kscsoc
26.12.2019
Kategorie: Historie

Vánoce před 30 lety jejich očima – sváteční ovzduší tehdejších vánoc popisují tehdejší noviny zvané Rudé Právo

Sdílejte článek:

TOMÁŠ GUTTMANN

Před třiceti lety se rozhodla Strana – ta hlavní, komunistická, o moc víc jich tenkrát nebylo – darovat lidu k vánocům pluralitu. Hezky o svátečním ovzduší tehdejších vánoc píší tehdejší noviny – ty hlavní, RP – o moc víc jich tenkrát nebylo (viz například zde). Lid, i když se zpočátku ve své nezralosti vzpíral, pod čtyřicetiletým vedením Strany dospěl a uzrál, a tudíž od něho v roce 1989  již  žádné  nebezpečí  nehrozilo a  Strana  se s  ním rozhodla nezištně rozdělit o svou moc. Připomíná  to Izraelský  lid  ve druhé  knize  Mojžíšově,  který se  také  vzpíral  Mojžíšovým  přikázáním, a  proto  za  trest musel  bloudit  40  let  pouští  a  do  Země zaslíbené mohli vstoupit jen ti, již se narodili na cestě.

Na počátku strana popravila 200 lidí, aby přiměla lid vzdát se těch nejhorších bludů, a přesunula do trestných táborů a uranových dolů asi 20 000 zaostalců, kteří nebyli schopni pochopit co je to opravdová svoboda. Pedagogická činnost pokračovala ve věznicích, kde se odselektovalo asi 4000 politicky slaboduchých padavek. Přes 200 000 nevyzrálých individuí z republiky uteklo, čímž se zvýšila průměrná vyzrálost obyvatel. Ti, co zůstali, dále zráli desítky let ve frontách na toaletní papír, pastu na zuby, pitnou vodu a různé další povrchní nesmysly, čímž pochopili nesmyslnost konzumního života. Asi 200 nedospělců, kteří nevěřili, že na druhé straně státní hranice budou vykořisťováni, byli na hranici zneutralizováni. Strana sledovala zrání národa pomocí 200 000 pedagogických asistentů, též zvaných spolupracovníci StB, kteří poskytovali Straně feedback z terénu. V prosinci 1989 Strana viděla, že národ již dospěl a vyzrál.

Samozřejmě, že zpočátku bylo třeba čerstvě vyzrálému národu pomáhat, protože na začátku dospělosti neměl s pluralitou velké zkušenosti a mohl by jí zneužít proti těm, kteří dříve z vývojových důvodů (pohyb po dialektické spirále) po 40 let pluralitě bránili. Proto Strana měla připraveno přechodné vedení, které jasně dialekticky nařídilo změnu o 180 stupňů příkazem: „nebudeme jako oni.“ Aby se kandidáti neprali o funkce, Strana navrhla jediného kandidáta a oznámila lidu, že je to výsledek dohod u kulatého stolu (viz RP, 30 prosinec, strana 1, „Slovo ke dni“). Hlavním kritériem pro volbu kandidáta na příštího vůdce byl pro Stranu požadavek mravnosti – v prosinci 1989 bylo toto slovo použito na stránkách RP víckrát než za minulých 40 let. Hlavní kandidát měl toto slovo na svém praporu, a proto byl nakonec Stranou potvrzen (viz RP, 30 prosinec, strana 1, „Blahopřání představitelů KSČ“).

Samozřejmě, že kandidátovi pomohly i jeho pokrokové názory; jasně odsoudil Ameriku, přihlásil se k socialismu, a varoval před volbou kohokoli jiného než sebe (viz RP, 18 prosinec, strana 3, „Vystoupení Václava Havla v Čs. Televizi“). Kandidát slíbil, že se vrátí brzy do divadla a o Straně se hezky vyjádřil, že je v ní bezpočet chytrých a nadaných lidí (viz RP, 2 prosinec, strana 4, „Několik otázek Václavu Havlovi“) – nezvolte pak takového kandidáta. Ano Strana byla spokojena, a pod heslem „Proletáři všech zemí spojte se“ se radovala ze slavnostní mše ve Svatovítském chrámu na počest kandidáta (viz RP, 30. prosinec, strana 1, zeleně podtrženo).

Vždy se však najdou kazisvěti, hledající na každé dobré věci nějakou mrvu. Někteří například zneužívají životopisu Václava Havla, který napsal český novinář, redaktor Lidovek, BBC a Echo24, Daniel Kaiser s podporou samotného Havla. Nepřátelé dnešní plurality vytrhávají z kontextu různé nesmyslné detaily, aby pošpinily mírové předání moci v roce 1989. Tito lidé si všímají toho, že Havel chodil za Stalina v modré svazácké košili (Kaiser, 1. díl, strana 32) a v době politických procesů vášnivě hájil socialismus (1. díl, s. 38); StB byla údajně v kontaktu s Havlem od roku 1954 (1. díl, s. 60) a dostávala od něho informace již v šedesátých letech (1. díl, s. 61), a Havlův vztah s StB označil Kaiser nešťastně jako „pakt s ďáblem“ (1. díl, s. 131); později jako president, Havel s ministrem vnitra Sacherem, který byl obviňován z ničení dokumentů, o samotě probírali svazky spolupracovníků StB (2. díl, s. 36).

Škarohlídům se nelíbí, že předání moci proběhlo spořádaně jak v roce 1948, tak v roce 1989. Ale na druhé straně mnoho lidí si váží toho, že mají klid k práci, nezávisle na tom, zda se zrovna buduje socialismus nebo kapitalismus. Mezi ně patří mnoho lidí ve vládě, u soudů a na burze, stejně jako v tisku.  Například Zdeněk Porybný, který byl zástupcem šéfredaktora Rudého Práva před listopadem, je nyní šéfredaktorem Práva po listopadu. Za socialismu patřilo Rudé Právo všemu lidu, dnes patří Právo jen Zdeňkovi, protože si je zprivatizoval – to bylo samozřejmě jeho právo, po tom co lid dospěl a uzrál. Zdeněk si každé ráno říká: „dobře, že oni nejsou jako my“. Může dále vychovávat národ svou osvětou, neboť ani za kapitalismu není všechno každému jasné, a byla by škoda, kdyby Zdeněk seděl dnes ve vězení a nemohl pracovat pro národ. Byla by škoda, kdyby všichni ti chytří a nadaní lidé trpěli za historicky vynucené přehmaty a nemohli si užívat pluralismu, který pomáhali budovat.

Lidé pomatení nepřátelskou propagandou se ptají na těch 400, co zemřeli na přehmaty, a na těch 20 000 zavřených, a na těch 4000 skonaných na slabost, a na 200 000 zrádných emigrantů, a na různé další problémy růstu co byly, a i na údajnou bídu, v níž byl národ během své převýchovy údajně držen v letech 1948-1989, ale oni nechápou, že šlo o zákonitou cenu za pohyb po dialektické spirále, který nás nakonec dovedl k dnešnímu bohatství a k pluralitě, kdy i člověk se zcela opačnými názory může vlastnit svoje noviny. Lidi pod horou Sinaj nakonec přijal Mojžíšovo pomatené desatero; dobře, že většina lidí tady taky přijala pravidla Zdeňka a dalších avatárů, z nichž první přikázání zní: „Nebuďte jako my“.

  • Daniel Kaiser, Disident, Václav Havel 1936-1989, Paseka, Praha, 2009 (1. díl)
  • Daniel Kaiser, Prezident, Václav Havel 1990-2003, Paseka, Praha, 2014 (2. díl)
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vladtimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 17 821,00 Kč
Vybráno 50.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 177 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...
politicon.cz
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.