britbenzinfronty
28.9.2021
Kategorie: Ekonomika

Ve Velké Británii došlo palivo na dvou třetinách benzinek, lidé je vzali útokem

Sdílejte článek:

PETR MILER

Obrázky jako z dob ropné krize nyní britští řidiči sdílí na sociálních sítích. U čerpacích stanic se stojí dlouhé fronty, pokud je tedy vůbec na co. Situace je ale podle všeho jen dalším bizarním dopadem pandemie.

Pamatujete, kdy se u nás naposledy stály fronty u čerpacích stanic? Pomineme-li obecně nevýznamné lokální situace dané třeba marketingovými akcemi některých sítí benzinek, pak jste museli zažít přinejmenším krátce porevoluční časy, kdy se benzin a nafta stále ještě prodávaly za regulované ceny a jejich skokovým zdražením daným povolením otěží předcházelo masové zásobení palivem za ještě původní sumy. A nebo rovnou časy ropných krizí, jinak obvykle nebyl problém zajet si k benzince a natankovat paliva, co hrdlo nádrže ráčilo.

Ve Velké Británii se ale fronty na palivo stojí právě teď, což je skoro nepochopitelné. Situace na světovém trhu je relativně stabilizovaná, ceny ropy ještě mírné, trh není v posledních měsících svědky větších šoků a přes přetrvávající logistické problémy v mezinárodní dopravě tankery přepravují ropy i ropných produktů, kolik je třeba. Co se tedy stalo? V Británii v důsledku pandemie „došli” řidiči nákladních aut a situace zašla až tak daleko, že začaly být problémy se zásobováním čerpacích stanic.

Jinými slovy – ropy je dost a benzinu i nafty také, některé sítě čerpacích stanic ale minulý týden omezily provoz, protože zásobování konkrétních benzinek vázne. Toto se rozkřiklo mezi lidmi, kteří o víkendu v panice z nedostatku podnikli hotový run na benzinky a většinu z nich doslova vysáli. Britská asociace maloobchodních prodejců benzinu PRA tak informuje, že po víkendovém runu jsou dvě třetiny čerpaček bez paliva. Vyřešit předchozí problém bude tedy ještě složitější a vyžádá si poměrně značnou intervenci vlády.

Ta už minulý týden připustila využití armády, tedy armádních řidičů náklaďáků, kteří by dočasně zajistili nutné zásobování. Británie dále oznámila možnost udělení až 6 000 dočasných pracovních víz řidičům ze zahraničí. A nakonec hodlá pozastavit platnost antimonopolních zákonů zakazujících sdílení informací o zásobách a distribuci mezi jednotlivými prodejci, aby se společnými silami zasadili o rovnoměrné zásobení celé země.

Je to až absurdní stav pramenící skutečně jen z toho, že řady dopravních společností z různých důvodů opustily tisíce profesionálních řidičů, kteří se do této práce už nevrátili. Poptávka po palivech jinak zůstává na úrovni 92 % předpandemického stavu, takže drama na straně poptávky se neděje, je to jen logistika „poslední míle”.

„Přestože v rafinériích vždy byl a stále je dostatek paliva, jsme si vědomi toho, že v dodavatelských řetězcích došlo k určitým problémům. To je důvod, proč přijmeme novou legislativu, abychom zajistili, že průmysl bude moci sdílet důležité informace a spolupracovat efektivněji, aby následky této situace byly minimalizovány,” řekl k věci britský ministr obchodu Kwasi (to je jeho jméno, není ti kvazi-ministr…) Kwarteng. Co všechno se ještě nestane v roce 2021?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 740 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)