18.10.2015
Kategorie: Společnost

Válka policajtů v přímém přenosu aneb co nám mělo uniknout?

Sdílejte článek:

ROBERT MALECKÝ 18|10|2015

Dva dny média ohřívala příběh Ivana Langera v souvislosti se solární elektrárnou v Ševětíně, aby se nakonec ukázalo, co zdroje z bezpečnostních složek hlásily už v úterý. O Ševětín nejde. A v první linii nejde ani o Ivana Langera. Sledujeme válku policajtů, a díky nedobrovolnému angažmá bývalého ministra vnitra ji sledujeme v přímém přenosu.

Nic se neděje bez důvodu, a proto se ani informace, že v aktuálním zásahu protimafiánského útvaru jde o podvody kolem solární elektrárny Ševětín, neobjevila náhodou. Byla vyvrácena. Ale dva dny kolem ní média kroužila jako supi. Ševětín, to je totiž Ivan Langer, jak nedávno napsal Respekt.

Byla to jen kouřová clona. Co měla zakrýt?

Informaci hned v úterý vypustil redaktor veřejnoprávní České televize Jiří Hynek. Jeho vztahy s útvarem Roberta Šlachty jsou dlouhodobě nadstandardní. Přesto je zarážející, jak málo ostatní média udělala pro to, aby informaci ověřila. Vzala ji jako fakt, přestože to tvrdil jen novinář. Jen jeden novinář.

Jiřímu Hynkovi tu informaci někdo poskytl. Když vyloučíme varianty, že si ji redaktor vymyslel nebo si z něho někdo vystřelil, zbývá záměr. Smáli jsme se, až jsme se za břicho popadali, říkají dnes lidé z ÚOOZ. Ve skutečnosti to mohli být zrovna tak dobře oni sami. Pokud potřebovali vytvořit kouřovou clonu.

Ivan Langer se k tomu hodí velice dobře. Málokoho nechává klidným. Je to bývalý ministr vnitra, člověk, kterého voliči vykroužkovali z kandidátky. Pozornost, která se na na něho soustředila, odvrátila oči od některých nepříjemných otázek.

warpolice

Čistí proti prohnilým?

Ta klíčová zní: Jak to, že ÚOOZ vyšetřuje případ, který se jeví jako korupce v policejních řadách? Tu přece vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.

A už jsme u skulinek v zákonech, které známe z minula. Z kauzy Rath víme, že byla ohnuta místní příslušnost státního zastupitelství. Případ, který patří do středních Čech, rozjížděli státní zástupci v Ústí nad Labem. Prý proto, že hrozilo vyzrazení. Nikomu na tom dodnes nepřišlo nic divného, aspoň ne do takové míry, aby tuto nezákonnost přesně pojmenoval a vyvodil z ní i procesní důsledky.

Podobné zdůvodnění teď slyšíme u probíhající války policajtů. A že o ni jde, je zřejmé z definice. Jeden policejní útvar, ten čistý a nezkorumpovaný, nahání uplacené poldy z protikorupční policie, z krajské hospodařiny, prý nemůže věřit ani inspekci. Proto ta nestandardnost.

Řekněme si to na rovinu. O tom, že jsou na různých patrech policie policajti zkorumpovaní i čistí, nemůže být pochyb. Jak systémová korupce to je, nevíme. Zatím jsme neslyšeli, jaká obvinění v případu padnou. Prý je to velké, jenže znáte to. Odposlechy, někdo o někom něco říká.

Je nám naznačováno, že jsou podezření tak vážná, že ÚOOZ opravňují k mimořádným krokům. Takovou situaci si dokážeme představit. Mohla by být ohrožena integrita státu, třeba. Organizovaný zločin prorostl do politiky a policie, řekl by asi bývalý šéf ÚOOZ Jan Kubice. Proto stojí inspekce mimo, prý se jí to týká. A pro jistotu nám byla ještě vyhozena vějička v podobě Ševětína a Ivana Langera. Abychom se neptali.

Inspekce na vedlejší koleji

Zákon říká, že trestnou činnost policistů vyšetřuje inspekce. Tečka. Neříká, že když Ivo Ištvan nebo Robert Šlachta usoudí, že je to riskantní, inspekce se obejde. Šéf inspekce je podřízen předsedovi vlády, a tudy také vede cesta pro případy, na které nepamatuje zákon.

Pokud je inspekce prolezlá korupcí tak, že to boří základy státu, měla o tom jednat vláda. Vláda měla nějak rozhodnout, a pokud je to až tak vážné, třeba inspekci rozpustit. Ne dovolit, aby se ohýbal zákon.

Obvinění jsou zatím čtyři, z toho dva policisté.  Dva! Mohou dva policajti, i kdyby byli sebeúplatnější a sebevlivnější, rozvrátit systém?

Nebo tu otázku položme obráceně: Je to tak silná nákaza, abychom přihlíželi, jak se ze zákona stává trhací kalendář? Policajti, zvlášť ti elitní, mají zvláštní schopnost vycítit slabou kontrolu. Vždycky dojdou až tam, kam jim to společnost dovolí. S odposlechy, zneužíváním místní a věcné příslušnosti a obcházením soudní a politické kontroly se vždycky budou pohybovat na hraně ofsajdu.

O co se válčí

Má to ještě jeden rozměr, který stojí za pozornost. Válka policajtů zuří především mezi ÚOOZ a ÚOKFK, tzv. protikorupční policií. Ta má totiž ze zákona pouvoir vyšetřovat korupci a trestné činy „v politice“. Jenže někteří státní zástupci s ní nechtějí spolupracovat, nevěří jí.

Je to důležité pro vznik tzv.protikorupčního speciálu. Existují snahy o to, aby hlavním partnerem specialních státních zástupců byl ÚOOZ. Ten čistý, útvar, který dnes čistí ostatní útvary policie, včetně protikorupční policie. Dokonce tam prý vzniká nové oddělení, které se má politikou a velkými penězi zabývat.

To, co vidíme, je válka o pozice a budoucí uspořádání elitních složek. V pořádku, ale to nám měl někdo říct. A je jen jedna osoba, která k tomu má mandát. Předseda vlády. Robert Šlachta ani Ivo Ištvan to není.

ZDROJ: Robert Malecký, hlidacipes.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 68 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...