unor482018
25.2.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Historie

Vítězný Únor v kontextu současnosti

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyNa dnešní den připadá neslavné výročí Vítězného Února, kdy se komunisté dostali k moci. Lidé byli tehdy nadšeni. Vždyť jim komunisté slibovali zářivé zítřky a konfiskace majetků bohatých. Mnoho majitelů firem, kteří se o své zaměstnance starali, přišli o svůj majetek, který propadl ve prospěch všeho lidu. Oni v lepším případě mohli být na těch nejnižších pozicích v podniku, který jejich majetek spravoval, nebo v tom horším případě skončili ve vězení. A to vše ve jménu lidu a pod rouškou spravedlnosti a rovnostářství. Touze vlastnit cizí majetek. Nutno však dodat, že neuváženým krokem k tomu přispěli i ministři tehdejší vlády, kteří podali demisi, a tím vlastně komunistům velmi pomohli.

Dnes myšlenky sociální rovnosti na bázi bez práce jsou koláče, velmi ožívá. Mnoho zaměstnanců má výhody i v době pandemie a pobírají mzdu nebo plat, aniž by odvedli práci. A tak je zde pseudozaměstnanost. A opozice se již nějakou dobu chová jako ministři v roce 1948. Mnohdy současné vládě, která vládne, především s podporou komunistů, vychází vstříc. Taková opozice je opravdu za odměnu. A přicházejí v ní také mladí a perspektivní s myšlenkami rovnosti jako za socialismu. Budiž nám i dnes Vítězný Únor mementem. Komunisté jsou stále ve střehu a myšlenka rovnostářství stále aktuální.

Jenže touha po “spravedlivějším” přerozdělení výsledků práce je tady stále. Touha po tom, aby si lidé nezáviděli, je zde stále přítomna. Mnoho současných progresivistů vidí řešení v tom, že lidé budou zbaveni svého vlastnictví, budou mít v podstatě všichni stejně, a tudíž si nebudou mít co závidět. Ještě před krizí, v době kdy ekonomové mluvili o tom, že něco musí přijít a mluvili spíše o recesi než krizi, se mluvilo o zaručeném příjmu, který dostane každý člověk, bez toho aniž by pracoval. Tato myšlenka, jak vystřižená ze socialistických, a spíše ještě komunistických ideálů, se nakonec nikde příliš neujala.

Investoři s přebytkem financí a nemožností investovat s alespoň minimálním ziskem mají dnes možností investic víc než dost. Dnešní situace je nejen finanční krizí, ale má stopy válečného konfliktu se všemi druhotnými dopady, které teprve přijdou. Ať jsou to již traumatické a posttraumatické stavy, pocity ohrožení a finančního vyčerpání osobního či státního. Stejně jako v jakékoli takovéto krizi nebo situaci připomínající konflikt se změní myšlení lidí a jejich ideály budou velmi snadno uchopitelné. Lidstvo se vrátilo o 100 let zpět do doby po první světové válce a španělské chřipce zároveň. Touha po změně zde je.

A již dnes se nabízejí různé projekty typu Green Dealu a jiné, které naprosto změní ekonomicko-společenské uspořádání ve státech, ale i celosvětově. Investorka Esther Dyson ve své vizi pro 21.století a v poslední době papež František ve své encyklice Fratelli Tutti se shodují v jednom, že dochází ke změně, která zde byla v dějinách již několikrát. Dnes je o tom, že národní politika je upozaděna ve prospěch vlády nadnárodních korporací. Esther Dyson to přirovnává ke změně vlastnictví od feudálních pánů k různým cechům a bankám. Papež František na druhé straně varuje s tím, že globalizací a zbouráním různých bariér se staneme navzájem sousedy, nikoli však bratry. Touha po všeobecné rovnosti v současné době podpořené moderními technologiemi je dnes velmi lákavá pro ty, kteří chtějí naplnit touhu mnohých diktátorů po ovládnutí světa.

Komunisté měli a vlastně mají stále, jak u nás, tak ve světě, touhu po naplnění myšlenek komunismu, každému podle jeho potřeb. Dnes už to nejsou třeba přímo komunisté, mající tuto značku. Brand je pouze jedna věc a i v politickém marketingu je možné starou a nefunkční značku rebrandovat a pod novou značkou prodat staré zboží nebo myšlenky. Tak to v době Vítězného Února uměli komunisté, stejně jako dnes to umí mnozí jiní s podporou komunistů.

A co demokracie a svoboda? Ta v případě bezradnosti, a ve mně vyvolaném pocitu strachu o své jistoty a životy, jde prostě stranou. Protože krásné a jasné zítřky ve prospěch nového člověka, i když se starými neřestmi, je prostě stále platná. Dnes, stejně jako před 73 lety. Možná je to dnes možnost si to uvědomit nejen v případě České republiky, ale také kontextu evropského a světového dění. Vždyť právě v době vzájemného globálního propojení stále více platí, že všechno souvisí se vším.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 343 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
politicon.cz
67 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)