TRH
8.9.2016
Kategorie: Ekonomika

Velcí hráči dostávají výhody, drobní živnostníci povinnosti

Sdílejte článek:

SPOLEČNĚ2016

Koncem srpna se objevil ve Valašském Meziříčí ministr financí Andrej Babiš a byla z toho velká „šou“.  Vedení radnice přivedlo ministra i na farmářský trh, který se právě konal na náměstí. Trh byl patřičně „vyšperkovaný“ včetně cimbálové muziky. Pozlátko ministerské návštěvy ale brzy vyprchalo a drobným prodejcům, kteří na trzích stáli celý cen, zůstaly dál pochyby o výhodách elektronické evidence tržeb, která se na ně řítí.

„Z principu je to správná věc. Stát by se měl snažit, aby nedocházelo k daňovým únikům. Ale tento systém není nastavený rovnocenně. To, co pro velké hráče není skoro žádné finanční zatížení, může být pro menší živnostníky likvidační,“ uvedl provozovatel kavárny Tucan ve Valašském Meziříčí Jan Kopřiva.

Pustil byste se v dnešní době do podnikání?

Kdybych se teď rozhodoval, jestli rozjíždět vlastní podnik, tak bych do toho určitě nešel. Pro nové podnikatele je zavedení EET důvodem, proč neuskutečnit svůj záměr. Konkrétně v pohostinství rozhodují první dva roky. První rok do podniku jen vkládáte peníze. Řada nových podniků končí právě během prvního roku, i když měli původně dobrou myšlenku. Já už jsem hranici dvou let překonal a jen díky tomu jsem připravený zavedení EET zvládnout.

Co pro vás konkrétně zavedení EET znamená?

EET pro mě začíná platit 1. listopadu. Začal jsem se na to připravovat už na začátku letošního roku. Srovnával jsem si nabídku poskytovatelů vybavení i softwaru pro EET, začal jsem nakupovat techniku a hledal nejvýhodnější paušál za služby. Dosud mě přípravy na EET stály 21 tisíc korun. Pořídl jsem zatím jeden tablet a termotiskárnu celkem asi za 16 tisíc.

Pokud by ministerstvo zůstalo u původního plánu a EET by se od letošního roku vztahovala i na stánkové prodejce, tak bych musel ještě před vánocemi pořídit další dvě sady technického vybavení. Kromě kamenné kavárny totiž provozuji ještě pojízdné stánky na jarmarcích, festivalech a dalších akcí. Takže například vánoční trhy by se mi prodražily o 50 tisíc korun. Ministerstvo ovšem každou chvíli mění své plány, a právě nedávno rozhodlo, že stánkoví prodejci začnou tržby evidovat později.

Každopádně taková finanční zátěž může být pro drobné prodejce likvidační…

Bohužel drobní prodejci, kteří se účastní právě jarmarků, farmářských trhů a podobných akcí, nemají právě nejlepší vyhlídky. Zatímco velcí hráči dostávají od státu pobídky, daňové prázdniny a jiné výhody, malí hráči na žádné výhody nikdy nedosáhnou, spíš naopak drtí je další povinnosti a finanční nároky.

ZDROJ: spolecne2016.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 56 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...