letogirl
4.8.2018
Kategorie: Společnost

V létě je prostě teplo, to se stává …

Loading...
Sdílejte článek:

IN

Člověk je tvor od přírody nespokojený. Což občas vede k pokroku, řada vynálezů vděčí za svůj vznik právě tomu, že dotyčný vědátor nebyl svolný s nedostatečným stavem věci a rozhodl se najít zlepšení. Bohužel daleko častějším jevem je, že projev nespokojenosti je součástí chování lidé i tam, kde nejsou ochotní či schopní něco pro zlepšení udělat. Ne vždy to lze, ovšem to neznamená, že je třeba se ze všeho hned skládat. Daleko složitějšími jsou však následky nezodpovědnosti, která poté přímo ovlivňuje vnímání těchto veder. Dříve narození si pamatují podobná léta, která se dala vydržet bez klimatizovaných aut a budov. Ve městech bylo více zeleně, méně naříkajících, ve zprávách nám sice řekli o vyšších teplotách, ale nebyla to národní tragédie. Opalující se Češi obsadili rybníky a vodní nádrže, k moři se dostala jen hrstka vyvolených. Prostě to vše šlo.  

Letošní rok se dosud prezentuje u nás velmi zajímavým počasím. V zimě se na horách lyžovalo poměrně dlouho, a i když sněhová pokrývka mohla být vyšší, příznivci zimních radovánek si nemohli stěžovat. Jaro to vzalo poněkud hopem a velmi rychle přišly letní teploty. Samozřejmě poté bylo loterií, jak budou probíhat další měsíce, ale dalo se očekávat, že v létě bude rtuť teploměru šplhat minimálně ke třicítkám. Což se děje a ejhle, všichni jsou z toho překvapení. Ještě nedávno jsme byli upozorňováni na pravděpodobný příchod malé doby ledové, což se očekávalo kolem roku 2035, poslední verze meteorologů je však jiná a místo ochlazení čeká údajně Evropu teplá epocha minimálně dalších 50 let. Samozřejmě lze předpovědět, že se toho chytí Zelení a další ekologičtí aktivisté a budou se nadále snažit znechutit nám naše auta. Země si však žije vlastním životem, její historie je z pohledu lidstva dlouhá. V jejím průběhu docházelo k plno změnám klimatu, jejichž následkem vymíraly různé živočišné druhy, aby je později nahradily jiné včetně nás lidí. Jde o přirozený vývoj, který není v naší moci nějak více ovlivnit, tedy pokud vynecháme pokusy na lidech a podnebí skryté pod názvem chemitrails. I ty se však týkají maximálně lokálních oblastí.

Je tedy možné, že i v dalších létech nás budou čekat méně sněhově vydatné zimy a suchá léta ovlivňující úrodu na polích, v sadech, vinicích a zahradách. Je tedy třeba začít uvažovat nad tím, jak s vodou lépe hospodařit. Vynecháme li příčinu ekologické zátěže větší, než jakou jsou spalovací motory, tedy výrobu masa a mléčných výrobků, tou další jsou špatná politická rozhodnutí. Česká republika je státem s plošně největšími lány v Evropě. Likvidace různých mezí, struh a jiných přírodních hrází způsobila erozi půdy, odplavení té kvalitní vrstvy a neschopnost zbylé zadržovat vláhu. Také volba pěstovaných plodin má především u řepky a kukuřice neblahé následky, neboť obě tyto rostliny jsou velmi náročné na živiny a vodu. Řepka je vůbec morem našeho zemědělství a vzápětí i části hospodářství. Vyšlechtění krátkostonkových obilnin pro změnu způsobilo nedostatek materiálu potřebného k podestýlce pod hospodářská zvířata, která se poté vracela na pole v podobě hnojiva. Zemědělství tak má na nynějším stavu svůj podíl. Je však si třeba uvědomit, že právě řepka je rostlina s protekcí posvěcenou Agrofertem a politiky v Parlamentu ČR. Kam jdou zisky z jejích pěstování a zpracování, to není třeba snad ani uvádět. Smutné je, že její existence má i další dopady, například v její schopnosti likvidovat motory vozidel.

Dalším prohřeškem v našem vodohospodářství je historie prodeje zdrojů pitné vody a rozvodné sítě zahraničním majitelům. Na této zlodějně zbohatlo pár desítek lidí neuvěřitelným způsobem a lze prohlásit, že právě odprodej vodáren a následně ignorace nových majitelů při potřebě vydělané peníze investovat do rekonstrukce vodovodní sítě byly dohromady loupeží století. Nehorázně vysoké ceny za vodné a stočné přináší zisky zahraničním společnostem, aniž by musely něco vyrábět. Je až neuvěřitelné, jak jsme se snadno vzdali národního bohatství a za pár šupů ho předali vodním kolonizátorům. Čím více domácnosti začaly šetřit, o to více se zvedají ceny za komoditu zvanou voda. Částky měsíčně hrazené za životobudič tekoucí z našich kohoutků jsou už obrovské. Je na místě otázka. Jak je možné, že kdysi se z vodovodních kohoutků používala voda na vaření, zalévání, pití, mytí a prostý občan si to mohl dovolit? Nyní šetří, neplýtvá a platí jako mourovatý. Vodohospodáři chybovali i v přesměrování toků, likvidaci zátopových oblastí. Těch šoků je pro přírodu přespříliš.

Letní měsíce budou horké, místo nadávání si zvykejme. Přemýšlejme o tom, proč kdysi lidé mohli chodit k vodě téměř všude a celé léto, aniž by se museli bát do ní vlézt. Kde se všude vzaly ty prokleté sinice a bakterie, které jsme jako děti neznali? Co vše teče do našich rybníků a řek? Jsme tak odsouzeni k cestám k moři, ležení u bazénů a čekání na déšť. Někde se udělala chyba. Za velké lány mohou soudruzi, v ostatním chybují jejich pokračovatelé a následovníci. A protože vše funguje na principu padajícího lejna, místem dopadu jsme my prostí občané. Nenadávejme na parno, horko a sucho, vždyť je krásné léto. Za pár týdnů se nám po sluníčku bude stýskat, ale drahou vodu a na jaře žluté lány, bordel tekoucí do motoru místo benzínu a vodní plochy připomínající zelené želé, to vše nám tu zůstane. A za nemalé peníze. Jsme prostě nespokojení na špatném místě. Ostatně…vedro má i své výhody, že pánové?

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 11 809,60 Kč
Vybráno 33.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 49 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
192 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.