PETIKOAL
17.10.2021
Kategorie: Politika

Ve volbách voliči vyměnili lokálního gaunera za gaunery globální

Sdílejte článek:

PETR BAJNAR

“Ve volbách voliči vyměnili lokálního gaunera za gaunery globální”: tak zní jedno z vyjádření, které zaznělo po volbách a které podle mně do značné míry výstižně charakterizuje jejich výsledek.

Od parlamentních voleb již uběhl týden, první emoce opadly a je čas na hlubší analýzu voleb a nastalé situace.

Končí vláda premiéra Babiše. Člověka, o kterém si iluzi nedělám. Vzpomínám na reportáž novinářky Petry Uhlové, která se incognito nechala zaměstnat v Agrofertu a pak popsala tamní nehezké pracovní podmínky pro zaměstnance. Když se dívám na vládu Babiše, je tu střet zájmu, nezvládnutí druhé vlny pandemie a obří zadlužení státu. A přesto bych se nikdy nepřidal, k tomu co se nazývá “Antibabiš”. To proto, že nic na světě není černobílé.

Již desítky let fakticky každý vrcholový politik, i když nevychází z prostředí soukromého podnikání, reprezentuje zájmy sféry bohatého, zpravidla nadnárodního byznysu podstatně víc, než zájmy svých voličů. Nedělejme si dále iluzi, že by strany demobloku zvládly epidemii covidu lépe a že by zadlužení státu v případě jejich vlády bylo znatelně nižší, než je za Babiše. Ostatně pro zrušení superhrubé mzdy, které vedlo k výraznému poklesu daňových příjmu byly i hlasy z ODS.

Ať je Babiš jakýkoliv a i když je tento jeho postoj nazýván populismem, pochopil důležitost sociálního smíru ve společnosti, byl silnou osobností a do jisté míry ač Slovák hájil národní zájmy, zvlášť ve věci migrace. Aféra Pandora Papers jistě nevypukla náhodou týden před volbami. Nepleťme se, Česko není z hlediska globálního dění tak bezvýznamnou zemí, jak se mnozí domnívají. A Andrej Babiš kamarádící se s další národním politikem Viktorem Orbánem byl globalistům, kteří se snaží co nejvíce omezit nezávislost národních států velkým trnem v oku.

Přichází politická změna a obávám se, že nebude změnou k lepšímu. Můžeme se podívat na Východ od naších hranic. Tam můžeme dobře sledovat, jak to dopadá, když lid zvolí vládu, která reprezentuje především globalisty. Tedy lze očekávat větší tendenci k odnárodňování státu, poslušnosti Bruselu, tlak na přijetí eura, vypjatou rusofobii, omezování svobody slova, politiku plnou vzletných frází bez skutečnou obsahu…

Politiku, která přinese velké konflikty. Ty začnou pravděpodobně již brzy na úrovni samotné vládní koalice, kterou před volbami spojovala jen snaha odstranit Babiše od moci. O tom, jaké jsou skutečné vztahy mezi budoucími partnery názorně vypovídá to, jak skončili Piráti. Ač nejsem jejich podporovatelem, konstatuji, že se stali obětí podrazu ze strany koaličního STANU, jehož představitelé emaily pobízeli voliče, aby kroužkovali je na společné kandidátce obou stran.

Další konflikty nastanou na úrovni celospolečenské. Nové vládní strany, které v době vlády Babiše ukázaly názorně svou slabost a bezkoncepčnost, jen stěží se dokáží vypořádat s obrovskými problémy, které se na nás valí jakými jsou deficity rozpočtu, masivní zdražování všeho a narušení obchodních řetězců.

Mnozí již zapomněli, co bylo příčinu vzestupu popularity Babiše a hnutí Ano. Byla to příšerná antisociální politika Nečasovy vlády, kterou kdysi zvolili voliči s naivní vírou ve stabilizaci veřejných financí po krachu Řecka. Obávám se, že mnozí politici z ODS a TOP09 se nepoučili a budou mít tendenci vrátit se k politice tupých škrtů, především na chudší části populace, zvýhodňování bohatých a případné další privatizaci. Toto v kombinaci s vnějšími vlivy a postoji mediálně nesmírně vlivné pražské kavárny, jejichž představitelé ostentativně vykreslují nevoliče vítězných stran, převážně jako nevzdělané, neschopné, frustrované vesničany, může vést v konečném důsledku k velmi nepěkným výsledkům. Český lid není zvyklý příliš demonstrovat a zvláště ne násilně, ale i to se může za jistých okolností změnit, zvláště pokud jím někdo vezme nákupní košík a ještě k tomu se mu bude posmívat, že si za to vlastně může sám.

Dalším velkým konflikt a mnoho zla ve společnosti již způsobuje rozdělení společnosti na očkované a neočkované. Takřka nepochopitelně i významná část neočkovaných dala ve volbách hlas stranám, které podporují diskriminaci neočkovaných. A tak v parlamentu je jen jediná strana SPD s deseti procentní podporou, která zatím zdůrazňuje nutnost rovnosti očkovaných a naočkovaných. Ač podle dat z nemocnic je stále zřejmější, že vakcína nechrání nejen před roznášením nemoci, ale dokonce ani před těžkým průběhem, stále dokola slyšíme, že vakcinace je jediná cesta z krize ven. To k čemu nyní dochází ve Francii, Itálii, či v německém Hesensku, kde hrozí, že neočkovaní lidé si nebudou moci ani zajít do obchodu pro základní potraviny je projevem ničeho jiného, než rychlé fašizace společnosti, která opouští základní principy demokracie a svobody.

Bohužel u nás k tomuto trendu přispěly i samotné vlastenecké strany, které se deklarovaly jako strany bojující proti covidové totalitě. Na rozdíl od jejich protivníků v demobloku se před volbami nedokázaly sjenotit a “pronárodní” hlasy tak roztříštili. Jejich lídři nadřadili osobní prospěch nad zájmem, který veřejně deklarovali a šli do voleb sami s malou pravděpodobností překročení pětiprocentní hranice. Hlasy které zaznívaly z tohoto prostředí vybízející volit ty, které jsou jejich srdci blízké bez ohledu na šanci dostat se do parlamentu nakonec velmi napomohly stranám demobloku, který hlavně díky tomuto postoji získal parlamentní většinu. Hlasy zaznívající z Volného bloku při sčítání hlasů, že výsledky jsou pouze virtuální realitou a vše se najednou zázračně změní, jsou smutnou ukázkou toho, jak někteří představitelé a voliči těchto stran byli mimo realitu.

Za stejně chybný postoj jsem považoval rozhodnutí nejít k volbám. Každý bez ohledu zda projeví, či neprojeví své stanovisko nese odpovědnost za své rozhodnutí. A tak, za negativní důsledky rozložení politických sil ponese plnou zodpovědnost i ta třetina nezúčastněných, která by jinak budoucí vládní strany pravděpodobně nevolila.

Ač volby nedopadly z mého hlediska dobře, myslím, že tak to musí být. Výsledek vystihuje stav a úroveň myšlení současné české společnosti. Aby nastala změna, musí přijít poučení a někdy i tvrdá výchova. Pak možná i ti, co dnes prohlašují, že největším zlem minulých let byl Zeman a Babiš sami uznají, jak hluboce se ve svém úsudku mýlili.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 926 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)