science-5314419VEDA
29.11.2020
Kategorie: Společnost

Vědci a my

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVARozmohl se nám tady takový nešvar, totiž poněkud přílišné zbožšťování vědy a vědců.

Já sama mám vědu velmi v oblibě, dokonce tak, že někdy přemítám, jestli jsem se neminula povoláním. Svou práci mám ráda, ale – ono by mi to v bílém plášti tak slušelo! Chodila bych po laboratoři, mezi zkumavkami a Petriho miskami, a pečlivě zapisovala výsledky pokusů do protokolů. Byla by to krása a jistě by mne to zkoumání něčeho neznámého bavilo.

Vědkyně tedy nejsem, ale vědě fandím a ráda si čtu, co nového bylo objeveno a s jakými problémy se současná věda potýká.

Ale přesto, nebo spíš právě proto, si velmi dobře uvědomuji její limity.

Věda je totiž limitována úplně stejně jako jakákoliv jiná lidská činnost. Vědci jsou tak jako všichni ostatní ohroženi omyly, selháními a slabostmi. Je zásadně špatně klanět se vědě jako zlatému teleti, už proto, že klanět se modlám je špatné vždy.

I věda si s sebou nese z minulosti kapitoly, na které by nejraději zapomněla. Například eugenika byla také věda, na přelomu století dokonce velmi populární: zdálo se skvělé, že díky vědě dosáhneme časem lepšího lidstva. Jak to dopadlo, všichni víme.

A nejen to. Svého času byla udělena Nobelova cena za lobotomii, což byl vědecky uznávaný léčebný postup. Je to jedno z největších selhání v historii těchto cen. A tak bychom mohli pokračovat.

Ani vědci nejsou vedeni jen ušlechtilými zájmy. I mezi nimi existuje boj o slávu, o peníze, o moc, o vliv, o citace, o prvenství, o významné funkce. I věda má svá tabu, témata, která se „nesluší“ otevírat, závěry, k nimž je nežádoucí dojít, a výzkumy, které dnes nebude nikdo financovat, protože by to bylo nekorektní.

Pandemie koronaviru na tom nic nemění. Nejenže existuje podezření, že věda stála už u úniku tohoto viru z laboratoře (velice doufám, že nebude potvrzeno), ale ani vědci se neshodnou na doporučených postupech a nástrojích v boji s touto nemocí.

Krušnou kapitolu tohoto příběhu napsal i český vědec, který zcela neadekvátně děsil veřejnost a systematicky devastoval psychické zdraví obyvatelstva těmi nejhoršími scénáři. Sám to už přiznal, ale vinu necítí – domnívá se, že „zachránil životy“, neboť vyděšený člověk dělá to, co je dle představ tohoto vědce správné. Jako nástroj ovlivnění veřejnosti nepoužil vědecky podloženou pravdu, ale strach, a přitom se zaštiťoval svou odbornou autoritou. I to je tvář dnešní vědy. Pravda musí ustoupit cílům, odpovědnost nikdo nenese, škody nikdo neřeší.

A proto: nepodléhejme přesvědčení o všemocnosti vědy.

Máme hlavu, abychom přemýšleli. Máme ústa, abychom se ptali, kdo má na čem jaký zájem, kdo co platí a kdo bude mít z čeho zisk. Máme uši, abychom naslouchali oponentním názorům a kritikům.

Máme také oči, abychom viděli tento krásný svět. Věda ho nestvořila, jen ho popisuje. Nezapomínejme na to.

 

  • Monika Čírtková, FB
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 483,00 Kč
Vybráno 41.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 757 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.