vakcina-na-covid-19-
3.12.2020
Kategorie: Společnost

Vakcína. Hlavně klid!

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAAčkoliv jsem žila v domnění, že vývoj a schvalování každé vakcíny trvá léta, zdá se, že ta protikoronavirová byla vyvinuta velice rychle a už brzy bude na každém z nás, aby se rozhodl, jestli se nechá očkovat.


Já sama nejsem žádná antivaxerka, naopak jsem příznivcem očkování, ovšem za splnění dvou podmínek:

  • očkování bezpečného (mj. dostatečně prověřeného) a
  • očkování svobodného.

Chápu lidi, kteří kladou důraz na přínosy a výhody očkování, chápu i druhou stranu, která si více všímá rizik. Vakcíny samozřejmě mají i vedlejší účinky a fond odškodnění následků očkování asi taky nevznikl jenom tak, protože by politici neměli nic jiného na práci.

Národ se nám tedy dělí na dvě skupiny, a to příznivce a odpůrce vakcinace. Všímám si, že jedna skupina absolutně nechápe druhou. Ti, kdo vakcínu vítají, si tak nějak v skrytu duše myslí, že si ji nechají nakonec rádi píchnout i odpůrci, naopak odpůrci nechápou, že se najde vůbec někdo, kdo se očkování podrobí.

Nepatřím ani do jedné z těchto skupin. Rozumím tomu, že někdo si rizika, která mu hrozí, vyhodnotí tak, že se očkovat nechá, dokonce třeba co nejdříve. Někdo bude chtít počkat, jak se situace vyvine, a někdo si to píchnout nenechá, ani kdyby mu koronavirus stál u dveří.

Ale nijak mne to nerozčiluje, protože jsem toho názoru, že o otázkách zdraví si má rozhodovat každý pokud možno sám za sebe.

Poněkud mne ovšem překvapilo vyjádření ministra Blatného, že si lidé nebudou vybírat, kterou vakcínou se nechají naočkovat. Předpokládám, že pokud bude na trhu více dostupných očkovacích látek, bude si občan moci zvolit, kterou z nich chce být očkován (samozřejmě s tím, že například kvůli specifickým nárokům na skladování nebude každé pracoviště očkovat každou dostupnou látkou). Jestliže je totiž občan dostatečně připraven na to, aby si do těla nechal vpravit nějakou látku, je zajisté dostatečně způsobilý k tomu, aby se mohl informovaně rozhodnout, která to bude.

Opačný výklad by byl totiž velice nelogický.

Nápady na omezení svobody pro ty, kdož očkováni nejsou, se sice objevily, ale zatím v rovině spekulativních úvah odborníků, kteří právu vůbec nerozumí. Nechává mne to proto celkem v klidu. Ostatně, o takových věcech budou v posledku rozhodovat soudy, tedy právníci, a právníci rozhodně nejsou nějaká názorově jednotná masa vakcinačních nadšenců. Spíš naopak.

Takže, hlavně klid. Kdo se chce nechat očkovat, ať se nechá, kdo nechce, ať nenechá.

Netřeba si kvůli tomu vzájemně nadávat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 483,00 Kč
Vybráno 41.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 420 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
69 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.