lety_baraky_small
17.7.2017
Kategorie: Historie

Vepřín v Letech: A co ještě všechno budeme bourat?

Sdílejte článek:

PETR ŠTĚPÁNEK

Téma vepřína v Letech, který stojí na místě lágru, v němž za 2. světové války umírali Romové, se jako téma vrací s pravidelností komety. Moralisté to vidí jednoduše: prasečák zbourat, postavit památník. Opravdu je to tak jednoduché? Vždyť vepřín je soukromý majetek v hodnotě 400 milionů korun. Kdo to zaplatí? A co všechno ještě budeme – při podobném přístupu – bourat?

Počátkem 90. let jsem spolu s Lubkou Školoudem napsal knížku Na všechno buď připraven!, skutečný příběh politického vězně z padesátých let. Lubka (v osmašedesátém vedoucí našeho skautského oddílu) byl v padesátých letech odsouzen na 36 let a v komunistických kriminálech a lágrech nakonec strávil 14 roků. V roce 1994 jsem pro Českou televizi knížku převedl do dokumentární filmové podoby. Natáčení nás mimo jiné zavedlo na Jáchymovsko. Poblíž Ostrova se kdysi nacházel vykmanovský lágr, zvaný „Elko“. Nezbylo z něj nic. V areálu továrny na trolejbusy už stojí pouze „věž smrti“, ve které muklové natloukali uranovou rudu do barelů. Někteří vězni zde zemřeli, někteří byli zastřeleni, skoro všichni si odnesli zdravotní následky.

Neměli bychom ve jménu jejich památky zbourat i továrnu na trolejbusy? A postavit zde opravdu důstojný památník obětem komunismu? Na „věži smrti“ je dnes pouze malá pamětní deska. Jak se liší nacistický koncentrák z 2. světové války od komunistického koncentráku padesátých let? Či si snad mrtví političtí vězni zaslouží méně úcty než mrtví Romové?

Nebo ještě jinak: Jak se liší továrna na vepřové maso od továrny na trolejbusy? Vepřín je špinavý, zatímco továrna na trolejbusy čistá? Kolik z těch plamenných kritiků vepřína hovoří o špinavém prasečáku a pak se jde ládovat vepřovým?

Ano, vybudujme romským obětem tábora v Letech důstojný památník, pro poučení příštích generací třeba i muzeum, ale nepáchejme ve jménu falešné morálky další nesmyslné – tentokrát majetkové – škody a křivdy. To, co předvádějí pokrytečtí moralisté, je šaškárna. Každý odpovědný hospodář se jim musí vysmát. Jenže právě v tom to asi je. Tihle pokrytci své „dobro“ a svoji „morálku“ nikdy neplatí ze svého.

Kde se ono tolik oblíbené „napravování“ historie a „omlouvání“ dávno zemřelým zastaví? Což takhle třeba třicetiletá válka? Mnohé její křivdy a krádeže také ještě nebyly napraveny. Tak do toho, páni politici! I tohle je téma hodné vašich moralistních výšin. My vám to z našich daní (rádi) zaplatíme.

Autor: Petr Štěpánek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur), Jan Slába 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 456,44 Kč
Vybráno 15.43%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 5 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
69 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.