolení pro veřejně prospěšnou stavbu ještě před dokončením majetkoprávního vypořádání. (Obdobně jako ve výše zmiňovaném, Německu). Značný přínos očekávají předkladatelé také od novely zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní a jiné infrastruktury (zákon č. 169/2018 Sb.) Při vší slušnosti k dokumentu pro vládu si mezi řádky ale můžeme přečíst: „Milá vládo, pokud se česká legislativa nezmění, rychleji se stejně stavět nebude.“

A poděkujeme Ústavnímu soudu, neboť , jak dokument vítězně konstatuje: „ Rozhodnutím pléna Ústavního soudu č. 44/18 ze dne 17. července 2019 se podařilo odvrátit hrozící katastrofální důsledky pro připravované stavby (tzv. prioritní dopravní záměry dle §23a zákona o EIA), které by nastaly v okamžiku, kdy by bývalo bylo Ústavním soudem shledáno, že zákon č. 256/2016 Sb., umožňující vydání stanovisek EIA ve zrychleném režimu pro vybrané stavby, je protiústavní. Naštěstí Ústavní soud rozhodl ve prospěch připravovaných staveb, když neshledal výše citovaný zákon jako protiústavní.“ Řešit výstavby dopravních staveb pomocí Ústavního soudu znamená, že Česká republika bude zřejmě světový unikát. Nikoliv ovšem v tom kladném smyslu.

Pro zasvěcené pak jenom odejme, že plány výstavby některých silničních obchvatů a okruhů skutečně spatří světlo realizačního světa a jde v nejbližší době o tato místa: Louny- zkapacitnění obchvatu, Panenský Týnec -zkapacitnění obchvatu, Chrudim obchvat úsek křiž. I/17 – Slatiňany, Církvice obchvat, Havlíčkův Brod JV obchvat, Karviná – obchvat, Obchvat Mikulova, Dubice – Dolní Libchava obchvat, Opava, severní obchvat, Nová Paka – obchvat, Žiželice obchvat a přemostění, Jaroměř – obchvat, Sezemice obchvat, Znojmo obchvat I, Bludov – obchvat a Přeštice – obchvat.

Řidiči a politici ve výše uvedených oblastech jistě mají resp. budou mít radost, ale v Praze by se měli zamyslet, zda diskuze o vládní čtvrti by neměla mít jiný tón a jiný průběh. Přestože ministerstvo dopravy slibuje zahájení prací v roce 2022 na pražském okruhu části D511, další úseky jsou v dalekých plánech a zdá se, že zákopová mediální válka mezi pražským primátorem a premiérem nepovede k ničem u jinému, než ke škodě Prahy. Možná by si měla pražská rada o té věci konečně společně popovídat. A možná by se i Pražané neměli až tak spoléhat na vládu či vedení města a sami by se měli ptát svých zastupitelů, proč místo politiky dohod a přínosné výstavby se řeší žabomyší spory a vedou prázdné, nikam nevedoucí diskuze.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 736,00 Kč
Vybráno 13.53%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 375 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
loading...

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.