cikani osada
27.11.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Video z řeky Hornád, zamořené plasty z okolních cikánských osad, vámi otřese

Loading...
Sdílejte článek:

PAVEL NOVÁK

Správa NP Slovenský ráj společně s dobrovolníky pravidelně dvakrát ročně organizuje čištění řeky Hornád v národním parku. Poslední velké čištění se konalo před necelým měsícem 26. října, kdy 35 ochotných účastníků přiložilo ruku k dílu a vyčistilo bezmála 13 km toku Hornádu v nejpřísnější chráněné A zóně od Hrabušic až po Čingov.

Dlouhotrvající deště a zvýšená hladina vody však změnila vyčištěné území na smetiště. Výrazné srážky rozvodnily řeky natolik, že mnohé se vylily z břehů a došlo k povodním. Velká voda brala vše co jí přišlo do cesty i odpad z romských osad z nichž většina je v těsné blízkosti potoků a řek.

Podle ředitele Správy Národního parku (NP) Slovenský raj Tomáše Dražila, odpad nevytvořili turisté, ale obyvatelé okolních osad. Většina ho má pocházet z romské osady v Hranovnica.

Odpad tvoří převážně plasty, z toho polovina jsou plastové láhve. Z tohoto důvodu Správa NP vítá novelu zákona z dílny Ministerstva životního prostředí o zálohování PET lahví, což pomůže z velké části vyřešit aktuální problém s jejich nahromaděním ve vodě. Tuny odpadu jsou v celém úseku Hornádu, který měří třináct metrů a protéká Slovensku rájem, tedy od Hrabušický mýta až po Čingov respektive Smižiansku masu. “Nejhorší je to v horní části průlomu, mezi Letanovský mlýnem a hrdlem Hornádu, kde se ze dřeva vytvořily jezy a tam se ten odpad zadržuje. Všude po březích jsou odpadky, na stromcích zůstaly viset hadry, ale nejvíce se toho zadrželo právě ve zmíněných místech, “uzavřel Dražil.

Přednostu OÚ v Hranovnici Lukáše Antoniho pobouřila informace, že jsou největším znečišťovatelem řeky. Tvrdí, že obec klade důraz na udržování veřejného pořádku a jejich obyvatelé mají dostatek možností pro uložení komunálního odpadu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 7 511,11 Kč
Vybráno 21.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 757 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.