5.7.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Venezuelský socialismus: Inflace 70% měsíčně

Sdílejte článek:

MARTIN VLACHYNSKÝ 05|07|2015

Venezuela je po Severní Koreji a válkami zničených státech jako Irák či Sýrie krajinou s nejhorší ekonomikou na světě. Aktuální situace přináší značné materiální utrpení jejím obyvatelům, ale útěchou jim může být, že venezuelské ekonomické paradoxy baví zbytek světa. 

Hlavním tématem je vysoká inflace, která dosahuje 70% měsíčně. Tempo je tak vysoké, že banky přestávají stíhat nastavovat bankomaty na vydávání stále vyšších nominálních částek. Objevují se momenty, že nejvyšší částka jakou bankomat vydá, má v přepočtu hodnotu 1,5 amerického dolaru.

Ještě vtipnější je, že hodnota kovů v mincích daleko převyšuje jejich monetární hodnotu. Jak trefně poznamenal magazín Forbes, vykrást banku ve Venezuele je dnes nesmysl, stačí si vyměnit bankovky za mince. Poměr hodnot je různý (dle nominálu mince a její hmotnosti), při “nejvýhodnějších” mincích dosahuje až 1:20. To znamená, že můžete v bance vyměnit bankovky v hodnotě 100 dolarů za mince, ty následně roztavit a kov prodat za 2 000 dolarů.

15venezuela-videoSixteenByNine1050

Samozřejmě, teoreticky, při masovějším aplikování tohoto postupu by místní banky velmi rychle přišly o zásoby mincí (a vy zásahem policie o svobodu či život). Tato situace se nazývá záporné ražebné, když centrální banka “prodává” do ekonomiky peníze za cenu nižší, jako je odpadní cena materiálu (ražebné bývá v drtivé většině kladné a je příjmem centrální banky).

Vládě prezidenta Madura se přirozeně šíření zpráv o inflaci nelíbí, protože oficiální obraz stavu venezuelské ekonomiky je trochu (dost) jiný. Proto si poslanec Alemán postěžoval , že venezuelská vláda lidu nemá pod kontrolou servery Google a Firefoxu. Nicméně venezuelské Ministerstvo vědy, technologií a inovací již pracuje na metodách, jak pomocí venezuelských satelitů zajistit “nezávislost a kontrolu nad situací.”

Devizové rezervy zatím poklesly pod 17 miliard dolarů (např. Rusko má zhruba 20-násobek) a ze země se ztrácejí tempem půl miliardy týdně. Na podzim čeká zemi splátka dluhu ve výši 5 miliard dolarů. Svět si tak po čase bude moci užít další významnější bankrot díky špatným penězům.

ZDROJ: Martin Vlachynský 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 70 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...