venezuela
25.1.2019
Kategorie: Politika

Venezuela: Ministr zahraničí Petříček „koordinuje“

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Není pádnějšího důkazu o tom, že Česká republika nemá jasnou a samostatnou zahraniční politiku, než současná krize ve Venezuele. Ministr zahraničí Tomáš Petříček chce politiku k Venezuele „koordinovat s EU“.

Venezuela trpí pod vládou marxistického prezidenta Nicoláse Madura. Ten se drží u moci díky armádě. Předseda parlamentu Juan Guaidó se v současné rozbouřené politické situaci postavil jasně proti Madurovi a prohlásil se prezidentem Venezuely, protože Maduro „není schopen vlády“. Guaidó si prakticky obratem vysloužil uznání amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ho uznal jako legitimního prezidenta Venezuely a podobně tak učinily i další státy Jižní Ameriky.

Za Madura se postavily Kuba, Rusko, Čína či Írán. Rusko dokonce pohrozilo USA, aby „zapomněly na intervenci“. Nejde o nic malého. Maduro se pokouší obnovit těžbu na ropných polích Venezuely s pomocí ruských naftařů a jde tak zase, jak jinak, právě o tuto surovinu. Pohled televizních kamer na zoufale prázdné regály venezuelských obchodů mi připomněl mou někdejší návštěvu SSSR na počátku sedmdesátých let minulého století do Moskvy a Leningradu v rámci studentské výměnné praxe. Právě tak vypadalo jedno řeznictví v Moskvě, kde si pamatuji na bílé dlaždičky a úplně prázdné pulty, kde nebylo ani kilo masa. Takže ruští odborníci, pokud jsou to pamětníci Sovětského svazu, si mohou připadat tak trochu jako v bývalém táboře míru a socialismu.

Evropská unie s jasným programem podpory Guaidóa coby nového prezidenta Venezuely nepřišla. Na jeho podporu sice vystoupil předseda Evropské rady Donald Tusk z Polska, mluvčí Evropské komise však zaujala „obezřetnější postoj“: Stojíme za demokratickými silami v zemi a podporujeme tamní parlament, rádi bychom politický proces, který by vedl k volbám,“ řekla ve čtvrtek novinářům mluvčí Evropské komise. Na odpovědi novinářů, proč EU neuzná Guaidóa úřadujícím prezidentem, reagovala podle agentury Reuters vyhýbavě.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček pak podle iDnes.cz prohlásil, že česká diplomacie kroku americké administrativy rozumí. „Nicméně ČR bude koordinovat svůj postoj a další kroky s evropskými partnery. V EU bychom v této záležitosti měli postupovat jednotně,“ doplnil.

Zdaleka tak opatrní ale nebyli jiní západoevropští politici. Také francouzský prezident Emmanuel Macron zopakoval, že Madurovo zvolení v roce 2018 nebylo legitimní. Na Twitteru Macron také španělsky a francouzsky ocenil „statečnost Venezuelanů, kteří požadují svobodu“. I další politici evropských zemí se vyjadřovali na podporu Guaidóa.

Osobně také „rozumím“ kroku americké administrativy a zejména „rozumím“ i Petříčkově snaze vyhnout se jasnému postoji proti diktátorovi Madurovi a nebýt okatě podporovatelem americké zahraniční politiky. Zvláště po podpisu nové smlouvy mezi Francií a Německem bychom však neměli být natolik servilní, abychom nemohli mít vlastní názor a politiku v záležitostech, které se týkají zemí daleko od nás, Evropy. Jen díky odporu vůči rozhodnutí ministrů vnitra EU o povinných kvótách se nakonec kvóty „neujaly“. Samozřejmě, že se o situaci ve Venezuele bude muset v EU vést diskuse a přijme se nějaké „oficiální stanovisko“. To by však nemělo být důvodem k tomu nemít svůj jasný postoj, a to se zdaleka netýká jenom tragické situace ve Venezuele, ale i v dalších státech světa.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 650,00 Kč
Vybráno 30.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 703 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...
politicon.cz
98 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.