JOHNSONBREXITEU
25.12.2020
Kategorie: Politika

Vánoční dohoda EU – Velká Británie je dobrou zprávou nejen pro české zemědělce

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Ve Štědrý den odpoledne uzavřeli vyjednavači EU a Velké Británie obchodní dohodu, která bude upravovat vzájemné vztahy po skončení poBREXITového přechodného období. Dohoda má vstoupit v platnost 1. 1. 2021. Oddechnout si mohou čeští zemědělci. S Británií má ČR jako s jednou z mála zemí světa kladnou obchodní bilanci v oblasti potravin a zemědělských produktů. Ani po novém roce nehrozí, že by Spojené království omezovalo vzájemný obchod se zemědělskými výrobky pomocí omezení množství dovozu nebo je zatěžovalo cly.

.
Po celou dobu jednání mezi EU a Velkou Británií hrozilo, že pokud by se obě strany nedohodly, odnesli by zemědělci ze zemí, které v EU zůstaly. Zákaz omezovat dovoz pomocí dovozních licencí, stejně jako zákaz uvalovat na průmyslové výrobky cla upravuje Dohoda o Evropském hospodářském prostoru, jehož členy jsou nejen země EU, ale i členské státy Evropské zóny volného obchodu (EFTA). Tato dohoda se však nevztahuje na potraviny ani na produkty zemědělské prvovýroby. Británie je již několik staletí v agrární oblasti dovozní zemí. Více potravin každoročně doveze než vyveze.

Kromě ztráty přístupu na britský trh našim zemědělcům v případě nedohody hrozilo, že by na náš trh byly přesměrovány přebytky zemědělské výroby i z ostatních členských států. Některé země jako Irsko, Belgie nebo Holandsko měly připraveny a pokusně uplatňovaly vnitrostátní dotace na vývoz přebytků, které by nebylo možné vyvážet do Británie, na trhy východoevropských zemí. V posledních měsících jsme si tak mohli v regálech supermarketů všimnout dotovaného irského hovězího nebo většího výskytu holandských mléčných výrobků. Vzhledem k politice zahraničních obchodních řetězců, které ovládají náš domácí trh, by z toho pro české zemědělce vznikly těžké problémy.

Nové uspořádání britsko – unijních obchodních vztahů by tato rizika mělo z větší části odvrátit. Musím však k uzavření dohody na dálku poblahopřát i britskému premiéru Borisi Johnsonovi. Obchodní dohoda je jednoznačně jeho vítězstvím. I Evropská komise na svých webových stránkách přiznává, že od 1. 1. 2021 budou EU a Spojené království budou tvořit dva samostatné trhy – dva oddělené regulační a právní prostory. Dohoda však stanoví, že na vzájemný obchod budou uplatňována nulová cla a nebudou použity žádné kvóty omezující vzájemný obchod.

Boris Johnson má pravdu, když označil 1. 1. 2021 za den, kdy Británie získá zpět svoji úplnou suverenitu. V tento den totiž přestane v Británii platit právo EU. Napříště to bude již jen parlament ve Westminsterkém paláci v Londýně, kdo bude moci britským občanům a podniků ukládat povinnosti a omezení. Veškeré právní předpisy, které schválí Evropský parlament a Rada po tomto datu se na britské podniky, které nevyváží na kontinent nebudou nijak vztahovat. Britští občané se těm nesmyslným budou moci ze svých ostrovů vesele vysmívat.

Sdělovací prostředky hlavního proudu do poslední chvíle tvrdily, že Británie bude muset kapitulovat a zavázat se k přijetí všech předpisů, které orgány EU vypracují po skončení přechodného období. Německá televize dokonce ještě večer před podpisem dohody tvrdila, že Británie bude muset přijmout, že nad jejími podniky a občany bude mít „vrchní kuratelu“ Evropský soudní dvůr – tedy je soudní orgán EU. Což by fakticky popřelo smysl BREXITu.

Jako již mnohokrát neměl mainstream pravdu. Britské firmy budou výrobky pro společný trh vyrábět podle závazných technických norem Evropského normalizačního institutu (CEN) a Evropského výboru pro normalizaci v elektrotechnice (CENELEC), jejichž členem je britský normalizační úřad od jejich založení. Směrnice a nařízení, kterou vzniknou v rámci Zeleného údělu však v Británii platit nebudou. Stejně jako různá genderová nařízení o kvótách na zastoupení různých pohlaví ve veřejných funkcích nebo ve vedení podniků.

Také různá nařízení týkající se migrace si Britové budou moci přečíst pouze pro zábavu. Pokud jejich vlastní parlament neschválí dobrovolně něco podobného nebudou žádné povinnosti týkající se přerozdělování migrantů v Británii platit. Evropský soudní dvůr nebude mít nad Británií žádnou pravomoc. Spory, které se mohou v budoucnu vyskytnout ve vzájemném obchodě – například kvůli tomu, že Zelený úděl neúměrně zdraží výrobu a zboží v EU, což pro britské firmy bude znamenat konkurenční výhodu – bude řešit Rada partnerství EU – UK. V ní budou obě strany stejně silným partnerem. Spory bude možné řešit jen vzájemnou dohodou.

Jde o podobný model, jaký používá ve vzájemných vztazích s EU Švýcarsko. Tento systém umožňuje si ze vzájemného vztahu vzít to dobré – v podobě vzájemného přístupu na trhy. Umožňuje však nenechat se svazovat regulacemi, které zemi, jejím občanům a firmám nevyhovují. Boris Johnson a jeho tým právě i ostatním zemím, které zatím zůstávají v EU, prošlapali cestu ke svobodě. Za to jim patří dík. Ukázalo se, že lze z EU odejít, aniž by to pro odcházejícího znamenalo ekonomickou pohromu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 470 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)