15.3.2014
Kategorie: Politika

Varování před evropskou krizí

Sdílejte článek:

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ 15|03|2014

Taky vás nadchly poslední zprávy, podle kterých česká ekonomika prudce ožívá? Taky jste se radovali nad zprávou, že v závěru loňského roku česká ekonomika rostla o 1,3 %? A zdálo se vám to ve srovnání s nedávnou recesí jako skvělý rozjezd? A byli jste rádi, že krize je už definitivně v tahu?

 

 

Nerada vám kazím náladu, ale – vedle Šichtařové – jsou tu i tací, kteří slaví hóóódně opatrně. Naposledy před pár dny přišli němečtí ekonomové z Freiburku se studií, která analyzovala schopnost jednotlivých členů eurozóny půjčovat si peníze na financování svého dluhu na finančních trzích. Výsledek? Jedna velká katastrofa. Příčiny krize, která se s většími či menšími přestávkami vleče už od roku 2008, se totiž nejen že nepodařilo odstranit, ale dokonce se ještě během posledních šesti let zvětšily. Rozumějme: Zadlužení evropských zemí ještě narostlo. A pro další a další země se stává obtížné půjčit si na finančním trhu peníze na splácení svých dluhů. A na vytváření dluhů nových.

 

Právě neschopnost půjčit si a tedy vytlouct dluhem starý dluh položila na kolena Řecko. Asi nepřekvapí, že právě Řecko je na tom v tomhle ohledu z evropských zemí stále nejhůř. Ačkoliv Řecko samo sebevědomě hlásá, že se blíží okamžik, kdy si už bude schopno na finančních trzích znovu půjčit, opak je pravdu – spíš se tomu okamžiku vzdaluje.

 

Horší ale je, že podmínky se zhoršují i pro země, o kterých jsme zvyklí uvažovat jako o tvrdém a zdravém jádru eurozóny. (Ó jak naivní to zvyk.) Za stále horších a horších podmínek si totiž půjčuje i Belgie (!) a Finsko. Rozumějme: Tyto země, do nedávna výkladní skříně eurozóny, jsou už po nějaký čas čistým dovozcem kapitálu a půjčují si na financování svého dluhu mírně dráž.

 

Nezní to sice hezky, ale správné pojmenování tohoto jevu je, že krize eurozóny se šíří, protože stále roste její zadlužení. Neboli stále sílí důvody, které krizi v roce 2008 odstartovaly: Všeobecné zadlužení, kam se podíváte.

 

Nikdo netvrdí, že Evropa v roce 2014 neožije. Nikdo dokonce ani netvrdí, že v roce 2015 nemusí „papírové“ ožívání pokračovat. Ale dál? Jak dlouho ještě může dluh Evropy narůstat? Jak dlouho se může jednotlivým zemím prodražovat splácení jejich dluhu?

 

 

A co vlastně ono „prodražování splácení dluhu“ technicky vzato znamená? Znamená to, že stát musí splatit starý dluh tím, že si vezme nový dluh. Když je někdo hodně zadlužený, je logicky méně spolehlivým dlužníkem, a tak mu banka dá horší úrokovou sazbu. Stejně tak čím je stát zadluženější, tím za vyšší úroky si půjčuje nový dluh na splacení starého dluhu. Aby tyhle stále vyšší a vyšší úroky poplatil, musí si buď půjčovat stále víc, jeho dluh je tak stále vyšší a úroky jsou tak tedy také stále vyšší. Anebo musí víc zdanit své obyvatelstvo a vybrané daně musí neproduktivně vyhodit na tyto vyšší úroky. Začarovaný kruh. V praxi země dělají obojí současně. A teď řekněte: Jak země, která stále zvyšuje daně, má čím dál tím vyšší a dražší dluh a současně je stále méně důvěryhodným dlužníkem, může čekat, že začne prosperovat? Kde by na tu prosperitu asi vzala, když obyvatelstvo obírá čím dál víc? Z jalové krávy tele nevymámíš.

 

Závěr je jediný: Krize se musí vrátit. Mnohem dříve, než by odpovídalo normálnímu hospodářskému cyklu. A mnohem hlubší, než by odpovídalo normálnímu hospodářskému cyklu. Je to zákonitost. Vyhnout bychom se tomu mohli jediným možným způsobem: Leda že by se evropští politici chytili za nos a začali okamžitě hospodařit s přebytkovými státními rozpočty. A tím státní dluh zmenšovat.

 

A tak mě tak napadá: Proč probůh vyhazujeme peníze za takové pitomosti, jako „Plzeň město kultury“, namísto smysluplného hospodaření s přebytkem a tedy předcházení krize?

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 18 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.