ISLAMMOTLIDBA
12.9.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Verdikt švédského soudu: Zaměstnanci mají právo modlit se k Alláhovi v pracovní době

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Jak jistě víte, tak muslimové si musí při svých pravidelných modlitbách v přesně stanovenou dobu rozvinout modlitební kobereček, na němž pak otočeni hlavou směrem k Mekce třískají hlavou o zem. Tato procedura má přesně stanovená pravidla, včetně časů, kdy se mají modlit. Pokud už se pak někteří muslimové nachází v pracovním procesu, tak podle rozhodnutí švédského soudu mohou okamžitě ustat v práci, rozložit si kobereček a začít se modlit k Alláhovi.

Švédští zaměstnavatelé nesmí zaměstnancům bránit v tom, aby během pracovní doby rozprostřeli modlitební kobereček na pracovišti a klečeli v modlitbě k Alláhovi. To potvrdil správní soud v Malmö, čímž ruší demokraticky přijaté rozhodnutí městské rady v Bromölla o zákazu modliteb o pracovní době. Podle Soudního dvora je toto rozhodnutí v rozporu se svobodou náboženského vyznání dle švédské ústavy.

V loňském roce městská rada v Bromölla rozhodla, že “modlitba během placené pracovní doby není na území obce  povolena”.  Proti rozhodnutí, které bylo učiněno především kvůli zvláštním nárokům muslimských pracovníků, bylo podáno odvolání a bylo oznámeno veřejnému ochránci práv pro diskriminaci. Správní soud nyní dospěl k závěru, že rozhodnutí je protiprávní podle způsobu, jakým Soudní dvůr vykládá svobodu náboženského vyznání podle švédské ústavy.

Soud proto demokraticky přijaté rozhodnutí ruší. Žádný zaměstnavatel nesmí odepřít svým zaměstnancům během placené pracovní doby, aby se modlili k Alláhovi, místo toho, aby vykonávali své povinnosti. Kolik a jak dlouhých pracovních přestávek musí zaměstnavatel muslimům umožnit však není jasné.

Není jasné, zda se SD a KD, tedy strany, které si zákaz modlení v pracovní době odhlasovaly, proti rozhodnutí správního soudu odvolají k soudu vyšší instance.

Tedy podle všeho je jasné, že modlitba má vždy před pracovními povinnostmi přednost a to bez nějakého omezení, neboť soud ani neuvedl nějaký časový rámec, který je pro přerušení práce k modlení akceptovatelný. Stejně tak se neuvádí, jak často musí zaměstnavatel modlení umožnit, tedy pak může dojít třeba k tomu, že polovinu nebo třeba i většinu pracovní doby bude muslim trávit na modlitebním koberečku s vystrčeným zadkem.

K tomu mohu jen z vlastní zkušenosti potvrdit, že v Holandsku, kde jsme měli v zaměstnání hned dva muslimy, jim nikdy nic podobného neumožňovali a to jsme měli mnohdy pracovní dobu 12 hodin, což by znamenalo, že přišli o několik modliteb. Přesto by si muslimové nedovolili rozprostřít na pracovišti modlitební koberečky a tam začít třískat hlavou o zem či dokonce podobné výhody vyžadovat. Jenže to bylo před téměř 30 lety. Věřím, že dnes už se modlitební koberečky objevují na pracovištích ve většině evropských islamizovaných zemí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč

Celkem za měsíc: 10 394,- Kč
Vybráno 29.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 952 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)