ISLAMMOTLIDBA
12.9.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Verdikt švédského soudu: Zaměstnanci mají právo modlit se k Alláhovi v pracovní době

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Jak jistě víte, tak muslimové si musí při svých pravidelných modlitbách v přesně stanovenou dobu rozvinout modlitební kobereček, na němž pak otočeni hlavou směrem k Mekce třískají hlavou o zem. Tato procedura má přesně stanovená pravidla, včetně časů, kdy se mají modlit. Pokud už se pak někteří muslimové nachází v pracovním procesu, tak podle rozhodnutí švédského soudu mohou okamžitě ustat v práci, rozložit si kobereček a začít se modlit k Alláhovi.

Švédští zaměstnavatelé nesmí zaměstnancům bránit v tom, aby během pracovní doby rozprostřeli modlitební kobereček na pracovišti a klečeli v modlitbě k Alláhovi. To potvrdil správní soud v Malmö, čímž ruší demokraticky přijaté rozhodnutí městské rady v Bromölla o zákazu modliteb o pracovní době. Podle Soudního dvora je toto rozhodnutí v rozporu se svobodou náboženského vyznání dle švédské ústavy.

V loňském roce městská rada v Bromölla rozhodla, že “modlitba během placené pracovní doby není na území obce  povolena”.  Proti rozhodnutí, které bylo učiněno především kvůli zvláštním nárokům muslimských pracovníků, bylo podáno odvolání a bylo oznámeno veřejnému ochránci práv pro diskriminaci. Správní soud nyní dospěl k závěru, že rozhodnutí je protiprávní podle způsobu, jakým Soudní dvůr vykládá svobodu náboženského vyznání podle švédské ústavy.

Soud proto demokraticky přijaté rozhodnutí ruší. Žádný zaměstnavatel nesmí odepřít svým zaměstnancům během placené pracovní doby, aby se modlili k Alláhovi, místo toho, aby vykonávali své povinnosti. Kolik a jak dlouhých pracovních přestávek musí zaměstnavatel muslimům umožnit však není jasné.

Není jasné, zda se SD a KD, tedy strany, které si zákaz modlení v pracovní době odhlasovaly, proti rozhodnutí správního soudu odvolají k soudu vyšší instance.

Tedy podle všeho je jasné, že modlitba má vždy před pracovními povinnostmi přednost a to bez nějakého omezení, neboť soud ani neuvedl nějaký časový rámec, který je pro přerušení práce k modlení akceptovatelný. Stejně tak se neuvádí, jak často musí zaměstnavatel modlení umožnit, tedy pak může dojít třeba k tomu, že polovinu nebo třeba i většinu pracovní doby bude muslim trávit na modlitebním koberečku s vystrčeným zadkem.

K tomu mohu jen z vlastní zkušenosti potvrdit, že v Holandsku, kde jsme měli v zaměstnání hned dva muslimy, jim nikdy nic podobného neumožňovali a to jsme měli mnohdy pracovní dobu 12 hodin, což by znamenalo, že přišli o několik modliteb. Přesto by si muslimové nedovolili rozprostřít na pracovišti modlitební koberečky a tam začít třískat hlavou o zem či dokonce podobné výhody vyžadovat. Jenže to bylo před téměř 30 lety. Věřím, že dnes už se modlitební koberečky objevují na pracovištích ve většině evropských islamizovaných zemí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 959 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)