JOHNSON CORBYN
11.12.2019
Kategorie: Politika

VELKÁ BRITÁNIE: Před osudovým rozhodnutím

Sdílejte článek:

ALEXANDER TOMSKÝ

Do voleb už zbývá jen pár dní a mediální válka po pátečním televizním duelu dvou hlavních herců celonárodního sporu opět narostla a do politiků utahaných pětitýdenní volební kampaní (jak káže nesmyslný zákon) vjela před finišem jiskra života a pod chmurnou zimní oblohou z posledních sil apelují na otrávenou veřejnost, nabízejí modré z nebe a děsí katastrofou, nebudou-li zvoleni. Zuřivé slovní potyčky ovšem nevyjevily nic, co by všichni dávno nevěděli a co se dokola neprobírá a neomílá už od června 2016, kdy téměř o dva miliony hlasů, za největší účasti voličstva v dějinách Británie (72 procent), zvítězili odpůrci Evropské unie a ti, co hlasovali pro setrvání, v rozporu s anglickou tradicí férovosti, nepřijali prohru.

Navzdory všeobecné únavě ze čtyř voleb od roku 2015 se očekává velká účast hlasujících, není pochyb, že je nutné rozkol společnosti vyřešit, někdo musí prohrát a někdo vyhrát. Jde o třetí nejdůležitější poválečné hlasování – první v roce 1945, to druhé se odehrálo v roce 1979 zvolením Margarety Thatcherové a v obou případech rozhodlo o směřování Británie na celé generace. Nejinak tomu bude, až se lidé probudí v pátek ráno 13. prosince a zjistí, jak o své budoucnosti rozhodli, ale zklamání se dočkají i ti, co vyhrají, zanedlouho se rozjede bolestivé vyjednávání s Unií a to hned tak neskončí.

Televizní debata mezi Jeremym Corbynem za labour a Borisem Johnsonem za torye podle průzkumů ani jednomu jednoznačné vítězství nepřisoudila. Poněkud nepochopitelné, vždyť vůdce socialistů (unavenější a starší o 15 let než jeho protivník) na vynikajícího řečníka sílu neměl. Těžko se bránil nařčení z antisemitismu, podpory irských teroristů a nenávisti vůči Západu i vlastní zemi. Je to socialistický extremista likvidačních progresivních daní, deficitních výdajů a státního ekonomického poručnictví. Jeho sociální ideál Venezuely nad Temží by okamžitě položil hospodářství na lopatky. Corbyna odmítlo 80 procent poslanců vlastní strany, ale zvolila si jej dobře organizovaná radikální bojůvka mládeže „Momentum”, která ovládla stranu a reprezentuje jen nepatrné křídlo socialistických voličů. Většina rozumných Angličanů nalevo i napravo nad ním kroutí hlavou a nechápe krizi politiky, ještě nedávno by takový člověk sítem strany neprošel. Všeobecné rozčarování z politiky však způsobilo, že se obě velké strany smrskly, přestaly být lidové a demokratické, snadno se stávají kořistí aktivistů nebo oligarchů. Většinový systém umožňuje jen dvojí volbu a témá dne je brexit.

Podle všech předpovědí a propočtů se zdá (zatím), že získají konzervativci malou absolutní většinu 14 – 40 poslanců. A tvrdí to i neomylní sázkaři. Jen aby se šeredně nespletli! Rozhodnou totiž výsledky v tzv. okrajových volebních obvodech (zhruba 100-150, kde je rozdíl mezi výhrou a prohrou pod 7 procent) a Johnsonův momentální desetiprocentní náskok by sice na těsné vítězství stačil, kdyby nešlo o ubohý celostátní průměr. Ten v každém regionu a ve vyrovnaném klání neplatí, rozhoduje taktizování voličů i specifické místní poměry. Nevíme, do jaké míry se ve vyhraněné binární volbě taktické hlasy navzájem zruší, mnozí budou volit protivnou partaj kvůli brexitu. Strana socialistických liberálů (12-14 procent) má ale s taktizováním potíže, sama vyhraje málokde, průzkumy jí nedávají ani těch 20 poslanců, co má, ale protože Corbyna její voliči přímo nenávidí, mohla by mu leckde ubrat hlasy. Také Johnson měl na počátku listopadu svou Nemesis v osobě Nigela Farage a strany Brexit, která mu nevěří a jeho smlouvu s Unií považuje za kapitulaci. Ta ale nejdříve v obavě, že zaviní vítězství labouristů, stáhla své kandidáty z konzervativních obvodů, následně ji opustilo několik prominentů a téměř se rozpadla (na 3 procenta). Velký problém konzervaticů je demografie volebních okrsků, jejichž hranice se pravidelně upravují, parlament ale změnu v roce 2013 neschválil a konzervativci ztratili výhodu, jež umožnila Thatcherové vyhrát absolutní parlamentní většinu s 31 procenty hlasů. Dnes potřebuje Johnson na jednoho poslance nejméně o polovinu hlasů více než Corbyn.

Oba protagonisté slibují nereálné. Corbyn čtyřdenní pracovní týden za stejný plat, bezplatné univerzity a školky, vybudovat sto tisíc sociálních bytů, razantně zvýšit minimální mzdy a zlikvidovat velký kapitál. Johnson nabízí masivní investice do infrastruktury chudšího severu, kde dělníci volili brexit, hodlá utopit ohromné sumy do černé díry krachujícího státního zdravotnictví, posílit policii o 20 000, zpřísnit antiteroristické zákony, omezit podle kvalifikace a potřeby imigraci bodovým systémem á la Austrálie a do roka (!) vyjednat volný obchod s Evropskou unií. Ten, jak známo, bude záviset na britském podřízení pravidlům unijního kartelu, platbě do evropských fondů a možná i na neomezeném pohybu pracovníků. Zastánce ostrovní suverenity čeká velké zklamání.

Bez ohledu na to, co si myslíme o brexitu a EU, jedno je jisté. Corbyn sice sám potřebné počty nemá a ve volbách zvítězit nemůže, mohl by však získat malou většinu v koalici s liberály, velšskými a skotskými nacionalisty.To by znamenalo pro Británii nejen ekonomickou pohromu, ale i naprostý politický rozklad. Musel by totiž vyhlásit skotské referendum a další plebiscit o Unii a kdyby se odvážil, jak se proslýchá, udělit hlasovací právo dvěma milionům Evropanů, nebo mládeži od 16 let, totálně by rozeštval anglickou i britskou společnost a to už by se zřejmě neobešlo bez pouličního násilí. Laskavý Bože, ochraň královnu a její poddané.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 650,00 Kč
Vybráno 30.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 671 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.