letogirl
4.8.2018
Kategorie: Společnost

V létě je prostě teplo, to se stává …

Sdílejte článek:

IN

Člověk je tvor od přírody nespokojený. Což občas vede k pokroku, řada vynálezů vděčí za svůj vznik právě tomu, že dotyčný vědátor nebyl svolný s nedostatečným stavem věci a rozhodl se najít zlepšení. Bohužel daleko častějším jevem je, že projev nespokojenosti je součástí chování lidé i tam, kde nejsou ochotní či schopní něco pro zlepšení udělat. Ne vždy to lze, ovšem to neznamená, že je třeba se ze všeho hned skládat. Daleko složitějšími jsou však následky nezodpovědnosti, která poté přímo ovlivňuje vnímání těchto veder. Dříve narození si pamatují podobná léta, která se dala vydržet bez klimatizovaných aut a budov. Ve městech bylo více zeleně, méně naříkajících, ve zprávách nám sice řekli o vyšších teplotách, ale nebyla to národní tragédie. Opalující se Češi obsadili rybníky a vodní nádrže, k moři se dostala jen hrstka vyvolených. Prostě to vše šlo.  

Letošní rok se dosud prezentuje u nás velmi zajímavým počasím. V zimě se na horách lyžovalo poměrně dlouho, a i když sněhová pokrývka mohla být vyšší, příznivci zimních radovánek si nemohli stěžovat. Jaro to vzalo poněkud hopem a velmi rychle přišly letní teploty. Samozřejmě poté bylo loterií, jak budou probíhat další měsíce, ale dalo se očekávat, že v létě bude rtuť teploměru šplhat minimálně ke třicítkám. Což se děje a ejhle, všichni jsou z toho překvapení. Ještě nedávno jsme byli upozorňováni na pravděpodobný příchod malé doby ledové, což se očekávalo kolem roku 2035, poslední verze meteorologů je však jiná a místo ochlazení čeká údajně Evropu teplá epocha minimálně dalších 50 let. Samozřejmě lze předpovědět, že se toho chytí Zelení a další ekologičtí aktivisté a budou se nadále snažit znechutit nám naše auta. Země si však žije vlastním životem, její historie je z pohledu lidstva dlouhá. V jejím průběhu docházelo k plno změnám klimatu, jejichž následkem vymíraly různé živočišné druhy, aby je později nahradily jiné včetně nás lidí. Jde o přirozený vývoj, který není v naší moci nějak více ovlivnit, tedy pokud vynecháme pokusy na lidech a podnebí skryté pod názvem chemitrails. I ty se však týkají maximálně lokálních oblastí.

Je tedy možné, že i v dalších létech nás budou čekat méně sněhově vydatné zimy a suchá léta ovlivňující úrodu na polích, v sadech, vinicích a zahradách. Je tedy třeba začít uvažovat nad tím, jak s vodou lépe hospodařit. Vynecháme li příčinu ekologické zátěže větší, než jakou jsou spalovací motory, tedy výrobu masa a mléčných výrobků, tou další jsou špatná politická rozhodnutí. Česká republika je státem s plošně největšími lány v Evropě. Likvidace různých mezí, struh a jiných přírodních hrází způsobila erozi půdy, odplavení té kvalitní vrstvy a neschopnost zbylé zadržovat vláhu. Také volba pěstovaných plodin má především u řepky a kukuřice neblahé následky, neboť obě tyto rostliny jsou velmi náročné na živiny a vodu. Řepka je vůbec morem našeho zemědělství a vzápětí i části hospodářství. Vyšlechtění krátkostonkových obilnin pro změnu způsobilo nedostatek materiálu potřebného k podestýlce pod hospodářská zvířata, která se poté vracela na pole v podobě hnojiva. Zemědělství tak má na nynějším stavu svůj podíl. Je však si třeba uvědomit, že právě řepka je rostlina s protekcí posvěcenou Agrofertem a politiky v Parlamentu ČR. Kam jdou zisky z jejích pěstování a zpracování, to není třeba snad ani uvádět. Smutné je, že její existence má i další dopady, například v její schopnosti likvidovat motory vozidel.

Dalším prohřeškem v našem vodohospodářství je historie prodeje zdrojů pitné vody a rozvodné sítě zahraničním majitelům. Na této zlodějně zbohatlo pár desítek lidí neuvěřitelným způsobem a lze prohlásit, že právě odprodej vodáren a následně ignorace nových majitelů při potřebě vydělané peníze investovat do rekonstrukce vodovodní sítě byly dohromady loupeží století. Nehorázně vysoké ceny za vodné a stočné přináší zisky zahraničním společnostem, aniž by musely něco vyrábět. Je až neuvěřitelné, jak jsme se snadno vzdali národního bohatství a za pár šupů ho předali vodním kolonizátorům. Čím více domácnosti začaly šetřit, o to více se zvedají ceny za komoditu zvanou voda. Částky měsíčně hrazené za životobudič tekoucí z našich kohoutků jsou už obrovské. Je na místě otázka. Jak je možné, že kdysi se z vodovodních kohoutků používala voda na vaření, zalévání, pití, mytí a prostý občan si to mohl dovolit? Nyní šetří, neplýtvá a platí jako mourovatý. Vodohospodáři chybovali i v přesměrování toků, likvidaci zátopových oblastí. Těch šoků je pro přírodu přespříliš.

Letní měsíce budou horké, místo nadávání si zvykejme. Přemýšlejme o tom, proč kdysi lidé mohli chodit k vodě téměř všude a celé léto, aniž by se museli bát do ní vlézt. Kde se všude vzaly ty prokleté sinice a bakterie, které jsme jako děti neznali? Co vše teče do našich rybníků a řek? Jsme tak odsouzeni k cestám k moři, ležení u bazénů a čekání na déšť. Někde se udělala chyba. Za velké lány mohou soudruzi, v ostatním chybují jejich pokračovatelé a následovníci. A protože vše funguje na principu padajícího lejna, místem dopadu jsme my prostí občané. Nenadávejme na parno, horko a sucho, vždyť je krásné léto. Za pár týdnů se nám po sluníčku bude stýskat, ale drahou vodu a na jaře žluté lány, bordel tekoucí do motoru místo benzínu a vodní plochy připomínající zelené želé, to vše nám tu zůstane. A za nemalé peníze. Jsme prostě nespokojení na špatném místě. Ostatně…vedro má i své výhody, že pánové?

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 98 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.