VIETPOMAHAJIVIR
22.3.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Vážím si těch našich Vietnamců

Sdílejte článek:

VLASTIMIL FÜRST

Patřím ke generaci, která zažila příjezd prvních dělníků z Vietnamu. Protože byli většinou menší než my, začato se jim tehdy říkat „rákosníci“ a tahle přezdívka přežívá dodnes.

Vzpomínám si na vietnamského „kluka“, který se v tehdejším Gottwaldově učil šít boty. Naučil se trochu česky a tak jsme se spolu mohli bavit. Byl opravdu hodně malý a když mi vyprávěl o tom, co zažil v armádě, tak jsem mu prozradil, jakou má přezdívku – specialista na boj v nízké trávě. Chvíli trvalo, než jsem mu to dokázal popsat. Že pochopil, jsem poznal ve chvíli, kdy se rozchechtal svým vysokým hláskem.

90441570_529973361255832_4911035424958316544_nOd té doby už uplynulo několik desetiletí a já postupně zjišťoval, že ti Vietnamci jsou nejen přátelští, ale i pracovití a disciplinovaní. Navíc většina z nich, kteří se tu rozhodli zůstat, chce, aby jejich děti zapadly do většinové společnosti, měly vzdělání, prostě, aby se z nich stali Češi, kteří jen trochu jinak vypadají. Už to by stačilo k tomu, abych si jich mohl vážit.

V posledních dnech přibylo ještě něco. Na FB se objevují fotografie z vietnamských obchodů, které nabízejí těm, kdo jsou v první linii boje s koronavirem nápoje a svačinu zdarma. Včera jsem dostal fotografii, na které nabízí obchod svým zákazníkům zdarma roušky. Jen s malým upozorněním, aby si každý vzal jen jednu. (Asi nás dobře znají.)

Na rozdíl od různých šmejdů, kteří se na internetu neštítí nabízet jednu roušku třeba za 100 Kč, je tato nabídka zdarma. Smekám před těmito lidmi, kterými někteří spoluobčané stále ještě pohrdají pro jejich původ. Ukazují, že i když ne vždy umí dobře česky, jsou možná Čechy víc než ti, kteří se tak narodili a současnou situaci jen využívají k vlastnímu obohacení nebo k tomu, aby už teď sbírali politické body pro příští volby.

Vím, že roušky dnes šije a rozdává kdekdo. Většina z nich má touhu pomáhat, někteří šijí jen proto, aby se zviditelnili. Jsem rád, že díky Janě, své kamarádce a také díky Alence, mé švagrové, nám doma roušky neschází. Všem těm, kdo šijí roušky, patří můj dík.

Není to tak dávno, co byli Češi považování za rasisty a xenofoby, protože neměli chuť přijímat migranty, kteří uvěřili, že v Evropě se dá žít i bez práce. Už tehdy jsem odpovídal, že nám nevadí Vietnamci, Ukrajinci, Rumuni a další, kterých k nám přicházejí tisíce, ale nemají v plánu žít na úkor druhých. Uplynul nějaký čas a dnes už podobný přístup k migraci zastávají i ti, kteří nás ještě nedávno kritizovali.

Ano, Vietnamci jsou jiní než my. Jsou menší, někdy se smějeme jejich češtině, povídá se o nich spousta vtipů, a i v jejich komunitě se najdou mafiáni co obchodují s drogami nebo s bílým masem. Jenže takových je spousta i v naší komunitě. Jsou jiní, ale i přesto si jich můžeme vážit – za jejich cílevědomost, pracovitost a také za jejich empatii vůči společnosti, kterou projevují v posledních dnech. Pokud souhlasíte, nebojte se jim dát najevo, že je považujete za součást našeho národa.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 732,- Kč
Vybráno 36.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 436 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (38 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
89 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)