ZIKA-LISTY2-jumbo
27.2.2016
Kategorie: Společnost

Virus zika: Konspirace a nejnovější vědecké výsledky

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MÁRIA DŽUNKOVÁ 27|02|2016

Na světě je nové bu-bu-bu: virus zika. A s ním nové konspirační teorie. Aby se nešířily,  New England Journal of Medicine schválně bezplatně zpřístupnil veřejnosti všechny vědecké články o viru zika.

Virus zika se přenáší komáři Aedes aegypti a A. albopictus , které u nás prakticky nežijí. Pokud se někdo tímto virem nakazí, tak jedině v tropickém pásmu. Většinou si toho nakažený člověk ani nevšimne, protože asi 80% nakažených lidí nemá absolutně žádné příznaky, možná některé trochu bolí svaly nebo mají nějaké červené skvrny na kůži či teplotu, ale není to nic vážného a léčí se to jako obyčejná chřipka: hodně tekutin , odpočinek, možná maximálně něco proti teplotě. Není to žádná smrtelná nemoc.

Tento virus není žádná novinka, byl identifikován poprvé v roce 1947. Z času na čas se objeví nějaký outbreak: například v letech 2013-2014 zaznamenali zvýšený počet lidí nakažených virem zika na pár ostrůvcích v Tichém oceánu, ale o ty země se nikdo nikdy nezajímá. Takže o viru zika začaly psát noviny až teď, když se objevil v Brazílii, kterou lidé na mapě najdou snadněji.

Začala se vyšetřovat souvislost zvýšeného výskytu viru zika a Mikrocefalie u dětí matek, které byly infikovány tímto virem během těhotenství. Udělalo se několik výzkumů a vše nasvědčuje tomu, že by to mohla být pravda. Například minulý týden Slovinští vědci publikovali v New England Journal of Medicine studii, ve které našli virus zika v mozku nenarozeného dítěte Slovinky, která pracovala v Brazílii, ale během těhotenství se vrátila do Evropy. Když doktoři zjistili, že její dítě bude mít mikrocefalii, rozhodla se pro potrat. Dítě ale nezemřelo zcela zbytečně, posloužilo k vědeckým účelům. Vědci prozkoumali tkáně z různých částí jeho tělíčka a hledali viry. Našli ho jen v mozku, v jiných částech těla ho nenašli. To je jeden z důkazů, který naznačuje, že virus zika napadá nervové tkáně. Zatímco dospělému člověku neublíží, plodu během jeho vývinu může vážně uškodit.

Propuknutí ziky v Jižní Americe se stalo vděčným tématem pro ty, kteří mají zvláštního koníčka – vymýšlení konspiračních teorií. Někdo z nich objevil, že ATCC virus zika prodává na svých stránkách a dopátral se, že je s touto sbírkou spojena rodina Rockefeller. Hned si vymyslel, že Rockefellerové nechali tento virus vyvinout, aby zmírnil populační explozi v Jižní Americe. Ve skutečnosti se na stránkách ATCC píše:

“The virus was deposited into ATCC by Dr. Jordi Casals of the Rockefeller Foundation Virus Laboratory in 1953. The original source was isolated in 1947 from the blood of an experimental forest sentinel rhesus monkey in Uganda.”

Inu, člověk, který tuto zprávu vymyslel, ignoroval fakt, že viry a bakterie se prodávají přes internet zcela běžně a nejen na stránkách ATCC – nabízejí jejich specializované kolekce po celém světě, ale nakupovat mohou pouze vědci. Pokud se podíváte lépe na stránky ATCC, tak zjistíte, že mají v prodeji i několik dalších virů, například dengue, West Nile virus nebo i obyčejnou chřipku či nějaké obyčejné lactobacily, které denně nakupujeme v jogurtech v potravinách. Já jsem si do laborky koupila také už pár bakterií z takových kolekcí, když jsem na nějaké pokusy potřebovala mít pěknou čistou linii.

Cestovat tedy do zemí Jižní Ameriky, když plánujete dítě, či ne? Je třeba zvážit, přesně do které oblasti jdete, protože komáři Aedes aegypti a A. albopictus nežijí úplně v celé zemi, ze které hlásí ziku. Jako každý jiný komár nemá rád vysokou nadmořskou výšku, pouště, velká betonová města. Na druhou stranu má rád tropické lesy a blízkost vody. Mám bývalou kolegyni, která žije u vodopádů Iguazu, což je riziková oblast, pracuje právě ve výzkumném ústavu tropických nemocí. Psala mi, že nic zvláštního se tam neděje, protože nebezpečí dengue či chikungunya tam bylo odjakživa, takže se stříkají litry repelentu úplně celé léto rutinně a nedávné rozšíření ziky jejich velmi nevyděsilo.

Jedna moje kolegyně z Mexika se bude v létě vydávat za Španěla v Mexiku. Jeho rodiče nechtějí přijet do Mexika (do hlavního města) na svatbu, protože se bojí ziky. Neboť o viru zika slyšeli ve zprávách. O dengue a chikungunya se nikde nepíše, protože je to klasika, i když je přenášena stejným komárem a výskyt je také velký. Určitě by je nenapadlo rušit svou cestu do Mexico DF kvůli dengue či chikungunya. Ale kvůli viru zika tam nechtějí jet. Neboť jeden virus je prostě ve zprávách celebrita a druhý ne.

Takže bát se v Česku viru zika či ne? Zvažte sami: odpověď by měla být stejná asi jako při otázce: bát se u nás dengue či chikungunya? Dostala jsem se k  vědeckému článku z roku 2013, který hlásí identifikování čtyř jedinců komára druhu  Aedes albopictus  u slovenských Košic. Nechci situaci zlehčovat, že zde našli jen čtyři komáry, ale nechci ani nikoho strašit, že se zde v budoucnu možná rozšíří. Je to jen čistý fakt, že zde našli čtyři komáry a tečka.

ZDROJ: Mária Džunková

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.