babiszemanloket
16.6.2020
Kategorie: Politika

Vezmeme si stát poučení z krizového vývoje?

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

Začátek roku 2020 byl cvičením na skutečnou krizi, vojenský konflikt nebo epidemie se smrtností v desítkách procent. Český stát v něm neuspěl. Prokázal obvyklou byrokratickou a organizační nepružnost. Ve válce bychom neuspěli.

Někteří věří, že nebýt geniální vlády a sv. Prymuly, odpadalo by nám maso z kostí a všichni bychom určitě zemřeli. Tento zázrak v podobě záchrany tisíců, ba milionů lidských životů omlouvá naprosto vše a vylučuje jakoukoliv diskusi. Jiní se zamýšlí nad tím, zda toto v podstatě neškodné (asi jako zkouška plynové masky v komoře se slzným plynem), ale velice nákladné cvičení by nemělo sloužit k poučení do budoucna, aby se věci dělali lépe v případě skutečné krize.

Nejpozději v lednu 2020 začala eskalovat situace v čínské provincii Wu-chan. Již v prosinci 2019 upozornila BIS, že Peking začal po celém světě skupovat zdravotnické ochranné prostředky. Když při interpelacích na 28. ledna 2020 padla ve Sněmovně otázka na připravenost Česka na případnou epidemii, odpovědí ministerstva zdravotnictví bylo, že jsme na vše připraveni. Toto plané ujišťování spolu s utajováním skutečného objemu zásob ochranných zdravotních pomůcek zpomalilo přípravy firem i jednotlivců, ať již k zahraničním nákupům nebo ke změně výroby.

Český stát osvědčil obvyklou byrokratickou nepružnost. Tři týdny trvalo, než byla k testování povolána kapacita pracovišť Akademie věd, vysokých škol a soukromých laboratoří. V průběhu celé koronakrize se ji ale nepodařilo celou využít, hlavně z důvodu problémů s řízením odběrů vzorků. Lihovary čekaly 14 dnů na udělení výjimky k výrobě dezinfekčních prostředků. Zhruba 6 týdnů trval rozjezd „chytré karantény“, jejíž idea vzešla od nestátní skupiny Covid19Cz. Dodnes chybí informace o výsledcích, podobá se spíše yettimu. Všichni o ni mluví a nikdo o ní neví.

Ukázalo se, že týmy krizového řízení nemohou fungovat na základě běžné struktury státní správy. Ve výjimečných situacích musí být požádáni o pomoc ti nejlepší manažeři nebo poskytnuta mocenská podpora (zaštítění) ad hoc týmům vzniklým zdola.

Nákupy ochranných pomůcek byla prováděny ze dvou míst, což komplikovalo hlídání kvality (v každé krizi se zákonitě objeví podvodníci) a organizování distribuce. Ta po určité období probíhala také dvojkolejně. Ke všemu stát ani veřejnost nevěděli, kdo má kde kolik roušek, obleků, brýlí, štítů a respirátorů (a jakých tříd) a zda jsou potřebné na daném místě.

Kooperace státu s domácím průmyslem byla největším problémem krizového období. Ještě 27.března v krizovém štábu nebylo řešena výroba ochranných pomůcek. Teprve v pondělí 30.3.2020 vznikla pracovní podskupina, která se měla zabývat dodávkami z domácí výroby a další 3 dny trvalo, než byly osloveny tuzemské firmy. Situaci, kdy byl přehlížen domácí průmysl, jde přirovnat k válce, ve které budeme čekat na dodávku nábojů a vybavení armády od (ne)přítele a místní výroba zůstane ignorována.

Veřejnost v Evropské unii propadla, někde více, někde méně, hysterii a donutila politiky jednat sobecky. To vedlo k nulové koordinaci členských států. Je také nutné napravit stav, kdy v Unii existuje propracovaný systém výměny údajů u chorob zvířat a rostlin, ale chybí právní základ pro předávání informací o nemocech lidí. (Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí není takovou institucí, není dostatečně zakotveno v unijním právu, nemá pravomoci, dostatečný rozpočet ani personální obsazení).

Měli bychom se více připravovat na nouzi, stanovit doporučenou minimální zásoby potravin a přistoupit k cvičnému krátkodobému vypínání dodávek vody, zemního plynu, elektřiny a telekomunikačních služeb.

Pouze minimum věcí jde předvídat. Nejdůležitější jsou znalosti, pružnost, iniciativa, týmová spolupráce, které rozhodují o úspěchu nebo alespoň minimalizaci škod. V podstatě jde konstatovat, že tak jak je tento stát špatně řízen v normálních dobách, stejně byl špatně řízen i v době krize.

Pokud bychom hodnotili Česko jako autistické dítě, tak známka je za 3. Nic moc se nepokazilo, ničím ani nenadchlo. Jestliže bychom se však měli poměřovat s optimální reakcí na problémy, tak koronavirové cvičení dopadlo nevyhovujícím způsobem. Je otázkou, zda se nejedná o důsledek našeho mentální nastavení. Možná prostě nic jiného neumíme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 495 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,07 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)