schillerovárouska
25.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Virová hazardní hra vlády a její „pomoc ekonomice”, kterou si do koruny zaplatíme sami

Sdílejte článek:

JAN POLANECKÝ

jan-polanecky2206357_0Vláda si s námi hraje velkou virovou hazardní hru. Její opatření jsou totiž realizována v podstatě naslepo, bez přehledu, plánu či výhledu. Pojďme si současná opatření i budoucí „pomoc ekonomice” trochu rozebrat.

Jednoduše řečeno, vláda činí své kroky v podstatě naslepo a zkouší na celé populaci, co zafunguje. A vlastně to ústy premiéra bez uzardění i přiznává. Respektive, z nedostatku správných metod, za které si mimochodem může ona sama, raději vezme dělo na komára (činí drakonická celoplošná opatření) a s komárem na louce zničí i tři stavení a kravín v sousedství.

Pamatujete si na fakta o havárii v jaderné elektrárně Černobyl? Dostupné dozimetry bezprostředně po havárii ukazovaly záření na úrovni 3 rentgenů za hodinu, podle čehož se nejevila až zas tak katastrofální. Problém byl ten, že rozsah dozimetrů byl právě 0 – 3 rentgeny, přičemž skutečná hodnota byla v řídící místnosti až 800 rentgenů, jinde až 20 000 rentgenů za hodinu. Nechci tím říkat nic o rozsahu nebo síle dnešní katastrofy, případně o skutečném, deseti až stonásobném, počtu reálně nakažených, což musí paradoxně působit jako faktor zmírňující vážnost situace (reálná smrtnost není tak vysoká). Zřejmě ale chápete, kam směřuji:

1. Kvůli naprosto bídné protestovanosti populace (Dfens uvádí až 7x nižší než v kriticky zasažené Itálii) se vláda raději rozhodla „shodit deku“ úplně na všechny. Pro jistotu. Prostě si řekli: „nevíme kdo, nemáme žádný plán nebo výhled, jednoduše tápeme ve tmě a tak raději aplikujeme tvrdá opatření – à la 20 000 rentgenů – úplně na každého. Žádná novinka, řeknete si. A máte pravdu, vlády se takto chovají téměř vždy i v běžném životě (tak například pravidla silničního provozu jsou nastavena tak, aby je zvládl i ten nejméně schopný řidič, čímž ovšem omezují všechny zbylé – schopnější).

2. Protože vláda má, svou vlastní vinou, k dispozici „dozimetr na virus“ jen s velmi omezeným rozsahem (oficiální počet nakažených není skutečný počet nakažených, ale jen malý počet těch, který zdravotníci zvládli pozitivně otestovat), činí maximální / drakonická opatření zcela naslepo – celoplošně a věří, že vyjdou. Vem to čert, že přitom po nich zbyde spálená země, že. To je prostě důvod, proč od počátku, krom jiného, tvrdím, že opatření jsou přemrštěná (ve srovnání s minulými virovými sezónami) a především nepodložená (protože to vláda a krizový štáb prostě jen zkouší). Premiérova prohlášení o tom, že “to společně zvládneme“, že „vláda dělá to nejlepší, co dělat lze“ v tomto světle vypadají zcela směšně a drze.

Mimochodem, každý, kdo nepodporuje či zpochybňuje současné drakonické restrikce a rasantní postup vlády, je často označován za levičáka z pražské kavárny. Krásně se nám ta hloupá polarizace společnosti ukazuje i v době virového šílenství. Nemáš rád EU, eurosocialismus a související nesvobodu? Tak jsi příznivec Zemana, Babiše, Putina a Číny. Kritizuješ alarmismus / neadekvátnost opatření vlády ohledně viru? Tak jsi levičák!

Tito nálepkovači jsou prostě stále stejní. Nedokážou si vůbec představit, že někdo může mít vyvážený postoj, racionálně kritický k oběma extrémům stejně. Je to zcela mimo jejich černobílé chápání světa a vně klapek na očích, které nosí.

A jak je to tedy s tou deklarovanou vládní pomocí v řádu stovek miliard korun, až virová krize opadne? Možná to bude pro některé nepřemýšlivé spoluobčany překvapivé, ale vládní peníze nepadají z nebe, vláda je musí nejprve někomu sebrat, než je použije. Přičemž daňová zátěž vždy ve výsledku efektivně dopadá na jednotlivce, nikoliv na ty zlé korporace, banky a zlodějské podnikatele, jak se domnívají. Prostě si tu vládní “pomoc“ firmám a ekonomice do koruny zaplatí lidé sami – peníze se přelijí z kapes všech do kapes vybraných firem či jednotlivců.

Mnozí důvěřivci tedy konzumují vládní žvásty o státní pomoci po virové krizi i s navijákem:

1. Buď vláda sebere lidem peníze bezprostředně z peněženek prostřednictvím přímých a nepřímých daní.

2. Nebo se vláda ještě více zadluží (což ostatně plánuje), státní dluhopisy koupí komerční banky a větší množství peněz v ekonomice způsobí inflaci, tedy růst cen. Až na výjimky všichni zchudnou.

3. Centrální banka naleje peníze do ekonomiky, aby „ji oživila“ (ehm, ona říká), což znamená opět inflaci a zchudnutí mas. Případně bude skupovat vládní dluhy od komerčních bank jako „upgrade“ opatření 2.

Můžeme se také dožít kombinace výše uvedených opatření. Každopádně je jasné, kdo tu údajnou vládní “pomoc“ zaplatí a že takovéto socialistické přesouvání peněz od jedněch ke druhým je opět jen nespravedlivým nesmyslem. Vláda by měla lidem a firmám reálně ulevit rasantním snížením daní, odbouráním byrokracie a brutálním seškrtáním státních výdajů. Bohužel se zřejmě dočkáme přesně pravého opaku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Ludmila Nováková 200,- Kč, Miloslav Pecka 300,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 131,00 Kč
Vybráno 57.51%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 179 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,32 out of 5)
Loading...
loading...
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.