vakcina-na-covid-19-
3.12.2020
Kategorie: Společnost

Vakcína. Hlavně klid!

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAAčkoliv jsem žila v domnění, že vývoj a schvalování každé vakcíny trvá léta, zdá se, že ta protikoronavirová byla vyvinuta velice rychle a už brzy bude na každém z nás, aby se rozhodl, jestli se nechá očkovat.


Já sama nejsem žádná antivaxerka, naopak jsem příznivcem očkování, ovšem za splnění dvou podmínek:

  • očkování bezpečného (mj. dostatečně prověřeného) a
  • očkování svobodného.

Chápu lidi, kteří kladou důraz na přínosy a výhody očkování, chápu i druhou stranu, která si více všímá rizik. Vakcíny samozřejmě mají i vedlejší účinky a fond odškodnění následků očkování asi taky nevznikl jenom tak, protože by politici neměli nic jiného na práci.

Národ se nám tedy dělí na dvě skupiny, a to příznivce a odpůrce vakcinace. Všímám si, že jedna skupina absolutně nechápe druhou. Ti, kdo vakcínu vítají, si tak nějak v skrytu duše myslí, že si ji nechají nakonec rádi píchnout i odpůrci, naopak odpůrci nechápou, že se najde vůbec někdo, kdo se očkování podrobí.

Nepatřím ani do jedné z těchto skupin. Rozumím tomu, že někdo si rizika, která mu hrozí, vyhodnotí tak, že se očkovat nechá, dokonce třeba co nejdříve. Někdo bude chtít počkat, jak se situace vyvine, a někdo si to píchnout nenechá, ani kdyby mu koronavirus stál u dveří.

Ale nijak mne to nerozčiluje, protože jsem toho názoru, že o otázkách zdraví si má rozhodovat každý pokud možno sám za sebe.

Poněkud mne ovšem překvapilo vyjádření ministra Blatného, že si lidé nebudou vybírat, kterou vakcínou se nechají naočkovat. Předpokládám, že pokud bude na trhu více dostupných očkovacích látek, bude si občan moci zvolit, kterou z nich chce být očkován (samozřejmě s tím, že například kvůli specifickým nárokům na skladování nebude každé pracoviště očkovat každou dostupnou látkou). Jestliže je totiž občan dostatečně připraven na to, aby si do těla nechal vpravit nějakou látku, je zajisté dostatečně způsobilý k tomu, aby se mohl informovaně rozhodnout, která to bude.

Opačný výklad by byl totiž velice nelogický.

Nápady na omezení svobody pro ty, kdož očkováni nejsou, se sice objevily, ale zatím v rovině spekulativních úvah odborníků, kteří právu vůbec nerozumí. Nechává mne to proto celkem v klidu. Ostatně, o takových věcech budou v posledku rozhodovat soudy, tedy právníci, a právníci rozhodně nejsou nějaká názorově jednotná masa vakcinačních nadšenců. Spíš naopak.

Takže, hlavně klid. Kdo se chce nechat očkovat, ať se nechá, kdo nechce, ať nenechá.

Netřeba si kvůli tomu vzájemně nadávat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 512 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
69 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)