vanocejezisek
23.12.2018
Kategorie: Společnost

Vánoční “protest”

Sdílejte článek:

LUKÁŠ JADRNÝ 

Milí přátelé, krátké „vánoční poselství“ už se mi stalo tradicí, přesto musí být letos mimořádné. Nazval bych ho (pro vánoční čas nezvykle) „Protest“. Adventní shon a konzumní parodie Vánoc mě před rokem donutily k „protestu“. Protestoval jsem v tichosti – proti pokryteckému přetvoření ducha dní, ze kterých část společnosti udělala přehlídku marnivosti.


Občas stačí zamyslet se nad jednoduchou otázkou. Tak jsem se ptal: „Co jsou Vánoce?“ V dětství člověk tradici přijímá jako samozřejmost. Těší se na Ježíška. Až později může přemýšlet v souvislostech a „protestovat“. V čem tkvěl začátek mého „protestu“? Právě v hledání odpovědí na zdánlivě snadné otázky. I v záplavě obchodního šílenství a hluku se ještě dá zahlédnout betlém jako jeden ze symbolů Vánoc, a v něm malinký chlapeček, kolem kterého se to vlastně všechno točí, ale na kterého se tak snadno zapomíná. Nejjistější způsob, jak se o něm něco dozvědět, jsem spatřoval v četbě evangelií. Pochopil jsem, že Vánoce nejsou nějaká strnulá tradice, že jejich smysl není v ničem vnějším a materiálním, ale v našich srdcích. Tak jsem „protestoval“ proti tomu, co mi společnost servírovala s nálepkou „Vánoce“, a hledal jejich smysl – ve ztišení, v četbě evangelií a dalších biblických textů. Své hledání jsem pár měsíců poté popsal slovy: „Hledal jsem kořeny a objevil strom, který ale pro svou lidskou omezenost nikdy nepoznám celý.“ Vím už, že Bůh sám mi dal světlo víry a poznání, Světlo a Slovo, jehož vtělení a narození si o Vánocích připomínáme.

„Pane, kéž bych ti dokázal být v každém okamžiku vděčný za dar víry a milost obrácení. Za novou cestu, na kterou jsi mě uvedl. Jak dlouho jsem chodil houštinami a bažinami. Jak dlouho jsem miloval tmu a odmítal světlo. Přesto, ač obklopen početným stádem věrných, jsi nikdy nevzdal své nekonečné úsilí o nalezení ztracené ovečky a přijal jsi mě, nehodného, s láskou, jako otec přijal svého marnotratného syna. Pane, kéž bych ti dokázal v každém okamžiku tvou lásku oplácet.“

Zmiňovaný „protest“ rozhodně není nenávistný. Jak bych mohl nenávidět tu „parodii Vánoc“, která vlastně stojí u počátků mého obrácení a které za něj také vděčím. Připomínám si slova sv. Jana Pavla II. o „situacích lidské existence, kdy se zlo ukáže nějakou měrou užitečné, neboť vytváří příležitost pro dobro“. Není to ani nějaký asketický postoj k Vánocům, jakého sám ani nejsem schopen. Je to především stav srdce a mysli, ve kterém si chce člověk uvědomit, co je skutečně důležité, nejen na (a o) Vánocích, ale v celém našem bytí. Naše vánoční přání mají být skromná. Přesto mám jedno neskromné. Přál bych si a v modlitbě prosím, aby letošní Vánoce byly zase časem zázraků a aby alespoň jeden člověk, který si myslí, že může žít bez Boha, pocítil lásku svého Stvořitele a s důvěrou se k němu obrátil.

Nejcennější dar jsme kdysi dostali všichni. Ježíše Krista, narozeného v Betlémě z Panny Marie, který nám jako pravý Bůh a pravý člověk přináší spásu a je s námi až do konce věků.

Konečně celý ten zmíněný „protest“ byl a je protestem proti vlastní nevědomosti, slepotě a hluchotě. Protest proti zlu, který nese jméno Láska a nad každým zlem vítězí. Pojďme v tomto jménu „protestovat“ společně.

Přeji vám všem požehnané, radostné a pokojné vánoční svátky.

Autor: Lukša Jadrný

lukas-jadrny49294053_0 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 119 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,36 out of 5)
Loading...