salviniit
30.11.2019
Kategorie: Společnost

V Itálii se proti Salvinimu houfují Sardinky. Připomínají milionchvilkaře

Loading...
Sdílejte článek:

MONIKA PILLONI

Sardinky jsou malé ryby, jednotlivě bezbranné a bezmocné, které se choulí k sobě a pohybují v hejnech, čili v davu. Ty lidské se považují za protiklad bývalého ministra vnitra, kterého mají za žraloka…

Lidský dav „sardinek“ se poprvé „vyrojil“ 14. listopadu na náměstí (Piazza Maggiore) ve městě Bologna v jakémsi „flash mobu“, zorganizovaném několik dní dopředu na sociálních sítích. Účastníci protestu proti bývalému italskému ministru vnitra Salvinimu se vždy dostaví s rybou vystřiženou z kartónu – sardinkou. První mobilizace byla naplánována na den, kdy tam Matteo Salvini ze strany Liga zahájil ve sportovní hale PalaDozza volební kampaň do krajských voleb v Emilia-Romagna (budou se konat 26.ledna příštího roku) a představil kandidátku na pozici prezidentky krajské vlády. Tuto kandidátku vybrala středopravice (strany Liga, FdL, FI) a je jí senátorka Lucia Borgonzoni(ová) z Ligy. Pak přišlo náměstí Piazza Grande ve městě Modena. Také v tomto případě flash mob zaměřen proti Lize a zároveň za účelem bojkotování kandidatury senátorky Borgonzoniové na vedení regionu. Následovala další města, kde byla nahlášena přítomnost Mattea Salviniho, a to nejenom v kraji Emilia-Romagna.

Zúčastněte se první rybí revoluce v historii

Výběr jména vysvětlili tvůrci myšlenky, kteří vymysleli též slogan znějící „Emilia Romagna neskočí na návnadu“ (v originále L’Emilia Romagna non abbocca), a k tomu vybrali příslušný symbol – sardinku. Sardinky jsou totiž malé ryby, které se choulí k sobě a pohybují ve skupinách. Ty lidské jsou považovány za protiklad bývalého ministra vnitra, kterého mají za „žraloka“. Pokud se tyto malé ryby, jednotlivě bezbranné a bezmocné, pohybují kompaktně jako jediné stvoření, vytvářejí „masu“ a v případě lidských sardinek jde o dav lidí. Tvůrci tohoto experimentu (Sardinky nejsou hnutí s organizační strukturou obsahující pravidla a povinnosti) jsou čtyři, vesměs, třicetiletí přátelé: Mattia Santori, Andrea Garreffa, Giulia Trappoloni a Roberto Morotti. Náměstí plné lidských revoltujících Sardinek se zrodilo přes Facebook. Stalo se tak za jedné Santoriho bezesné noci. Nemohl totiž přijmout fakt, že v tradiční „rudé tvrzi“ jako je město Bologna, provedla Salviniho Liga volební kampaň na podporu kandidatury Lucii Borgonzoniové v opozici vůči odcházejícímu lokálnímu prezidentovi za stranu PD, jímž byl Stefano Bonaccini. „A my k tomu všichni mlčíme?“ řekl si Santori. Poslal tedy zprávu svým přátelům a všichni se sešli v kuchyni a tam se zrodil nápad: „Salvini dorazí do sportovní haly PalaDozza. Budova má 5 570 míst. Musí nás být více“. Odtud pochází flash mob Šest tisíc sardinek (Seimila sardine). Pozvánka zněla: „Žádná vlajka, žádná strana… Vytvořte si vlastní sardinky a zúčastněte se první rybí revoluce v historii“.

Opravdu žádná strana v pozadí?

Takže účastníci – ozbrojeni kartonovými sardinkami – by měli být součástí nepolitické demonstrace, ale ve skutečnosti mnoho lidí za nimi vidí loutky, zatímco ideology projektu vidí jako loutkáře levice, kteří v pozadí scény tkají řady potenciálního hnutí vzniklého z nižších vrstev. To se objevuje ve stále více městech. Několik příkladů:

  • Lídr PD (Demokratická strana, italsky Partito Democratico, PD, je italská sociálnědemokratická politická strana) Nicola Zingaretti chválí iniciativu tím, že „řídí otcovství hnutí ryb pod stranickým křídlem“.
  • Davy – někdy velké a někdy žalostné – zpívají píseň Bella ciao (https://www.youtube.com/watch?v=4CI3lhyNKfo)
  • Song zní vždy na manifestacích levice, progresistů a za účasti sociálních center a stal se svého druhu italskou pravdoláskařskou hymnou. Slogany a fráze účastníků jsou naprosto stejné, takže vše vypadá, jako by se někdo snažil přebalit tento balíček do občanského pozlátka, protože jak je známo, strana PD spolu s koaličními soudruhy již voliče dlouho netáhne.
  • Samar Zaoui(ová), stoupenkyně levicového sdružení universitních studentů, organizátorka demonstrace „Demokratické sardinky“ (Le Sardine Democratiche) v Modeně, se dovolávala a modlila se za sociálního mstitele, aby odstranil Salviniho! A tak Salvini musí čelit nenávisti Sardinek jako je tato, která mu přeje smrt.

Sardinky říkají: „Jsme jen protilátky proti fašismu“. K tomu přistupuje rétorika skupin jako je například Antifa.

Klima-sardinky dnes stávkují po vzoru Grety

Mattia Santori, jeden z tvůrců Sardinek, je spolupracovníkem časopisu RiEnergia, který má spojitost s italským levicovým politikem Romanem Prodim. S ním Santori dělá často (ve spolupráci s někým dalším) rozhovory. Sardinky se také houfují u levicově a progresivisticky smýšlejících Italů i v zahraničí. Ti plánují „flash mob“ v Dublinu, Londýně, Amsterdamu, Berlíně, Paříži, San Francisku a Bostonu. Právě dnes se navíc koná čtvrtá globální klimatická stávka s FridaysforFuture, což je – jak známo – hnutí pro mladé lidi bojující za životní prostředí inspirované Gretou Thunbergovou. V Itálii se koná na 100 náměstích a tentokrát budou přítomné také Sardinky!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 7 511,11 Kč
Vybráno 21.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 539 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.