lamanche
20.1.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Velká Británie: Podaří se Sajidu Javidovi zastavit čluny v Lamanšském průlivu?

Sdílejte článek:

DAVID BROWN

  • Britský ministr vnitra Sajid Javid: “Musíme se zeptat: pokud jste skutečný žadatel o azyl, proč jste nepožádal o azyl v první bezpečné zemi, do které jste přišel? Protože Francie je bezpečnou zemí, a nikdo netvrdí, že tam hrozí jakékoliv nebezpečí. Takže pokud jste opravdový žadatel o azyl, tak proč jste nepožádal o azyl v první bezpečné zemi?”
  • Žadatelé o azyl v Británii mají nárok na bezplatné ubytování, hotovostní podporu ve výši 37,75 liber na osobu a týden, bezplatnou zdravotní péči, bezplatnou péči o zuby, bezplatné vyšetření zraku a brýle, mateřské příspěvky a bezplatné vzdělávání. Mnoho Britů a veteránů ozbrojených sil na mnohé z těchto výhod nárok nemá a tato situace se jim už zajídá.
  • Je jen otázkou času, kdy se v Lamanšském průlivu stane tragédie tak smutná, jako bylo utonutí Alana Kurdího. Média číhají a dychtivě se připravují přinést reportáž podobné ošklivé katastrofy na svých předních stránkách. Stovky migrantských a uprchlických charit a neziskovek se nemohou dočkat takové katastrofy, která jim přinese úžasnou příležitost se zviditelnit.
  • Sajid Javid je stoupající hvězdou britské Konzervativní strany. Pokud dokáže zastavit čluny s migranty snažícími se přeplout Lamanšský průliv, tak bude v pozici, kdy bude moci převzít nad rostoucí migrační krizí i nad britskou Konzervativní stranou pevnou kontrolu.

Britský ministr vnitra Sajid Javid povolal britské Královské námořnictvo, aby mu pomohlo vypořádat se s migrační krizí v Lamanšském průlivu.

Od listopadu 2018 se 239 migrantům povedlo přeplout Kanál z Calais ve Francii do Doveru v Anglii v malých nafukovacích člunech. Celkově se o to v roce 2018 pokusilo 539 migrantů.

Deník The Daily Mail“Většina migrantů, kteří se z Francie pokusili přeplout nejrušnější lodní dráhu na světě, podle policie tvrdí, že jsou Íránci.” Nabízí se otázka, zda to je skutečně pravda, nebo jen naučená odpověď, kterou jim poradili pašeráci, kterým zaplatili za plavbu.

Britský imigrační právník Colin Yeo řekl, že “podle nejnovějších azylových statistik přibližně tři čtvrtiny žádostí Íránců o azyl jsou úspěšné.” Pašeráci lidí to pravděpodobně dobře vědí a vydělávají na tom.

Zákonnost těchto migrantských příběhů se přímo týká ministra vnitra, který spekuluje o tom, do jaké míry jsou tito migranti v Lamanšském průlivu “skutečnými” žadateli o azyl. Při návštěvě přístavu Dover řekl:

“Musíme se zeptat: pokud jste skutečný žadatel o azyl, proč jste nepožádal o azyl v první bezpečné zemi, do které jste přišel? Protože Francie je bezpečnou zemí, a nikdo netvrdí, že tam hrozí jakékoliv nebezpečí. Takže pokud jste opravdový azylant, tak proč jste nepožádal o azyl v první bezpečné zemi?”

“Levice” hned začala Sajidu Javidovi spílat za to, že se odvážil položit jasnou otázku, která vyžaduje odpověď. Tato reakce “levice” byla ovšem naprosto předvídatelná. Labouristická poslankyně Stella Creasy ho obvinila z “normalizace protiuprchlické rétoriky” a strana Liberálních demokratů ho použila k tomu, aby získala pár politických bodů. Mluvčí Liberálních demokratů pro vnitřní záležitosti Ed Davey se nechal slyšet, že Javidovy poznámky “dokazují, že ošklivý, nepřátelský postoj konzervativců stále přetrvává.”

Sajid Javid

Sajid Javid

Na obou stranách Atlantiku je tato politická ping-pongová hra naprosto předvídatelná a celkem nudná. Sajid Javid a prezident Donald Trump trvají na principech a hájí hranice, k úlevě daňových poplatníků a mlčící většiny obyvatelstva. Liberální elita ve své nádherné izolaci, chráněná svým bohatstvím, podporuje nelegální migranty.

Pohled na čísla by mohl naznačovat, že se jedná o bouři ve sklenici vody a že převelení dvou lodí hraniční hlídky a pomoc Královského námořnictva v Lamanšském průlivu je hysterickou reakcí pravice na poměrně malý problém.

Přesný počet úspěšných přeplutí Lamanšského průlivu není znám, ale britské ministerstvo vnitra ví o 539 migrantech, kteří se v roce 2018 o překročení Kanálu pokusili. Toto číslo je pravděpodobně mnohem menší než počet migrantů, kteří přicestovali načerno v nákladních autech. Z těchto 539 migrantů pouze 312 dorazilo do cíle, ostatní byli chyceni dříve, než se jim to podařilo.

Tato čísla ovšem neodpovídají známým faktům: desítky tisíc migrantů se snaží proniknout do Británie a trpělivě čekají na francouzském pobřeží, dokud nenajdou nějaký způsob, jak to provést. Připomeňme si, že v roce 2018 se úspěšně dostalo do Evropy přes Středozemní moře 113 145 nelegálních migrantů.

Zprávy z informovaných zdrojů potvrzují v Calais rostoucí počet Íránců. Podle časopisu The Economist:

“Několik stovek Íránců se dostalo do Calais přes Srbsko od srpna 2017 do října 2018, poté co Bělehrad dočasně zrušil vízovou povinnost. Většina mluví anglicky a má nadšený zájem pracovat.”

Íránský žadatel o azyl, který se na malém nafukovacím člunu vydal přes Lamanšský průliv asi před dvěma týdny, řekl v televizním studiu Channel 4, že “příčinou strmého nárůstu počtu žadatelů o azyl, kteří se pokoušejí o přeplutí Kanálu do Anglie, je kombinace drsných podmínek ve Francii a nízký kurz britské měny.”

Anglii mnozí považují za pohádkovou zemi, protože během vyřizování své žádosti o azyl mají migranti ve Velké Británii svobodu pohybuŽadatelé o azyl mají v Británii nárok na bezplatné ubytování, hotovostní podporu ve výši 37,75 liber na osobu a týden, bezplatnou zdravotní péči, bezplatnou péči o zuby, bezplatné vyšetření zraku a případné brýle, mateřské příspěvky a bezplatné vzdělávání. Mnoho Britů a veteránů britských ozbrojených sil na mnohé z těchto výhod nárok nemá a tato situace se jim už zajídá.

Žadatelé o azyl (ať už skuteční nebo falešní) rozhodně znají svá práva.

“O žádosti o azyl nemůže být předběžně rozhodnuto a musí být zpracována na základě individuálních faktorů, bez ohledu na to, jak se příslušná osoba dostala do Británie,” připomíná Dr. Lisa Doyle, ředitelka obhajoby v neziskové organizaci Refugee Council.

Colin Yeo, významný advokát specializující se na imigraci a azyl z advokátní kanceláře Garden Court, řekl deníku The Guardian, že zjevná hrozba odmítnutí azylových žádosti, kterou naznačil Sajid Javid byla neoprávněná: “Myslím si, že to ministerstvo vnitra dobře ví, a je to velmi deprimující, protože to i tak pořád stejně opakují, jen aby to znělo tvrdě.”

Kontrast mezi právními a humanitárními argumenty na jedné straně a realitou, tváří v tvář samotným migrantům, na straně druhé je propastný. Strávil jsem nějaký čas v táboře migrantů u přístavu Calais, který byl dříve známý jako “Džungle”. Viděl jsem na vlastní oči, k čemu všemu jsou migranti odhodláni, jen aby se dostali do Anglie. Prostříhají se drátěným plotem a hází železniční pražce pod kola kamionů, aby se pak pokusili do nich dostat jako černí pasažéři. A stále svádí fyzické potyčky s francouzskou policií a jejím slzným plynem. Náš fotograf, který byl tímto davem téměř zlynčován kvůli svému fotografickému vybavení, musel z důvodu vlastní bezpečnosti odejít okamžitě pryč.

Čísla naznačují, že to ještě není nějaká obrovská migrační krize – ale představte si to politické a humanitární rozhořčení, když se jeden z těchto nafukovacích člunů potopí.Obrázek malého Alana Kurdího, utonulého syrského chlapečka kurdského etnického původu, kterého vlny vynesly na pláž v Turecku, je nesmazatelně vyleptaný do našeho vědomí. Jeho fotografie údajně vedla k tomu, že kancléřka Angela Merkelová otevřela hranice Německa masivní vlně migrantů. Bylo to politické rozhodnutí, za které budou Němci a většina Západoevropanů dlouho platit vysokou cenu.

Zrod populistických hnutí v Německu, Švédsku, Itálii, Rakousku, Maďarsku a Polsku je dílem Angely Merkelové. I když sama nemá vlastní děti, mnoho lidí v ní vidí Matku všech migrantů a katalyzátor následné populistické vlny.

Je jen otázkou času, kdy se v Lamanšském průlivu stane tragédie tak smutná, jako bylo utonutí Alana Kurdího. Přeplutí Kanálu La Manche je mimořádně nebezpečné, protože jeho slavný Doverský průliv je podle Guinnessovy knihy rekordů “nejrušnější lodní trasou na světě”. Touto úzkou úžinou mezi Velkou Británií a Francií proplouvá denně přibližně 500 až 600 lodí, které přepravují ropu ze Středního východu do evropských přístavů a všemožné komodity ze Severní a Jižní Ameriky k evropským zákazníkům.

Média číhají a dychtivě se připravují přinést reportáž podobné ošklivé katastrofy na svých předních stránkách. Stovky migrantských a uprchlických charit a neziskovek se nemohou dočkat takové katastrofy, která jim přinese úžasnou příležitost se zviditelnit.

Tlak na ministra vnitra zabývat se migranty, kteří se chystají přeplout Kanál, je správný právě kvůli tomuto riziku ztráty životů a následným politickým důsledkům. Toto je důvod, proč Sajid Javid podal ve středu 2. ledna 2019 formální žádost o vojenskou pomoc. Podle deníku Financial Times:

“Ministr obrany Gavin Williamson okamžitě zareagoval odvelením pobřežní hlídkové lodi HMS Mersey na pobřeží Kentu, a poskytnutím Královského letectva k zajištění celkového průzkumu ze vzduchu.”

Hlídková loď HMS Mersey tam bude patrolovat tak dlouho, dokud se dva hlídkové čluny britské vládní agentury Border Force nevrátí ze Středozemního moře. Jejich přesun bude pravděpodobně trvat několik týdnů.

Toto je dost radikální změna v dynamice politického dění ve Velké Británii. Je to pozoruhodná demonstrace akce a odhodlání britské vlády, která je jinak vnímána jako slabá a neúčinná v otázce Brexitu, a jako příliš shovívavá k islámským teroristům. Poprvé za dlouhou dobu to dává trochu naděje mnoha vlasteneckým Britům, kteří hlasovali pro Brexit právě proto, aby znovu převzali do svých rukou kontrolu nad britskými hranicemi a mohli si sami rozhodnout, komu bude dovolen přístup na ostrov, na kterém žijí.

Sajid Javid je stoupající hvězdou britské Konzervativní strany. Jeho tvrdá linie vůči migrantům, a zejména muslimským migrantům, je právě tím balzámem, který by mohl utišit hněv britských občanů, kteří jsou frustrovaní chaotickým politickým lavírováním kolem Brexitu a nadmíru znechucení převážně pákistánskými znásilňovacími gangy a samozřejmě v neposlední řadě i útoky islámských teroristů.

Sajid Javid, který se narodil v Rochdalu v severní Anglii, čelil kritice, když se ve svém tweetu zmínil o “řádění hnusných asijských pedofilů” a obhajoval rozhodnutí je deportovat. Když byl tázán, zda se ho takové případy dotýkají osobně, tak řekl:

“Když jsem se doslechl o řádění znásilňovacích gangů, jejichž členové jsou téměř všichni pákistánského původu, tak jsem to nemohl jen tak přehlédnout. No a samozřejmě, Rochdale je město, kde jsem vyrostl a které pro mě hodně znamená a já sám jsem také pákistánského původu.”

“Jsem britský ministr vnitra,” řekl. “Mým úkolem je chránit britskou veřejnost.” Jeho jednání naznačuje, že to je přesně to, co hodlá dělat.

Pokud dokáže zastavit čluny s migranty snažícími se přeplout Lamanšský průliv, tak bude v pozici, kdy bude moci převzít nad rostoucí migrační krizí i nad britskou Konzervativní stranou pevnou kontrolu.

 

Autor: David Brown, překlad původního textu: UK: Can Javid Stop the Boats?, překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 798 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.