svbures
15.9.2016
Kategorie: Doporučujeme, Politika

V jednoho Bureše věřiti budeš

Sdílejte článek:

KAREL KŘÍŽ

Není asi lepší politické strategie než prohlásit, že všichni kradou a jen já jsem ten nejlepší, nejmorálnější, nejčistější, nejsvatější vyvolený spasitel, který mávnutím kouzelného proutku dá všechno do pořádku, pozutíná hlavy zločinecké nestvůry a chapadla mafiánské chobotnice. Tuto taktiku používají sebestřední, mocichtiví jedinci s Napoleonským komplexem již mnoho staletí. A společnost jim to znovu a znovu uvěří.

Paradoxně jim to vychází i dnes, v době, kterou můžeme nazývat informační. Nemělo by už přeci být tak jednoduché předstoupit před zástup lidu a nakydat mu do očí splašky nesmyslů, lží, polopravd a fantasmagorií, které tento nadšeně spolyká i s navijákem. I ten poslední sprostý ovčan z Dolní Díry má dnes možnost si otevřít knihu nebo internet a zjistit se reálný stav věcí, zjistit si pravdu. Proč se tomu tak neděje?

Bohužel se zdá, že ani historie, ani neutěšená současnost, ba ani neutěšený výhled do budoucnosti nepohne s myšlením temně mručícího davu ani o píď. Obyčejný člověk prostě nechce zatěžovat svoje myšlení složitými otázkami společenskými či ekonomickými, natožpak jejich konsekvencemi a historickými kontexty. On má jiné starosti. Opíchá setřička v Ordinaci všechny doktory najednou nebo postupně? Zlevní v akci o korunu předražený masový separát v supermarketu? S politikou běžte do prdele!

V této situaci, pravidelně se opakující v historických spirálách, přichází ON. Ten, který sice v jedné osobě symbolizuje to nejhorší co jsme v nedávné komunistické minulosti zažili, který symbolizuje i to nejhorší z postsametového tunelingu hospodářství, který symbolizuje i to nejhorší z pokrytecké fabulace politické současnosti. A vítězí. Bolševik, (ne)udavač, kmotr, manipulátor. Může být horší zpráva o stavu české společnosti?

Přesto se na pořad jednání sněmovny dostal zákon, který samozvanému mesiáši nevoní. Dva jeho základní principy jsou – pro ministry vlády ČR nemožnost vlastnit média a, pokud je zároveň podnikatelem, nemožnost čerpat dotace a získat státní zakázky. Tu se najednou „spasitel národa“ vzteká a dští síru. Vždyť by měl být, dle svých volebních proklamací, za to rád. Dle vyššího „nepolitického“ principu mravního, kterým se tak rád ohání a poučuje poddaný plebs, je přece obojí další krok k té oné společenské a podnikatelské spravedlnosti, nebo snad ne?

Pokud je síla mých politických myšlenek a tezí natolik markantní, nepotřebuji nějakou hlásnou troubu, která je bude lidem masově vtloukat do hlav. Pokud jsem opravdu seriózní podnikatel, který se vypracoval jen vlastní pílí, šikovností a pracovitostí, nepotřebuji k prodeji svých dokonalých produktů ani státní pomoc v zakázkách, ani přerozdělené peníze ukradené jiným podnikatelům? Nebo je to snad opravdu nějak jinak?

Je snad náš mesiáš jen karikaturou politika a podnikatele? Pramení jeho úspěch z nějakých nekalých praktik, které mu tento zákon omezuje? Jaké by měl důsledky v případě shválení pro něj a sektu Svědků Burešových? Fatální? Nic si nemalujme.

Každý velký Bureš pravidla umí obcházet. Dotace určené pro malé podnikatele si přisvojil on. Velkopodnikatel. Postavil si za ně Hnízdo. Právo je složité, tak se těžko hledá odpověď na otázku, zda porušil zákon či nikoli. Ale výsledek je nezpochybnitelný. Přisvojil si dotace, které mu nepatřily. Které byly určeny jiným. Obešel pravidla. Prošlo mu to. Asi pro něj nebude problém obejít i tahle pravidla nová. Je tedy tenhle zákon zbytečný nebo není?

Václav Láska na facebooku píše: Kde chybí zdravý rozum, zákon to zachraňuje jen špatně. Když části veřejnosti nevadí střet zájmů, kdy si politik nastavuje pravidla pro čerpání dotací vlastní firmy. Kdy si nastavuje zákony vyhovující jeho firmě. Když si nastavuje zákony ztěžující podnikání jeho konkurenci. Když jeho firma vyhrává zakázky o veřejné finance, které on jako politik spravuje. Když jako podnikatel vlastní média, která pak mají být hlídacím psem jeho, jako politika. Když tohle všechno nezastaví zdravý selský rozum, když ten se nepostaví na zadní, tak tedy zkusíme cestu nového zákona.

Tonoucí se stébla chytá. Já tenhle zákon v Senátu podpořím. Ale kdyby spravedlivé a morální principy v politice určoval zdravý rozum, byl bych mnohem raději.

Já k tomu jen dodávám … jen abychom se dříve neutopili.

bloger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 66 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.