sport
23.8.2017
Kategorie: Ekonomika

Veřejných peněz je ve sportovní špíně škoda

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

Sportovci soutěží za sebe a své sponzory a kdo má touhu vyniknout, bude sportovat i bez státní podpory. A jestliže si někdo přeje, aby Czechia získávala co nejvíce medailí na světových šampionátech, je to jeho věc a jeho peníze.

Ministryně školství Kateřina Valachová oznámila 9. května svoji rezignaci a předseda vlády Bohuslav Sobotka předal prezidentovi návrh na její odvolání ke konci téhož měsíce. Jako politická zombie však zůstávala ve funkci až do 21. června. Je s podivem, proč premiér nevyužil text kompetenční žaloby připravené v souvislosti s odvoláváním Andreje Babiše z vlády a opět nechal Miloše Zemana, aby si hrál na ředitele Zeměkoule, dával paní ministryni čas na rozmyšlenou….

Kateřina Valachová si zasloužila vyhazov z vlády již dávno, protože dělala pravý opak toho, co české školství potřebuje. Brutálně navýšila jeho budoucí nároky vůči státnímu rozpočtu, učitelům přidala papírování a založila na snížení úrovně základních škol „inkluzováním“ dětí, jejichž rodiče místo výchovy shání pro své potomky „papír na hlavu“. Ve svém důsledku to povede k segregaci žáků. Kdo bude moci, umístí své potomky na soukromou školu podobně, jak to udělala svého času jiná ministryně školství za ČSSD, Petra Buzková, a státními školami se budou strašit děti. Nesouhlasím s inkluzí. Může slepý řídit auto?

Kateřina Valachová nebyla žádná Johanka z Arku, jak by se zdálo z trapných proseb sportovních bafuňářů a politiků, aby svoji funkci nepouštěla. Kdyby ji podpořili ze svých cel ještě Miroslav Pelta, dnes již bývalý předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR), Simona Kratochvílová, její bývalá náměstkyně i spolubydlící, dnes již také obviněný Miroslav Jansta, předseda Unie sportu a Roman Berbr, místopředseda FAČR, který se snad jako jedná veřejně činná osoba chlubí angažmá v StB a přitom zde byl pouhý rok naprosto nevýznamnou figurkou, kruh zla by se uzavřel. Mějme na paměti, že ona nese odpovědnost za nekalosti, které přivedly na ministerstvo policii a jedna z problematických dotací šla i škole, kam chodí její dcera, a kterou dříve navštěvovala ona sama.

A další podivnost. V sekci sportu na ministerstvu školství byl zaměstnán „kakaový“ Michal Kraus, bývalý poslanec za ČSSD proslulý z aféry nákupu kakaových bobů. Ten sloužil na úřadě dvěma pánům. Zároveň byl totiž placen i z České unie sportů, což odporuje služebnímu zákonu. V květnu, bezprostředně po propuknutí aféry z úřadu Valachové odešel.

Zpráva NKÚ konstatovala, že přidělování dotací do sportu v letech 2013-2015 v objemu 2,2 miliardy korun se dělo netransparentně a peníze šly i těm, kteří nesplnili podmínky (stejně jako v období 2011-2013). Ministryně oponovala, že během svého působení nařídila v sekci sport 11 auditů a zřídila několikastupňový systém kontroly. A koho to má zajímat, když výsledkem jsou opět machinace a zatčení její náměstkyně?

V celé dotační aféře se vůči FAĆRu se postupuje s nepochopitelnou benevolencí. I když je tento dobrovolnický spolek sám trestně stíhán, stále inkasuje peníze daňových poplatníků. Kdyby se jednalo o Slavoj Houslice, Pepa Hnátek a spol. by nedostali už ani korunu. Ostatně, kluby pralesní ligy si na rozdíl od svazového panstva skoro všechno platí samy a naopak ještě musí přispívat FAČRu.

Podpora profesionálních fotbalových mužstev je podle práva Evropské unie zakázána, ale vždycky se najde nějaká klička, aby přes přívažek tělovýchovných jednot dotekly dotační peníze na ta správná místa vrcholových klubů. Kdyby se policie do věci opřela tak jako do pančovaného lihu po propuknutí methylové aféry, asi by vrcholový fotbal neměl kdo hrát.

Kopaná nemá být vůbec podporována z veřejných zdrojů. Stačí se podívat na výsledky zápasů na konci sezóny a i průměrný jedinec (pitomec) musí vidět, že fotbal je od shora dolů prolezlý podvody. Spolu s odchodem hlavních sponzorů se fanoušci baví diskusemi, zda se bude hrát FET liga nebo KAPR liga. Je s podivem, že Česká televize platí za přenosová práva na extraligu (mrhá prostředky koncesionářů) a naopak nepožaduje po FAČR úhradu vysílacího času. Prostě nelze fotbal omlouvat tím, že jde sice o špínu, ale když ho hraje a sleduje tolik lidí………Kdy půjdu v Česku na fotbal? Asi nikdy.

„Sportovní“ prostředí pokřivují také města i obce čarováním s cenou pronájmu stadionů a zimních hal a dalšími skrytými způsoby. Místo řádné správy veřejných věcí, kterou nezvládají, nabízí občanům šidítka her. Na mistrovství světa v klasickém lyžování 2009 roztálo 2 miliardy korun z veřejných prostředků a ještě zbylo 400 milionů dluhů. Sto milionů stojí město Brno, Jihomoravský kraj a ministerstvo školství jenom letošní závody motocyklů Grad Prix Brno. (V srpnu 2015 jsem napsal následující článek Kam se ztrácejí peníze z Grand Prix Brno?Osobně nedokáží najít ekonomické údaje o Grand Prix Brno potom, co ji organizuje Jihomoravský kraj. Takže i po odchodu Haška se nic nezměnilo).

Občas sponzoři společně s politiky obsadí kus Prahy, pomocí policie „zkomadují“ občany a pořádají zde k vlastní slávě a zisku jakési maratony.

Sazku nechaly sportovní svazy zkrachovat a tak se přisály ke státu. Výdaje daňových poplatníků do sportu raketově rostou. V roce 2016 to bylo 3,7 miliardy korun, letos 6 miliard a na příští rok se uvažuje o 7 miliardách korun. A pořád je to některým málo. Jako vždy se řeší ono „jak“, tedy způsob rozdělování peněz, ale nikdo se neptá na „proč“. Studie vypracovaná po olympijských hrách v Londýně 2012 ukázala, že více dětí nezačalo sportovat ani se jim nezmenšily tukové prstence. Zde by snad pomohlo pouze odtrhnout je od matlačů zákazem užívání (a)sociálních sítí mládeži do 18 let.

Sportovci prostě a jednoduše soutěží za sebe a své sponzory a kdo má touhu vyniknout, bude sportovat i bez státní podpory. A jestliže si někdo přeje, aby Czechia získávala co nejvíce medailí na světových šampionátech, je to jeho věc a nechť tento nesmyslný plán podporuje ze svých peněz. Ostatně, tyto myšlenky jsou jen krůček od programů státního dopingu. Proto je přežitkem podpora Českému olympijskému výboru, který dnes chce dokonce diktovat, kdy a jak dostane dotace a ústy svého předsedy vyhrožuje právními prostředky. Olympiáda se stala cirkusem pro sponzory, diktátory a rozvojové země, které se stávají jejím ukončeníještě chudší než před ní. Místo Potěmkinovy by se mohlo říkat Olympijské vesnice. Je dobře, že lidé ve vyspělém světě se proti těmto monstrózním spektáklům staví do opozice. Obyvatelé Říma, Hamburku, Budapešti, Stockholmu, Krakova odmítli kandidaturu svých měst na pořadatelství olympijských her a potvrdili svoji občanskou vyspělost. Je dobře, že lidé ve vyspělém světě se proti těmto monstrózním spektáklům staví do opozice. Veřejných peněz je ve sportovní špíně škoda.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 51 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.