marketfronta2
30.11.2020
Kategorie: Společnost

Vítězství nad vládou

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Od čtvrtka se bude rozvolňovat. Otevře v podstatě všechno, kromě divadel. Většina dětí se vrátí do škol už ode dneška. Všude budou platit přísná hygienická opatření, v obchodech stále bude platit oněch 15m2 plochy na jednoho zákazníka, roušky jsou dále povinné ve všech vnitřních prostorách. Otevřou se běžné služby, hytlermarkety mají nazdobeno, do vánoc jsou tři týdny a kousek… bude se nakupovat. 

Při pohledu na Masterovy grafy vidím, že se Blatného melody boys rozhodují podle stejných dat. Razantní pokles sice zpomalil, ba dokonce to v některých chvílích vypadá jako maličký, nepodstatný, ale přesto rozjezd… Reprodukční číslo má Master potvrzené čtyřmi výpočty ze čtyř různých zdrojů dat a všechny čtyři výpočty se víceméně shodují. 

Ano, je možné rozvolňovat. Technicky vzato není důvod držet všechno a všechny na řetěze. Klesly počty případů, testování se vrátilo do přijatelných a sledovatelných hodnot a přestalo být týden pozadu za realitou. Postup rozvolňování je spíš opatrný než překotný, všechno by mohlo být v pořádku. 

Vidlácky mi zůstala jen jedna pachuť. Když čtu včerejší a dnešní novinové články a sleduju, co píší blogeři a co hýbe fejsbůkem, nemohu se zbavit poněku pochmurného dojmu, že toto rozvolnění bere značná část veřejnosti a téměř všichni novináři jako vítězství nad vládou. Konečně měl tlak nespokojené veřejnosti smysl, konečně Babiš i Blatný povolili, konečně zabral křik, konečně jim došlo, že “celou tu habaďůru s covidem” už neudrží. 

Zároveň nejsme připraveni o nic lépe než v březnu… 

Následující fotku udělal můj bratr v karlovarském Globusu…

globus

Nejde mi o tu frontu, stejně tak mi nejde o posuzování rozestupů mezi lidmi. Ani jsem na fotce nenašel nikoho bez roušky. (Master záměrně trochu rozmazal obličeje). Ale podívejte se na ochranu pokladních. 

Jak vidno, pokladní mají před sebou masivní kus plexiskla, které je má chránit před prskáním zákazníků. Je skuktečně pořádné, vysoké, zasahuje i nad pokladní pás. Má označené okraje, aby se paní pokladní nepraštila do okraje. Ale nikomu už nevadí, že za zády paní pokladní je druhá fronta u druhé pokladny a všichni bezpečáci předpokládají, že covid zezadu neútočí. 

Takhle to vypadá ve všech marketech. Všude nainstalovali nějaké to plexisklo, ale nikdo to nedělal za účelem opravdu ochránit pokladní. Udělalo se to, protože to vláda nařídila a udělalo se to tak, aby to prošlo v případě kontroly. Ale když na pokladní lidi plivou zezadu, to už nikoho netrápí. Samozřejmě to netrápí ani manažery, ani majitele… a netrápí to ani žádného novináře, který je ochoten vládu pomlouvat za to, že nevěděla dva měsíce dopředu, kdy covid skončí. 

Samozřejmě, kdyby se tato fotka objevila v hlavních zprávách třeba na naší vaší České televizi a nějaký moderátor by šel vyzpovídat manažera prodejny a zeptal se ho, proč ohrožuje svoje zaměstnance, zda jsou mu ukradení a zda je tak bezohledný kvůli zisku, a zda je připraven v případě nakažení a úmrtí se postarat o celou rodinu a zda je ochoten převzít odpovědnost za případné mrtvé postižené pokladní, během dvou dnů by pokladní měly kompletní kukaně v celé republice v každém obchodě. 

Jak mám věřit jakémukoliv médiu, že dělá opravdu veřejnou službu, když jediné co umějí je exhibovat na vládních tiskovkách, zpochybňují cokoliv co vláda řekne, protože Babiš, ale za celou dobu epidémie si nikdo ani na minutu nevšiml, že na obyčejnou pokladní všichni z vysoka kašlou?  Zdá se, že boj v zájmu veřejnosti musí probíhat zesměšňováním opatření, ale jen tam na vládě. Kdekoliv jinde se toleruje jakákoliv epidemiologická blbost. Novináři nejsou hlídací psi demokracie… ba nejsou už ani demokratické hyeny. Jsou to obyčejní mrchožrouti, kteří nikdy ani na minutu nedělali svou službu pro veřejnost, ale jen pro svoje chlebodárce.  

Rovnou říkám, že taková média nepotřebujeme. Jsou této zemi k ničemu, protože nepracují pro ohrožené pokladní, ale pro jejich sponozory. Ať táhnou. (Jsem ochoten se omluvit každému novináři, který se tímto nebo obdobným tématem v naznačeném smyslu zabýval. Ale nevím o nikom.)

Chtěl jsem jen uvést jeden z mnoha příkladů, proč nemám příliš víru, že současné rozvolnění dobře dopadne. Lidi vlezou do hospody a nikdo nebude mít roušku. Žádný hospodský si na to nedohlédne, naopak ještě bude svoje štamgasty podporovat, protože je to sexy a laciný boj proti vrchnosti. Nikoho ani nenapadne, že dodržování opatření bude mít značný vliv na to, zda se epidemie zase nerozjede. 

Stejné to bude v hytlermarketech a všude jinde. Bude to stejné jako zjara… už teď všichni pisálci podporují myšlenku, že žádná epidemie už vlastně není, že je vše za námi  a Blatný se může umluvit na tiskovkách a představovat jakákoliv data, ale novináři si stejně melou své. Vláda to s rozvolněním může myslet dobře, ale dopadne to jako obvykle. 

Vidím ale dvě světla na konci tunelu. Jednak věřím Masterovi, že je náš stát už docela slušně promořen a šlo to hodně rychle, takže nějakou kolektivní imunitu už tu máme  a ta bude rozjezd epidemie brzdit. Epidemie tak může mít ještě hodně dlouhý dojezd, ale nemocnice budou moci dělat i jiné věci než podávat kyslík těžkým covidním případům. Bude to stát ještě hodně mrtvých, kterých nakonec bude zhruba o třetinu víc než kolik jsou oficiální čísla úmrtí na covid. 

Druhá věc, která mě naplňuje optimismem, je skutečná kapacita nemocnic. Ukázala se trojnásobná, než v co jsem doufal. Nemocnice byly schopny přijmout až patnáct tisíc covidních případů, což je pro mě úplné sci fi číslo. Člověk přemýšlí, jestli naše komunistické zdravotnictví bylo tak robustní, že i po třiceti letech rozkrádání tu stále tolik zbylo, nebo jestli proti krádežím nepůsobily i jiné síly, které sice byly stále v defenzívě, ale dokázaly ledacos vybudovat.  Nikdo u nás nevyzýval důchodce, aby podepsali reverz na zkratku do hrobu, kdyby se jim přitížilo, jako to mají ve Švýcarsku.  Nikde u nás nejezdily sanitky s covidním pacientem, kterého nebylo kam umístit, jako to mají v Polsku. Nemuseli jsme využít žádné improvizované prostory, narozdíl od USA. A zvládli bychom ještě jednou tolik pacientů než jsme měli na vrcholu vlny. Troufám si tvrdit, že naši doktoři, sestřičky i lapiduši zachránili každého, kterého zachránit šlo. Nikdo neumřel, že by nedostal ventilátor a nikdo neumřel, že by jeho ventilátor obsluhoval nemocniční instalatér. 

Na závěr chci říci, že pokud veřejnost přistoupí k současnému rozvolnění jako k vítězství nad vládou, je možné, že budou těsně před vánoci nepříjemně překvapeni.  Skutečně není  rozumné vyrábět nezaměstnané zavíráním celých odvětví a je zapotřebí ekonomiku trochu rozhýbat. Ale pokud se k tomu přistoupí, že se už nic nemůže stát, nejspíš to blbě dopadne.  Blatný, Babiš i superministr Havlíček varují před přílišnou bohorovností a bezstarostností a vyzývají k obezřetnosti. Znovu se dostáváme k dobrovolnému dodržování opatření. Ale upřímně.. v dobrou vůli veřejnosti příliš nevěřím.  

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 000,00 Kč
Vybráno 37.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 120 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 2,65 out of 5)
Loading...
politicon.cz
97 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.