STAVBA
4.6.2019
Kategorie: Ekonomika

V každé obci jiné právo

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

Máme zákony, není však nikdo, kdo by je průběžně vymáhal. Takže v každé z více jak 6200 obcí platí jiná pravidla. Velice to připomíná středověk, kde každý feudál na svém území uplatňoval vlastní právo.

Nově připravovaný stavební zákon má zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Pokolikáté už? Vzniknout má samostatný Nejvyšší stavební úřad, jehož podřízené složky by sídlily mimo budovy obecních, městských a krajských samospráv. Cílem je zjednodušit (existuje dvacet typů stavebních úřadů a závazná stanoviska vydává 40 dotčených orgánů) a sjednotit rozhodování. Jenom v Praze je 22 stavebních úřadů pro 57 městských částí, které hájí partikulární zájmy proti velké Praze. Významnou roli hraje i souběh funkcí, kdy titíž lidé sedí v zastupitelstvu městských částí i zastupitelstvu magistrátu.

Hlavně, někdo si konečně všiml, že úředník sice formálně jedná za stát (vykonává státní správu), ale vyhodit jej (odměnit, sebrat prémie) může samospráva. To otevírá prostor k politickému nátlaku a vede k situaci, kdy v každé obci (městské části) platí „jiný“ stavební zákon. Ohýbání systému dle politických zájmů se ukazuje v obecních volbách, kdy padají nezákonné sliby prosadit nebo zakázat nějakou konkrétní stavbu. Vše je doplněno strachem úředníků z rozhodování. Platí: „Já to sice dle zákona mohu povolit, ale názor starosty, zastupitelů je jiný a tak to posunu jinam“. Nechtějme ani pomyslet na katastrofu, kdyby se do spárů komunálních bossů dostaly katastrální nebo finanční úřady.

Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo k návrhu nového stavebního zákona 1641 připomínek. Část z nich brání pašalíky starostů a jiných byrokratů, třeba ekologů nebo památkářů, kteří se snaží udržet svoji moc nad stavebním řízením. Jako kdyby úředník úředníku byl nepřítelem, tedy jako kdyby neexistovala důvěra, že připomínky dotčeného orgánu stavební úřad řádně zapracuje. Pokud tato nedůvěra existuje, potom státní správa opravdu nemůže fungovat.

Ze strany starostů je argumentace tak agresivně přímá, až se stává naivně hloupoučkou. Prý s novým zákonem města a obce přijdou o část pravomocí spojených s výkonem státní správy. Stokrát ano, nesmí mít v této věci vůbec žádnou pravomoc. Státní zástupce také nedělá současně soudce. Padají i výhružky, v podstatě ultimáta, že pokud dojde k navrhované změně, úředníci zabývající se stavebním právem budou neprodleně vyhnáni z obecních budov. A státe raď si, kam je posadíš. Vše má svoji příčinu, a tak u největších „odbojářů“ by bylo na místě zahájit šetření, jak je to u nich na obci se zneužíváním pravomocí. Starostové legálně stavební úřady ovlivňovat nemohou.

Tragický příklad stavebního řízení ukazuje na daleko hlubší problém. Okresní úřady vykonávaly mezi roky 1990 až 2002 státní správu nezávisle na samosprávě. Jejich rušení byla chyba, kterou je třeba napravit. Členové zastupitelstva jsou systémově podjatí nejen u stavebního řízení, ale i při vymáhání řádného parkování, zamezování záboru cizích pozemků, trestání skládek, znečišťování veřejného prostranství…. Povinnost prosazovat zákon jde proti jejich zájmu být zvolen. Známým se stal případ Miroslava Stejskala, ředitele městských strážníků na Praze 1. Jeho podřízení začali z roku na rok přehlížet polovinu přestupků, přitom úroveň nepořádku a porušování pravidel v městské části zůstala stejná. Když jim vytkl laxnost ve službě, jeho aktivita byla všeobecně odsouzena jako pokyn k buzeraci občanů. Do čela tažení za toleranci nezákonnosti se postavila Adriana Krnáčová, ve své době primátorka Prahy. Ředitel strážníků v podstatě nikde nenašel zastání.

Ve svobodné společnosti co není výslovně zakázáno, je dovoleno. Máme zákony, není však nikdo, kdo by je průběžně vymáhal. Takže v každé z více jak 6200 obcí platí jiná pravidla. Velice to připomíná středověk, kde každý feudál na svém území uplatňoval vlastní právo. Bez ohledu na obecnou závaznost zákonů (o provozu na pozemních komunikacích, přestupkového zákona….) na celém území Česka, zastupitelé opakovaně mudrují o tom, co bude a co nebude v jejich obci či městě platit, a to s argumenty, …..přece se to zde dělalo vždycky takhle, nemůžeme všechny trestat….. Záleží pouze na jejich naturelu, pořádkumilovnosti, odvaze, psychycké odolnost. A tak v jedné obci můžete parkovat na chodníku a sypat odpadky na veřejné prostranství a v jiné zase ne.

Cesty k řešení jsou tři. Spolu s rušením 800 „vyhaslých“ zákonů, které dnes připravuje ministerstvo vnitra, odstranit i ty části zákonů, které dnes nikdo nevymáhá. Jejich ignorování je ještě zhoubnější než nemít zákony žádné. Další variantou je zavedení majetkové odpovědnosti zastupitelů za přehlížení jednání, které mohlo plnit obecní kasu poplatky a pokutami. Nejlepší by bylo opětovně striktně oddělit státní správu od samosprávy a jejich místních zájmů a zájmečků.

Autor: Vilém Barák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 650,00 Kč
Vybráno 30.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 793 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.