jourovaEU
8.12.2020
Kategorie: Společnost

Věra Jourová : EU chce bojovat s dezinformacemi

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonČeská eurokomisařka Věra Jourová představila nedávno plán na boj proti dezinformacím přímo na úrovni EU. Plán zahrnuje mimo jiné i závazná pravidla pro odstraňování dezinformací.

Věra Jourová, česká eurokomisařka a místopředsedkyně Evropské komise, představila návrh pravidel pro odstraňování dezinformacíKomise chce proto mimo jiné změnit přístup k sociálním sítím a dalším internetovým platformám, které až dosud pouze na základě dobrovolného kodexu monitorují a odstraňují příspěvky šířící nepravdivé informace. Komise chystá pravidla, která dají úřadům do rukou možnost nařídit smazání některých příspěvků, pokud k němu sítě nepřistoupí samy. Regulátoři v jednotlivých státech budou mít v koordinaci s určeným evropským úřadem možnost postihovat nedostatky. Konkrétní podmínky má obsahovat norma o digitálních službách, kterou chce Komise navrhnout ještě v prosinci.

Jourová zdůvodňovala přísnější opatření proti dezinformacím: Současná covidová pandemie podle Bruselu odhalila zranitelnost EU v digitálním prostoru, kde se šíří množství dezinformací spojených s nemocí či vakcínami. Podle unijní diplomacie zároveň mnoho manipulativních příspěvků, často vytvořených v Rusku či v Číně, usiluje o ovlivnění voleb v evropských zemích či o nabourávání demokracie.

Covidová pandemie je tak jedním z důvodů boje proti dezinformacím a EU se dále obává o osud demokracie v EU, protože Rusko a Čína naši demokracii „nabourávají“. Vždy jsem se domníval a domnívám se i nadále, že demokracie je v souladu s okřídleným výrokem Winstona ChurchillaV tomto hříšném a žalostném světě se zkoušely a budou zkoušet mnohé způsoby vlády. Nikdo nepředstírá, že demokracie je dokonalá nebo samospasitelná. Říká se dokonce, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli.

EU se dnes pokouší bojovat s dezinformacemi „po úřednicku“. Příklad si bere zřejmě z twitteru, který zejména během volební kampaně v USA před prezidentskými volbami velmi „aktivně“ označoval tweety Donalda Trumpa poznámkou, že nejsou „podložené“. A přesně o tom napsal parádní úvodník Aston pod titulkem Dezinformátor Václav Klaus. Ostře kritizuje údajné šíření dezinformací Václavem Klausem, což proběhlo na oficiálním webu MZ ČR. A doplňuje: Upozornil mě čtenář pan F.M.:

Rubriku dezinformace na MZČR jsem četl a co mě ohromilo ještě víc, bylo uvedení prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., ředitele Centra očkování a cestovní medicíny taktéž jako osoby propagující dezinformace. I on se vyjádřil ohledně plošných opatření, řekl, že místo těch plošných by měla být ta cílená na rizikovou skupinu. Je to odborník, a je nehoráznost že je pro svůj názor uveden jako dezinformátor. To by tam měl být spíš uveden prof. Flegr, který prorokoval desetitisíce mrtvých v ulicích …

Výše uvedený konkrétní případ jen dokresluje, co může znamenat „boj s dezinformacemi“. Může to být totiž docela obyčejná manipulace veřejným míněním posvěcená „nejvyššími místy“.

Tolik o dezinformaci. Nyní se obraťme ke „konspiracím“. Nemám tím na mysli úvahy o tom, zda nás navštívili, navštěvují nebo navštíví mimozemšťané. Ani teorie o tom, že „očkování proti covidu má sloužit k čipování občanů“. To první může být nakonec i pravda, to druhé spíše hraničí s evidentní pitomostí. Mám na mysli například konspirační teorii amerických médií a politiků Demokratické strany, že Donald Trump vyhrál volby v roce 2016 díky podpoře Ruska. Dosluhující tehdejší prezident Barack Obama rozjel velkou akci, v níž pak pokračoval Kongres USA tím, že vytvořil tak zvanou Muellerovu komisi, která měla prozkoumat spojení Trumpa s Ruskem. Trump označoval toto vyšetřování za hon na čarodějnice a dvouletá aktivita komise nic na Trumpa nenašla. Pár osob bylo postaveno před soud za lhaní, u někoho zjistila komise podvody v podnikání, nicméně žádnou spolupráci Trumpa s Ruskem nepotvrdila. Trumpovo vyšetřování zabralo dva roky jeho mandátu, a nakonec stejně vedlo k tomu, že ho Demokratická strana chtěla zbavit úřadu procesem impeachmentu, čemuž zabránil republikány ovládaný senát. Na tomto příkladu je patrné, že „konspirační teorie“ mohou být a také jsou politickou zbraní. Konspirační teorie používají dezinformace, a nakonec se z nich může stát to, co otravuje mediální prostředí – systematická propaganda.

Propaganda totiž vůbec není jenom výsadou diktátorů. V USA došlo k tomu, že se proti Trumpovi spojila většina médií. Média systematicky popisovala Trumpa jako ničitele americké demokracie, psala o tom, že by další pobyt Trumpa v úřadu prezidenta USA americkou demokracii zničil. Byli jsme v podstatě každodenními svědky toho, jak propaganda amerických médií působila jednak v USA, jednak v Evropě i u nás. V této souvislosti musím ocenit nynějšího zpravodaje ČT v USA Davida Miřejovského. Ten se snažil přinášet i docela objektivní zprávy o situaci v USA.

Dezinformace je tak běžný prostředek politiky. Jde o takový pohled na realitu, která zamlčí podstatná fakta a snaží se „myslet“ za příjemce informace, tj. za nás, posluchače. Typickou dezinformací je tvrzení, že USA jsou nejhorším státem s pandemií covidu a že za to může Trump. Není to pravda a na jediném příkladu to lze dokladovat. V Česku bylo s covidem v nemocnicích až 8500 osob, což po přepočtu na velikost USA co do počtu obyvatel dělá až 300000 osob hospitalizovaných. V USA je v současnosti hospitalizováno asi sto tisíc osob, tj. třikrát méně, což odpovídá počtu hospitalizovaných u nás na úrovni cca 3000 osob. Další typickou dezinformací jsou čísla „pozitivních“ a jejich záměna s počtem „nemocných“ a následně „uzdravených“.

Konspirace je, jak ukázal příklad americké politiky posledních čtyř let, také běžnou součástí politiky i v demokratických státech. Dokonce si troufám tvrdit, že většina politických programů a prohlášení je jistou formou konspirace. Ve skutečnosti jde o způsob využívání informací, resp. dezinformací a jejich vyhodnocení tak, aby bylo poukázáno na to, s čím chce politik nebo strana „bojovat“.

Propaganda je pak využívání dezinformací k podpoře konspiračních teorií tím, že upevňuje názor přesvědčených a působí na pochybovačné tak, aby změnili názor. Pokud jsou média v rukách státu, je to státní propaganda, pokud média uzavřou kartelovou dohodu jako v USA, jde o propagandu vlastníků médií. Typickým příkladem je vyhlášení vítěze amerických voleb médii, která před tím uzavřela dohodu proti stávajícímu prezidentovi.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 471,00 Kč
Vybráno 47.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 246 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
politicon.cz
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.