553707_article_photo_sovetske-delostrelectvo-v-pobalti_900x
12.9.2020
Kategorie: Historie

V Pobaltí Sověty nenáviděli, čekali na Němce jako osvoboditele

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerziePoprvé u nás vyšla strhující kniha spisovatele Józefa Mackiewicze. Polský autor v prvním díle dilogie Cesta nikam poutavým způsobem popisuje dobu sovětské okupace svého kraje mezi lety 1939 – 1941.

Hlavním hrdinou je bývalý novinář Pawel, který byl vyhozen z práce kvůli svým antikomunistickým postojům. Děj románu se odehrává na Vilensku, oblasti osídlené většinou Poláky, které po první světové válce obsadilo Polsko, aby po jeho okupaci připadlo na rok Litvě a o rok později jej anektoval SSSR a stalo se součástí Litevské sovětské socialistické republiky.

Pawel se snaží vzdorovat nastupující komunistické moci, proto pracuje jako dřevorubec a později kočí, aby si udržel vnitřní pocit svobody, vždyť v lese má od soudruhů pokoj. Zároveň udržuje mimomanželský milostný poměr s Veronikou, sousedkou ze vsi.

Pawel je zásadový antikomunista a proto se rozešel s bývalým kamarádem Karlem, ze kterého se stal horlivý straník, i když spíše z pragmatických důvodů. Přínos díla je hlavně v tom, že na konkrétních lidských osudech ukazuje přerod relativně svobodné společnosti v masu otroků pod nadvládou Moskvy.

Některé události mají humorný nádech, to když jistá soudružka z Ruska se snažila v obchodě zdůvodnit zástupu žen, které marně čekaly na zimní boty, proč je nemají. „To je tím, že dřív jste si je nemohly koupit, protože jste na ně neměly peníze, kdežto nyní ano, a proto dočasně nejsou.“ To bylo absolutně nesmyslně hloupé a lživé zdůvodnění a také dotyčná vzbudila posměch přítomných. Ano, komunistická okupace přinesla Litvě to, co bylo běžné v každé socialistické zemi – prázdné obchody, nevlídné prodavače a dlouhé fronty zákazníků čekajících na nedostatkové zboží. Inu, se Sovětským svazem, přišla bída na zem.

Jiné příhody už jsou pochmurnější.. Jistý podnikavý a šikovný hostinský zvelebil svůj podnik, nakoupil nová kamna, aby stihl vařit více jídel a obsloužit větší počet hostů. Pak za nim ovšem přišli zástupci sovětské moci a sdělili mu, že jeho hostinec znárodní a přemění v lidovou jídelnu.

Zmíněny jsou komunistické represe, mučení a vraždění nevinných lidí. Těsně před útokem Německa na Sovětský svaz nastalo v Litvě masové zatýkání tisíců nevinných lidí a jejich deportace na Sibiř a dalších nehostinných oblastí. Tento útisk byl svým způsobem horší než nacistické bezpráví, protože lidé se na seznam nepohodlných a deportovaných dostali z nejasných důvodů, stačilo třeba vlastnit sedm hektarů polí a člověk byl prohlášen za kulaka, ačkoliv se žádným zločinem neprovinil. Kdežto nacisté tvrdě trestali konkrétní činy, například partyzánské útoky na své vojáky apod. Na onom seznamu nepřátel sovětské moci byl i Pawel, kterého už předtím vyslýchala sovětská tajná policie. Měl však štěstí a povedlo se mu uniknout. Po všech těchto hrůzných zkušenostech s komunistickou okupační mocí se nelze divit tomu, že obyvatelé Litvy si přáli válku proti Sovětskému svazu a německé vojáky vítali jako osvoboditele.

Józef Mackiewicz také působil ve Vilniusu jako novinář, v oblasti a v době, kdy se odehrává děj knihy, žil. I on za sovětského režimu nesměl působit jako žurnalista a proto se živil jako dřevorubec a kočí. Svoji knihu tedy psal i podle vlastních zkušeností.

Vytknout se jí snad dá jenom drobnost, autor mohl lépe popsat strukturu sovětských bezpečnostních složek, vztah mez NKVD (ministerstvem vnitra) a NKGB (státní bezpečnost, která od února 1941 působila jako samostatná složka s vlastním ministerstvem). Ale to je jenom detail, navíc se jedná o román a nikoliv odbornou historickou publikaci.

V každém případě se jedná o vynikající dílo, které doporučuji k přečtení.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 320 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (38 votes, average: 3,74 out of 5)
Loading...
politicon.cz
169 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.