christ
25.1.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Víru nám mohou zakázat, ale ne vzít!

Sdílejte článek:

KAREL PETŘÍK

Ať věříme v cokoli, Boha, přírodu, pokrok, zázraky, je to pro nás důležité a pro většinu nezbytné, protože víra nám pomáhá překonat nebo zvládnout realitu. Stejně tak nezbytná je svoboda. V obsahu pojmu svoboda máme však každý trochu jinak poskládané priority. Z deseti odpovědí by možná dvě byly stejné, ale většina odpovídajících by si byla jista shodou.

Důkazem omylu je lehkost až lhostejnost k tomu, jak svobodu snadno ztrácíme. Ztráta její části zasáhne bolestně část společnosti, která sama není dost silná k úspěšnému odporu. Tak ji postupně ztratíme celou. Svobodu nám vzít mohou, ale není možné nám vzít víru. Tu můžeme změnit nebo ztratit jen my.

V roce 1948 vzali komunisté celému národu, včetně sebe svobodu, rychle a bez boje. Pak se pokusili vnutit zbytku národa svou ideologii o novém lepším společenském uspořádání. Po čtyřiceti letech jich část představu o novém modelu společnosti opustila, protože předpokládal stvoření nového člověka. To se ale vůbec nepodařilo. S využitím třídní nenávisti, závisti a nespokojenosti sice ovládli zemi, ale vymýt mozky se nepodařilo. Přes veškeré úsilí na všech školách, tisku, rozhlase, televizi, kulturních zařízeních a pracovištích, lidé se ne a ne změnit k použití v novém světě. Pokud chce někdo vytvořit něco krásného na hromadách mrtvol, tak to nejde, ať je to pohádka fašistů nebo komunistů.

A znovu se opakuje snaha, získat s pomocí všech špatných lidských vlastností co největší podporu pro urvání moci jakýmikoli prostředky a za jakoukoli cenu! Samozřejmě pod hesly o jednotě a věčné blaženosti. Zločinci káží o morálce, z pravd jsou lži, z bílé černá, z mužů ženy a naopak. Jaká bude cena tentokrát? Pomůže draze zaplacená zkušenost zachránit alespoň část Evropy? Zůstane těm, co ztratí svobodu vůle, ji znovu získat? Nezbude jen poraženectví a malověrnost? Hledejme odpovědi a neztrácejme víru!

Uvězněný kněz může být mnohem svobodnější než předseda vlády, která ho uvěznila.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 5 175,00 Kč
Vybráno 14.78%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 333 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
politicon.cz
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.