vanocejezisek
23.12.2018
Kategorie: Společnost

Vánoční “protest”

Sdílejte článek:

LUKÁŠ JADRNÝ 

Milí přátelé, krátké „vánoční poselství“ už se mi stalo tradicí, přesto musí být letos mimořádné. Nazval bych ho (pro vánoční čas nezvykle) „Protest“. Adventní shon a konzumní parodie Vánoc mě před rokem donutily k „protestu“. Protestoval jsem v tichosti – proti pokryteckému přetvoření ducha dní, ze kterých část společnosti udělala přehlídku marnivosti.


Občas stačí zamyslet se nad jednoduchou otázkou. Tak jsem se ptal: „Co jsou Vánoce?“ V dětství člověk tradici přijímá jako samozřejmost. Těší se na Ježíška. Až později může přemýšlet v souvislostech a „protestovat“. V čem tkvěl začátek mého „protestu“? Právě v hledání odpovědí na zdánlivě snadné otázky. I v záplavě obchodního šílenství a hluku se ještě dá zahlédnout betlém jako jeden ze symbolů Vánoc, a v něm malinký chlapeček, kolem kterého se to vlastně všechno točí, ale na kterého se tak snadno zapomíná. Nejjistější způsob, jak se o něm něco dozvědět, jsem spatřoval v četbě evangelií. Pochopil jsem, že Vánoce nejsou nějaká strnulá tradice, že jejich smysl není v ničem vnějším a materiálním, ale v našich srdcích. Tak jsem „protestoval“ proti tomu, co mi společnost servírovala s nálepkou „Vánoce“, a hledal jejich smysl – ve ztišení, v četbě evangelií a dalších biblických textů. Své hledání jsem pár měsíců poté popsal slovy: „Hledal jsem kořeny a objevil strom, který ale pro svou lidskou omezenost nikdy nepoznám celý.“ Vím už, že Bůh sám mi dal světlo víry a poznání, Světlo a Slovo, jehož vtělení a narození si o Vánocích připomínáme.

„Pane, kéž bych ti dokázal být v každém okamžiku vděčný za dar víry a milost obrácení. Za novou cestu, na kterou jsi mě uvedl. Jak dlouho jsem chodil houštinami a bažinami. Jak dlouho jsem miloval tmu a odmítal světlo. Přesto, ač obklopen početným stádem věrných, jsi nikdy nevzdal své nekonečné úsilí o nalezení ztracené ovečky a přijal jsi mě, nehodného, s láskou, jako otec přijal svého marnotratného syna. Pane, kéž bych ti dokázal v každém okamžiku tvou lásku oplácet.“

Zmiňovaný „protest“ rozhodně není nenávistný. Jak bych mohl nenávidět tu „parodii Vánoc“, která vlastně stojí u počátků mého obrácení a které za něj také vděčím. Připomínám si slova sv. Jana Pavla II. o „situacích lidské existence, kdy se zlo ukáže nějakou měrou užitečné, neboť vytváří příležitost pro dobro“. Není to ani nějaký asketický postoj k Vánocům, jakého sám ani nejsem schopen. Je to především stav srdce a mysli, ve kterém si chce člověk uvědomit, co je skutečně důležité, nejen na (a o) Vánocích, ale v celém našem bytí. Naše vánoční přání mají být skromná. Přesto mám jedno neskromné. Přál bych si a v modlitbě prosím, aby letošní Vánoce byly zase časem zázraků a aby alespoň jeden člověk, který si myslí, že může žít bez Boha, pocítil lásku svého Stvořitele a s důvěrou se k němu obrátil.

Nejcennější dar jsme kdysi dostali všichni. Ježíše Krista, narozeného v Betlémě z Panny Marie, který nám jako pravý Bůh a pravý člověk přináší spásu a je s námi až do konce věků.

Konečně celý ten zmíněný „protest“ byl a je protestem proti vlastní nevědomosti, slepotě a hluchotě. Protest proti zlu, který nese jméno Láska a nad každým zlem vítězí. Pojďme v tomto jménu „protestovat“ společně.

Přeji vám všem požehnané, radostné a pokojné vánoční svátky.

Autor: Lukša Jadrný

lukas-jadrny49294053_0 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 79 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,36 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.