NATONRF2
6.1.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Víte kdo teď velí nejelitnější složce NATO?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 

vylicilV roce 2014, se se vedoucí představitelé států NATO, poněkud otřeseni z ruské „operace Krym”, setkali ve Walesu. Tam  se dohodli na vytvoření sil velmi rychlé reakce NATO. Tak zvaných Very High Readiness Joint Task Forces. Že každý z nich dá k dispozici to nejlepší, co doma má a vytvoří tak společnou brigádu pozemního vojska o síle asi 5000 mužů, podporovanou dalšími leteckými, námořními a speciálními silami.  Jednotku, která bude v neustálé pohotovosti, připravená zasáhnout v řádu hodin.

Jak řekli, tak učinili. Vybrali doma elitní jednotky a určili jim harmonogram, jak se budou střídat v pohotovosti pro VJTF NATO. Podle hesla, každý chvilku, tahá pilku. Protože nikdo nemůže být na plných počtech s naloženými zásobami a zakleknutý v blocích, připravený na písknutí vyrazit, jaksi neustále.

U nás bylo, pro rok 2020, těmto silám vyčleněno 1000 vojáků Armády české republiky. Nešlo o nic formálního. Velení NATO jejich schopnosti opakovaně prověřovalo a testovalo v rámci rozsáhlých cvičení. To poslední se uskutečnilo zcela nedávno, na konci loňského roku. Ve dnech 1. až 11. listopadu (Brilliant Jump 2020), v jehož rámci se vojáci 71. mechanizovaného praporu nacvičovali aktivaci a přesun do vojenských výcvikových prostorů v Litvě.

 Jde tedy o ty nepřipravenější a nejvycvičenější jednotky, které jsou v NATO k dispozici. V jejich velení se střídají příslušníci států NATO. A tak tomu bylo i teď, před pár dny. Vrcholnou pozici tu k 1.1.2021 převzalo od Poláků – Turecko.

Ano, Turecko. Dnes už v praxi islamistický stát, nepokrytě ohrožující své sousedy. O loňském „uprchlickém kočkování” s Řeckem bylo asi napsáno dost. Stejně jako o turecké asertivitě v okolí Kypru. O něco méně se mluví o územních požadavcích na sousední Bulharsko. Kterému, před pár lety, adresoval turecký politik Semir Yalcin tato vlídná slova: „Kde se mluví turecky, to je pro nás součást naší vlasti.” Měl tím zjevně na mysli tureckou menšinu v Bulharsku.

Podíváme-li se na mapu někdejší Osmanské říše, o jejíž obnovu současné Turecko docela nepokrytě usiluje, neuvidíme celý rozsah hrozby. Ano, Turci tehdy vlastnili Balkán a ohrožovali Vídeň. Ale západ Evropy si žil vcelku v klidu. Dnes je tam ovšem situace zcela jiná.

Podle  zprávy Gatestone institutu ovládá Turecko jen v Německu přes 900 mešit. A turecký president, Recep Tayipp Erdogan, říká svým západním partnerům, majícím tu smůlu, že na jejich území sídlí turecká menšina, slova víc než zlověstná: „Minarety jsou naše bajonety, kopule naše přílby, mešity naše kasárny a věřící naši vojáci.”

A tahle země teď velí elitním silám velmi rychlé reakce paktu, který nás chrání….. Také máte takový pocit sucha a bezpečí?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 834 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
74 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)