FIALABABIS
29.11.2021
Kategorie: Ekonomika

Víc Babiš než Babiš

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Měl jsem o víkendu další zabijačku a tentokrát jsem měl na čumendě jednu příjemnou partu lidí z Brna. Dobře situovaní, všechno vysokoškoláci, tvoří dohromady firmu, které nechybí ani zakázky ani cash-flow. Taková ta horní hranice střední třídy – už si zajistili rodiny, jejich děti studují nebo budou studovat, zřejmě pak od rodičů ještě dostanou i nějaký ten startovací byt… a stále ještě trocha peněz zbude. Nezbude jich dost, aby měli ambice budovat korporaci, ale zbude jim dost na různou charitu, občanskou angažovanost i dobročinnost podle svých představ. 

 

U mě byli, aby svým dětem ukázali, co je to prase, jak to vypadá, dokud to není v Kauflandu zabalené do polystyrenové vaničky s fólií. V tomto je Brno skvělé – jsou to v podstatě vesnice mezi kterými jezdí tramvaj a skoro všichni si ještě pamatují svoji rustikální minulost, kdy jezdili za babičkou a míchali v kotli škvarky. Je hezké, že se to snaží zprostředkovat další generaci a mají zájem si zavzpomínat na staré časy. Odjížděli ode mě plni nových zážitků a alkoholu. A pro případné strážce zákona a hygienických pravidel hlásím, že všichni byli očkovaní a nikdo si neodvezl ani kousek masa, ani kousek jitrnice.

Proč to všechno píšu… 

Hele, já měl doma typické voliče Petra Fialy, kteří ho také volili. Přiměřeně bohaté, mající vlastní firmy, nesnášející Babiše, protože ten přece ničí venkov, lidi živící se přesunováním symbolů na obrazovce, ale zároveň ještě rozumějící slovům jako soustruh, nůž, krumpáč, bagr a pila.  Myslel jsem si, že budu muset přetrpět den plný pravdoláskařiny až mi to poleze i ušima, ale ono ne. 

I bohatí středostavovští majitelé firem mají obavy. Ventilují to sice trochu jinými slovy než to říkáme my ve Vidlákově, ale jinak je to to samé. Vlastně toho Fialu volili tak nějak z povinnosti. Dělají to okolo nich všichni, bylo by kolem toho moc řečí a tak mu to prostě hodili, ale neočekávají od něj žádnou ODS. Celkem rychle jsme se u slivovičky dopracovali ke všeobecnému závěru, že budoucnost je temná. 

Poněkud déle trvalo, než vykrystalizovaly nějaké příčiny tohoto stavu – které samozřejmě vznikly kdysi dávno. Vstup do EU, odevzdání části suverenity, naivita vůči našim západním bratrům, dlouhé zavírání očí nad tím, že třetina lidí u nás značně zchudla a samozřejmě zavírání očí nad tím, že pár jedinců hodně zbohatlo. 

Dnešní typičtí voliči ODS nevolili Fialu, aby jim zajistil malý stát, který je nebude omezovat a bude brzdit ambice zaměstnanců, aby si příliš nevyskakovali s platovými požadavky. Volili ho s přáním, aby se stát stal patronem jejich podnikání. Aby se podílel na jejich podnikání, aby ho jistil. Aby přece vláda vyjednala “henty lepší podmínky v EU.”  Žádná svoboda, ale ochrana. Žádné jak si kdo ustele, tak si lehne, ale propojení se státem. Žádná samostatnost, aby se ve zdravé konkurenci ukázal ten lepší, ale naopak aby stát vyšlapával cestičky a vlastně aby dával práci tam, kde už ji soukromý sektor objednávat nebude, protože mu došly prachy. Dnešní ODS už tu není pro zajištění volného trhu, ale pro komunismus jedenadvacátého století. 

Od Fialy se očekává, že vyjedná nové a lepší kvóty, že z Brusele přiveze peníze, které pak přerozdělí přes různé granty a oni si na ně díky tou sáhnou. Žádná hrdost na vlastní síly a požadavek, aby do toho stát nekecal. Naopak… požadují se regulace – samozřejmě přesně podle očekávání majitelů firem, očekává se protekcionismus -Fiala má zajistit, aby sem nemohla levnější konkurence a aby se tu neobjevovala ani místní konkurence. Požadavkem doby není trh, ale zakopání se v pozicích. Fiala má víc než Babiš zajišťovat, aby byznys fungoval, protože sami podnikatelé už toho nejsou schopní. 

Voliči ODS v podstatě volí s úmysly které kdysi měli voliči ČSSD.  A vůbec nehodlám dneska spekulovat, jakou šanci má Fiala naplnit tato očekávání. 

Ventiluju to tady dneska proto, že nová vláda zřejmě vůbec nebude taková, jak očekáváme. Jednoduše proto, že její vlastní voliči mají vlastně úplně jinou představu a budoucnosti. Babiš se v jejich očích neprovinil ani tak Čapím hnízdem, ale tím, že nastavoval rovné podmínky. Ale to nikdo nechtěl. Oni chtěli ochranu toho, co vybudovali. A ani kompenzace za covidová opatření je neuspokojila. Považovali to za příliš málo. 

Když jsem to tak poslouchal, měl jsem z toho pocit, že Babiš celý uplynulý rok zkoušel nějak uspokojit právě tyhle lidi. Právě těmhle ukazoval, že se o ně postará. Že za ně zaplatí zaměstnancům, vyplatí kompenzace za ušlý zisk a podpoří je všemi možnými i nemožnými způsoby. Ale ono to bylo málo. Oni volili Fialu, protože čekají, že jim dá ještě víc kompenzací a ještě víc bonusů. Babiš je nepřesvědčil – stát pro ně udělal příliš málo. 

A proboha žádné přímé kompenzace přímo lidem… oni by pak nepracovali už vůbec. Teď alespoň přijdou do práce. Ti mladí sice nic neumějí ani nechtějí umět, ale alespoň přijdou. Kdyby dostali nějakou kompenzaci za covid, tak přestanou dělat i to málo co se po nich dneska dá chtít. 

Babiš nevyhrál nikoliv proto, že dělal málo pro běžné lidi. Naopak, důchodci ho volili skoro jako jeden muž. Ale i když od rána do večera sypal podnikatelům a ulehčoval jim život, jim to nestačilo. Chtěli víc, jednodušeji, bez papírování. Aby stát sypal a sypal.  Samozřejmě je netrápí, kde na to vezme. Komu bude muset ubrat. Když se podívám na Fialovy předvolební řeči, tak přesně tohle pan profesor sliboval (nebo lépe řečeno – musel slibovat) – žádná rovná šance, ale zabezpečení pozic těch, kteří už v nich jsou a zamezení jiným, aby je vystrnadili. Sliboval peníze a oteckou ochranu. Sliboval stát, který bude lenním pánem podnikatelů. 

Nevím, jestli jsem neměl v baráku nějakou výjimku. Jestli se jen vzácně nesešlo několik stejně nastavených lidí, kterých je ale ve skutečnosti málo. Ale hodlám se na tohle zaměřit. Protože pokud je právě toto dneska většinový názor u voličů modroptácké pravice, tak Fiala bude ještě víc Babiš než Babiš. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 113 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 3,69 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)