26.10.2013
Kategorie: Multikulturní soužití

Většina Čechů nepovažuje Romy za přirozenou součást společnosti

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

KATEŘINA GAJDOŠOVÁ 26|10|2013

Zpráva Střediska romských studií (SRS): Většina Čechů nepovažuje Romy za přirozenou součást společnosti a chtějí se jich zbavit. Ovšem způsob, jakým tuto zprávu prezentuje server romea.cz je více než zavádějící a jednostranný. Posuďte sami … Níže prosím cituji úryvky z článku vydaného Romeou.

 

 

“Češi neskrývají své předsudky a otevřenou rasovou nenávist vůči Romům. Romové oproti tomu nemají s Čechy problém, který by byl založený na principu etnické, nebo národnostní příslušnosti. Romům Češi jako národ nevadí, ale vnímají jej jako hrozbu a nebezpečí pro sebe a své příbuzné.”

 

Jediné, co mě k tomu napadá: Víte vy co, český národ je zde „doma“ a každý, kdo vnímá jakoukoliv hrozbu pro sebe a své příbuzné, ze strany jiného ať už etnika nebo kterékoliv jiné skupiny, bude ty „své“ bránit vůči obdobným rasovým výpadům ze strany některých Romů.

 

Kdo z nás nezažil nadávky do „bílých sviní“ či nebyl jakkoliv multikulti obohacen…

 

SRS je přesvědčeno, že od roku 1990 jsou Romové systematicky vytlačováni na okraj společnosti. Nerovnoprávné postavení jim omezuje přístup k bydlení, zaměstnání, vzdělání, zdravotní péči a společenskému uplatnění. Romové se nepodílejí na rozhodování o věcech veřejných ani o záležitostech, které se jich týkají. V důsledku segregační politiky státu, chudoby a bídy, došlo v uplynulých dvaceti letech uvnitř romské národnostní menšiny k dramatickému morálnímu, etickému, sociálnímu a kulturnímu propadu.

 

V podmínkách segregovaných ghett Romové ztrácejí svou etnickou a kulturní identitu. Ze života Romů se vytrácí romský mateřský jazyk, tradiční morální a hodnotové systémy. Obrovská míra nezaměstnanosti (90%), zejména u části romské mládeže je jednou z příčin, jejich „protispolečenského“ chování. Nízká úroveň vzdělání v romské populaci je jedním z důvodů, proč si nemohou Romové zlepšit svoji životní a společenskou úroveň, ale také příčinou, proč se nedokážou efektivně postavit anticiganismu ze strany majoritní části společnosti.

 

To, že zapomínají svůj mateřský jazyk, je naše vina? Troufám si říci, že zdravotní péči jim nikdo neodpírá a stát je naopak podporuje a maximálně dotuje. Tvrzení o nízké úrovni vzdělání a následného stíženého uplatnění atd .. ..Tato organizace by si měla položit otázku: „Děje se tak, protože jim je odpíráno, nebo protože sami nechtějí?“

 

Pro Čechy, jsou podle SRS Romové „parazity“, kteří zneužívají sociálního systému státu, „kriminálníci a vrazi“. Společnost požaduje pro Romy přísnější a tvrdší tresty. Zákonodárci se snaží účelově prosazovat zákony, proti tzv. „nepřizpůsobivým“ synonymem označujícím Romy. Místní samosprávy přijímají a navrhují protiromská opatření v podobě vyhlášek. Převládá snaha vykazovat Romy z měst a obcí už jen za pouhý přestupek.

 

Přiznám se, že bych ráda řekla: Chvalme samosprávu, že má tu „moc“ vykázat ty, kteří nerespektují zákony. Vzhledem k tomu, že při sebemenším pokusu někoho odněkud vykázat nebo říct něco špatného ohledně Romů, je okamžitě každý označen „za toho hnusnýho rasistu“. Městské samosprávy se moc dobře drží u svých korýtek a být označen za rasistu a ještě to veřejně prohlásit, je nejrychlejší cesta, jak o korýtko přijít (případně přijít o okna v domě, získat krásné malůvky na fasádě baráku nebo dostávat hezké dopisy plné něžného násilí).

 

Parazit je poslední dobou velmi oblíbené slovo a ráda bych k názoru SRS podotkla, že při přerozdělování bude vždy jedna strana nespokojena, neboť se přerozděluje z “jejího” a druhá strana bude křičet, že oni chtějí také to co mají ti druzí. Klíčem je přerozdělování těm, kteří si zaslouží .. polemiku dále rozvádět nebudu.

 

Tvrdší tresty pro Romy? Kde to žijete … (názorným srovnáním nechci nikoho obhajovat) :

Náckové a žháři z Vítkova : 20-22let – exemplární tresty za rasově motivovaný útok …

Mačetoví útočníci z Nového Boru: 3-16 let

….. všichni účastníci, ať už v Novém Boru nebo Vítkově, měli v plánu vraždit …. Tresty jsou však různé. Dvacet let nebo tři roky jsou opravdu rozdílem !

 

Cílem častých protiromských demonstrací je dostat se k ubytovnám Romů a romských ghett a fyzicky napadat a veřejně lynčovat jejich obyvatele. Je nutné zdůraznit, že pokusů o pogromy se zúčastnili nejen neonacisté, ale obyčejní lidé z majoritní části společnosti. Bezpečnost Romů v ČR je ohrožena.

 

Demonstrace s plánem ohrozit něčí majetek či život neschvaluji, ovšem autoři by si měli najít definici slova „pogrom“ a zvážit jeho užívání.

 

 

Zároveň bych se vrátila k úvodu: Každý si bude vždy a všude bránit své blízké, pokud národ vnímá Romy jako hrozbu, bude se bránit ať už demonstrací či jen „pouhou utajovanou nenávistí“. Bezpečnost Čechů v ČR je ohrožena, stejně jako bezpečnost Romů.

 

Vždycky mi na mysli vyvstane myšlenka a závěr z již komentovaného článku z Romea: „Opravdu chceme Romy v extrémních situacích?“ Lze to aplikovat i obráceně …

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Jakub Malinovský 111,11 Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 311,11 Kč
Vybráno 12.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.