VIRROUSKA
30.3.2020
Kategorie: Společnost

Virus se nekontrolovaně rozšíří, smiřme se s tím

Sdílejte článek:
 COM/M.ILLICH
 .
Zajímavý názor na řešení koronavirové krize jsem zaznamenal na facebooku. Dovoluji si zde text Michala Illicha předložit i našim čtenářům:
***
Dnes (sobota) máme 2422 lidí s potvrzenou nákazou COVID-19 a podle odhadu oxfordského týmu zhruba 11 000 lidí nakažených lidí celkem. Každý den se nakazí zhruba 1500-2000 dalších lidí. Přestože už testujeme docela slušně (v pátek přes pět tisíc testů), tak to nestačí na dostatečnou detekci nových případů – v pátek jsme jich našli 372, tedy zhruba pětinu. O většině nových případů tedy nevíme a problémy s testováním přetrvávají: Trvá několik dní se na test objednat, výsledky jsou až za dalších pár dní, nefunguje ani systematické protestování okolí nakaženého.

Je už bohužel zcela jasné, že se šíření viru nepodaří zastavit. To se ostatně na světě podařilo jen Jižní Koreji, Japonsku, Singapuru a Hong Kongu. (podle oficiálních čísel ještě Číně, ale množí se důkazy o tom, že čínské úřady o nákaze systematicky lžou a virus se tam nadále silně šíří)
 .
Než se začnu věnovat budoucnosti, krátká rekapitulace jak jsme se sem dostali:

.

Prohráli jsme dvě bitvy

První byla přípravná. Nemoc se objevila v prosinci 2019, v půli ledna už bylo zřejmé, že je to vážné. WHO oficiálně oznámilo epidemii (outbreak) 30. ledna. Když to 28. ledna chtěli řešit opoziční poslanci na půdě parlamentu, tak to koalice ANO+ČSSD+KSČM znemožnila.
 .
Ministr Vojtěch nemoc přirovnal ke chřipce a nic tehdy neřešil. Po bitvě je každý generál, ale teď už víme, že tohle měl být okamžik na svolání Ústředního krizového štábu, urychlený nákup zdravotnického materiálu (respirátory, ochranné obleky) a nasmlouvání všech laboratoři, aby začaly testovat. Místo toho se nestalo nic. Nákupy se řešily až v březnu, když už byla nákaza v plném proudu.
Druhá bitva byla o testování. Když se objevily první případy, tak jsem já i další začali ukazovat na příklad Jižní Koreje, která podél hlavních cest postavila testovací stany, kde vám během 10 minut odebrali vzorek a během několika hodin jste měli výsledky. ANO se pustilo do pravého opaku: začalo aktivně bojovat proti soukromým laboratořím (tedy kromě těch, které vlastní Babiš, samozřejmě). Když Tilia správně identifikovala dva z prvních případů, tak místo pochvaly a podpoře v rozšíření testování na ni Babiš zaklekl a testování jí zakázal. V následujících týdnech, které byly pro zastavení šíření naprosto kritické, se kapacity testování zvyšovaly strašně pomalu a i lidé s jasnými příznaky čekali týden na otestování.

.

Dvě cesty

Nyní jsou před námi dvě cesty. S trochou zjednodušení je nazvu drahá a chytrá.
 .
Drahá cesta je ta italská, na kterou se neomylně vydala i naše vláda. Ta spočívá v zákazech a karanténách. Zůstaňme doma a sledujme, jak se virus šíří. A on se šířit bude, protože zastavit ho už nelze. To si musíme natvrdo přiznat. Roušky, karantény, uzavření škol, home office ani zákazy jezdit na chalupu ho nezastaví. To je naprosto jasné z čísel zemí, které jsou kousek před námi – Itálie, Španělsko, Německo. Itálie má karanténu v rizikových oblastech od 22.2., od 8.3. je “lockdown” na celou Lombardii a další provincie (16 milionů lidí celkem), 21.3. zastavili v podstatě celou zemi, s vyjímkou esenciální výroby. Virus se tam šíří dál a umírá tam nyní tisíc lidí denně.
 .
Tato cesta je nejen neúčinná, ale zároveň položí ekonomiku celé země. Nový český rozpočet počítá se schodkem 200 miliard. Už to je naprosto nepředstavitelné číslo. A to bylo za předpokladu měsíčního nouzového stavu. V posledních dnech vláda uvádí, že jej chce prodloužit.
 .
Pamatujete na grafy “zplošťování křivky”? Tím se ospravedlňují současné zákazy. Že když šíření viru zpomalíme, tak nezahltíme nemocnice. Jenže nám v televizi neukázali skutečná čísla. Pravda je, že i ta zploštělá křivka přesáhne kapacity nemocnic. Pouze velmi razantní opatření (celonárodní lockdown v dostatečném předstihu) by to dokázala zabrzdit natolik, že kapacity nemocnic vydrží. Ale pak bude průběh nemoci trvat měsíce až roky. Vzhledem k tomu, že většina lidí má finanční rezervy tak na měsíc či dva a ve státním rozpočtu jsme rezervy zbytečně projedli v posledních letech, tak na tuhle cestu nemáme.
Chytrá cesta spočívá v tom, že musíme desetinásobně zvýšit kapacitu lékařské péče pro nakažené. To znamená:
  • vyrobit několik tisíc plicních ventilátorů – kolegové už na tom pracují. Vláda se bohužel v první reakci ukázala jako mimoňové. Zatímco soukromníci vybrali na projekt 15 milionů, Hamáček prohlásil, že stát nepřispěje. Velmi doufám, že v tomhle svůj přístup změní. Utrácíme miliardu za pozdě (tedy draze) koupené roušky a respirátory, ale prostředky zachraňující životy nekoupíme? Stát by měl aktivně podpořit vývoj, výrobu a zejména testování ventilátorů.
  • vyškolit tisíce lidí na jejich používání a další péči o nemocné. V podstatě všechny mediky a mladé lidi, kteří aktuálně nemají práci.
  • připravit specializované prostory. Znáte výstaviště v Letňanech, v Holešovicích, v Brně a dalších místech? Teď je několik měsíců na výstavy potřebovat nebudeme. Je potřeba tam navézt lůžka, plicní ventilátory a další zdravotnický materiál. Protože víme, že kapacity nemocnic stačit nebudou.
  • nakoupit a testovat podpůrné léky – podle předběžných zpráv může hydroxychloroquine s podporou některých antibiotik zmírnit průběh nemoci a zkrátit ji na třetinu až polovinu. Podobně i další léky, zatím bohužel bez definitivního verdiktu o tom, nakolik jsou účinné.
  • cílená opatření na ochranu seniorů – mnohem intenzivnější testování v domovech důchodců a pečovatelských domech, dovážkové a další podpůrné služby, aby nepotřebovali moc vycházet
Ohledně ostatních opatření musíme přísně posuzovat jejich přínosy a náklady. Ponechat levná neškodící opatření (roušky v obchodech a hromadné dopravě) a ta, která sice škodí, ale zároveň značně pomáhají zamezit šíření (zákazy akcí nad 30 lidí). Všechna ostatní opatření, zejména zavření škol a omezování práce, opět uvolnit. Nepřijdeme tím o stovky miliard a tak zlomek můžeme investovat do chytrých opatření z předchozího odstavce.
 .
Pouze pokud toto uděláme, máme šanci na normální život a konec viru v Čechách do půl roku, byť i tahle cesta nebude bez obětí. Každopádně jsem přesvědčený, že ta drahá italská cesta zákazů přinese dlouhou agónii se spoustou mrtvých a budeme se z ní vzpamatovávat několik let.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 678,00 Kč
Vybráno 39.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 127 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 3,96 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.