svbures
15.9.2016
Kategorie: Doporučujeme, Politika

V jednoho Bureše věřiti budeš

Loading...
Sdílejte článek:

KAREL KŘÍŽ

Není asi lepší politické strategie než prohlásit, že všichni kradou a jen já jsem ten nejlepší, nejmorálnější, nejčistější, nejsvatější vyvolený spasitel, který mávnutím kouzelného proutku dá všechno do pořádku, pozutíná hlavy zločinecké nestvůry a chapadla mafiánské chobotnice. Tuto taktiku používají sebestřední, mocichtiví jedinci s Napoleonským komplexem již mnoho staletí. A společnost jim to znovu a znovu uvěří.

Paradoxně jim to vychází i dnes, v době, kterou můžeme nazývat informační. Nemělo by už přeci být tak jednoduché předstoupit před zástup lidu a nakydat mu do očí splašky nesmyslů, lží, polopravd a fantasmagorií, které tento nadšeně spolyká i s navijákem. I ten poslední sprostý ovčan z Dolní Díry má dnes možnost si otevřít knihu nebo internet a zjistit se reálný stav věcí, zjistit si pravdu. Proč se tomu tak neděje?

Bohužel se zdá, že ani historie, ani neutěšená současnost, ba ani neutěšený výhled do budoucnosti nepohne s myšlením temně mručícího davu ani o píď. Obyčejný člověk prostě nechce zatěžovat svoje myšlení složitými otázkami společenskými či ekonomickými, natožpak jejich konsekvencemi a historickými kontexty. On má jiné starosti. Opíchá setřička v Ordinaci všechny doktory najednou nebo postupně? Zlevní v akci o korunu předražený masový separát v supermarketu? S politikou běžte do prdele!

V této situaci, pravidelně se opakující v historických spirálách, přichází ON. Ten, který sice v jedné osobě symbolizuje to nejhorší co jsme v nedávné komunistické minulosti zažili, který symbolizuje i to nejhorší z postsametového tunelingu hospodářství, který symbolizuje i to nejhorší z pokrytecké fabulace politické současnosti. A vítězí. Bolševik, (ne)udavač, kmotr, manipulátor. Může být horší zpráva o stavu české společnosti?

Přesto se na pořad jednání sněmovny dostal zákon, který samozvanému mesiáši nevoní. Dva jeho základní principy jsou – pro ministry vlády ČR nemožnost vlastnit média a, pokud je zároveň podnikatelem, nemožnost čerpat dotace a získat státní zakázky. Tu se najednou „spasitel národa“ vzteká a dští síru. Vždyť by měl být, dle svých volebních proklamací, za to rád. Dle vyššího „nepolitického“ principu mravního, kterým se tak rád ohání a poučuje poddaný plebs, je přece obojí další krok k té oné společenské a podnikatelské spravedlnosti, nebo snad ne?

Pokud je síla mých politických myšlenek a tezí natolik markantní, nepotřebuji nějakou hlásnou troubu, která je bude lidem masově vtloukat do hlav. Pokud jsem opravdu seriózní podnikatel, který se vypracoval jen vlastní pílí, šikovností a pracovitostí, nepotřebuji k prodeji svých dokonalých produktů ani státní pomoc v zakázkách, ani přerozdělené peníze ukradené jiným podnikatelům? Nebo je to snad opravdu nějak jinak?

Je snad náš mesiáš jen karikaturou politika a podnikatele? Pramení jeho úspěch z nějakých nekalých praktik, které mu tento zákon omezuje? Jaké by měl důsledky v případě shválení pro něj a sektu Svědků Burešových? Fatální? Nic si nemalujme.

Každý velký Bureš pravidla umí obcházet. Dotace určené pro malé podnikatele si přisvojil on. Velkopodnikatel. Postavil si za ně Hnízdo. Právo je složité, tak se těžko hledá odpověď na otázku, zda porušil zákon či nikoli. Ale výsledek je nezpochybnitelný. Přisvojil si dotace, které mu nepatřily. Které byly určeny jiným. Obešel pravidla. Prošlo mu to. Asi pro něj nebude problém obejít i tahle pravidla nová. Je tedy tenhle zákon zbytečný nebo není?

Václav Láska na facebooku píše: Kde chybí zdravý rozum, zákon to zachraňuje jen špatně. Když části veřejnosti nevadí střet zájmů, kdy si politik nastavuje pravidla pro čerpání dotací vlastní firmy. Kdy si nastavuje zákony vyhovující jeho firmě. Když si nastavuje zákony ztěžující podnikání jeho konkurenci. Když jeho firma vyhrává zakázky o veřejné finance, které on jako politik spravuje. Když jako podnikatel vlastní média, která pak mají být hlídacím psem jeho, jako politika. Když tohle všechno nezastaví zdravý selský rozum, když ten se nepostaví na zadní, tak tedy zkusíme cestu nového zákona.

Tonoucí se stébla chytá. Já tenhle zákon v Senátu podpořím. Ale kdyby spravedlivé a morální principy v politice určoval zdravý rozum, byl bych mnohem raději.

Já k tomu jen dodávám … jen abychom se dříve neutopili.

bloger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč


Celkem za měsíc: 12 847,60 Kč
Vybráno 36.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 37 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
55 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.