danepenize
11.9.2021
Kategorie: Ekonomika

Vidím VELKÝ ŠPATNÝ! Asi jsem Nostradamus křížený s Jolandou

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

jan-docekal6433508_0Reakce na článek ve kterém se píše o zdražení benzínu v Německu o 18,- Kč. V článku je obsažen i vtip dne:”Česko zatím o ničem takovém neuvažuje” Tomu někdo snad věří? Jen politik – blázen by něco takového přiznal před volbami.

Nevím, zda jste dnes na iDnes zaregistrovali tento článek, on totiž naprosto přesně popisuje to, před čím už několik let varuji. Toto téma se objevilo v mnoha mých statích. Bohužel se tato má varování začínaji naplňovat.

V uvedeném článku se v krátkosti říká, že Němcům začínají docházet peníze na to, aby mohli tlačit dopředu své pomatené zelené vize, takže zdraží pohonné hmoty o 70 centů = cca 18,- Kč. Dále, že se očekává, že Němci budou jezdit tankovat do zahraničí a že v ČR se nic podobného nechystá (dovolte mi napsat HAHAHA!).

Jistě všichni víme, že eurounijní blázni se nám snaží naordinovat elektromobilitu silou. Prostě prodat lidem něco, co nechtějí. Co navíc nemá vybudovanou infrastrukturu, není na to dimenzovaná přenosová síť a musí se to dotovat (ať přiznaně nebo skrytě ve zbytečném nárůstu cen aut na klasická paliva), ztrácí to rychle užitnou hodnotu a navíc se to docela špatně hasí.

Úplně bokem ponechám uzavírání jaderných elektráren a elektráren na uhlí (ony to ale mají nahnuté i ty plynové).

Takže zde máme relativně bohatý stát (Německo), který se pro něco rozhodne – a jsem si jistý, že proti vůli značné části lidí, proti elementárním ekonomickým předpokladům i proti klimatologickým faktům, ale protože jsou bohatí, tak si to prostě mohou dovolit. Opravdu mohou? Nebyl bych si tím tak jistý.

Vidím zde právě to “velký špatný”, které bude následovat. Pojďme si to probrat v bodech.

1/ I Německo přiznává šílené finanční náklady v souvislosti s přechodem na bezuhlíkovou ekonomiku. Jak se to ale projeví v chudších zemích jako je např. ČR? Nedělejme si iluze – jsme oproti Německu chudší. …. I když třeba v ČR to možná bude hračkou. Piráti přece nedávno zveřejnili, že pojedou někam do Bruselu a tam natrhají ze stromů bilion korun. …. Tak čekej a doufej. Chci to vidět – blahoslavení chudí duchem, kteří tomu věří.

2/ Zatím i v tom bohatém Německu chybí peníze, ale obecně EU chce, aby se plnila zelená vize. Jinými slovy aby lidé kupovali elektroauta. Jak je k tomu donutit? Lidé se zpravidla chovají racionálněji než vlády, tak se na to půjde přes jejich peněženky. Jednoduchý recept. Zdražíme lidem benzín a naftu (a to na 100% není poslední zdražení – vsadím boty) a oni si to rozmyslí – hloupí nevděčníci, kteří neví, že my, experti na francouzskou literaturu (což je vzdělání socialisty a evropského komisaře Franse Timmermanse), to s nimi myslíme nejlépe. A to i přes to, že v oboru jsme naprostí diletanti.

3/ A hele, ono to nějak moc nefunguje. Příjmy nerostou. Jestli ono to nebude tím, co by na rozdíl od vedení EU a Německa dokázal pochopit i pětiletý Rus. Oni nám lidi jezdí tankovat k sousedům a ti s elektromobilama navíc platí o dost méně do sátní kasy. Takže než si přiznat, že jsme stvořili celoevropský průšvih (a v tom má Německo vcelku tradici), tak ještě přitvrdíme.

4/ V článku se píše, že v ČR se nic podobného nechystá. Tak on by to před volbami napsal jen politický sebevrah. Jasně, že to bude i tady. V ČR je prázdná pokladna, kterou těch pár tankujících Němců v pohraničí pochopitelně nevytrhne. Vyloženě se nabízí zdražit stejně jako v Německu. A možná ještě víc. V duchu hesla: Doženeme a předeženeme. A vůbec si nedělám iluze, že na to zdražení bude ze strany ostatních zemí tlak jak blázen. Vždyť která země by chtěla, aby její obyvatelé jezdili plnit rozpočet nějaké jiné zemi?

5/ Představme si, že 75% lidí používá elektromobily (i když nechápu, kde by na nejprimitivnější auto vzali přes půl milionu). Propad v příjmech států je ohromný. Nějakou chytrou hlavu napadne zavést daň na elektrickou energii. Najednou si každý sakra rozmyslí, zda si zapnout klimatizaci a ti chudší rychlovarnou konvici. Infrastruktura není dobudovaná, soláry nestíhají, vítr nefouká a každý měsíc jsou 2 – 3 blackouty.

6/ Ale věda přece nespí. Máme dálkově ovládané elektroměry, které nám v zájmu všech nedovolí plýtvat. Takže se pravidelně stává, že elektroauto prostě přes noc nenabijete nebo (v horším případě) nezapnete najednou pračku a vysavač. Utopie? Obávám se, že ne.

Myslíte si, že přeháním? On ale každý větší průšvih v historii začínal nenápadně a pozvolna. A já mám právě teď pocit žáby, které stoupla teplota vody o jeden stupeň.
Každý si může zkusit vypočítat pár příkaldů z matematiky na úrovni základní školy. Třeba:

– bydlím v Praze a chalupu mám na Vysočině. Jezdím tam s dětmi 2x týdně. O kolik se mi zvednou roční náklady?
– denně jezdím od nás z vesnice do práce autem. Měsíčně najedu 700 km. O kolik bych musel mít vyšší mzdu, abych na tom nebyl hůř než doposud?
– výrobce uzenin zaváží 100 prodejců a měsíčně jeho auta najedou 12000 km. O kolik se zvedne cena párku, aby se zaplatila dražší nafta?
– kombajn Claas Lexion má denní spotřebu 300 litrů nafty. O kolik bude dražší chleba aby se zaplatil nárůst ceny PHM?
atd., atd. těch příkladů jsou tisíce kolem nás.

Zdraží všechno! Je totiž jen málo odvětví, která nejsou závislá na dopravě výrobků, surovin, lidí ……

A to kompletně vynechávám ekvivalent elektroaut, který se týká průmyslu jako celku. Obdobným nesmyslem je totiž celý systém emisních povolenek, který nás pošle zpátky o 100 let.

A nebo nabídnu konspirační teorii, která ale zase tak moc konspirační být nemusí.

Prakticky všechny státy v EU jsou (lidově řečeno) zadlužené až po uši. Ano, ještě chvíli to půjde, ale nevyhnutelně se dostanou všichni do bodu, kdy už nebude ani na to placení úroků. V zásadě jsou tři způsoby, jak to řešit. První je válka, druhým vyhlášení měnové reformy. Nemyslím si, že by něco z toho bylo na pořadu dne. Ale velmi se obávám třetího způsobu, jak řešit státní dluhy. A tím je inflace. Z hlediska státu má samé výhody. Umazává dluh, bere lidem naspořené peníze, umožňuje svalovat vinu na “nenažrané podnikatele” a umožňuje uplácet davy věrných voličů.

Co takhle si vzít k srdci alespoň něco málo a nevolit strany, které prosazují Green Deal a místo toho brání normální svět? Týká se to peněženky každého z nás!!!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 402 times, 12 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)