casino-1107736_960_720
7.5.2017
Kategorie: Kultura a tipy

V České republice platí nový zákon o hazardních hrách, který se dotkne i online kasin

Sdílejte článek:

Česká vláda schválila v první polovině minulého roku návrh zákona o hazardních hrách, který upravuje podmínky provozování hazardních her na území republiky. Zákon č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách tak nahrazuje starší zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách. K stejné strategii se rozhodla i slovenská vláda, přičemž podmínky a pravidla slovenského zákona jsou téměř totožné s tím českým. Zákon se dotýká nejen kamenných provozoven, ale i webových stránek poskytující služby v oblasti online hazardních her.

České ministerstvo financí uvádí, že přichází s kladivem na provozovatele hazardu. Zákon byl zaveden zejména jako ochrana sociálně slabší skupiny, přičemž osoby pobírající sociální dávky budou mít do kasin a heren zákaz vstupu. A zároveň by měl zabránit nelegálnímu hraní, které je v Česku velmi rozšířené.

Přestože chce ministerstvo snížit počet provozoven, tak tyto provozovny nebudou trpět, protože minimální počet hracích přístrojů na jednu hernu se zvyšuje z původních pěti na dvanáct.

Sociálně slabá vrstva má do heren vstup zakázán

Zákon zabraňuje osobám pobírajícím pomoc v hmotné nouzi vstoupit do heren a kasin, a tím chce ministerstvo financí zamezit tomu, aby sociálně slabí jedinci nedávali peníze od státu do hazardních her. Pomoc v hmotné nouzi je poskytována jako pomoc, jak už samotný název napovídá, a tak nejsou peníze určeny k tomu, aby se utopily v hazardu. Aby se dalo toto pravidlo zavést do praxe, musí stát vytvořit seznam osob, ve kterém budou evidováni příjemci této pomoci. Fungovat to bude pravděpodobně následovně. Jakmile osoba vstoupí do kasina, musí předložit občanský průkaz, přičemž provozovatel je povinen zkontrolovat, zda není na zmíněném seznamu. Pokud ano, pak ho musí požádat, aby podnik opustil.

Pokud návštěvník odmítne opustit na požádání podnik, pak je provozovatel povinen zavolat policii, která tuto situaci vyřeší. A naopak, pokud by herna takového člověka pustila dovnitř, vystavovala by se pokutě ve výši až půl milionu euro, což by asi nestálo zato žádné herně.

Hrací automaty zmizí z klasických hospod a restaurací, protože se budou soustřeďovat pouze ve velkých hernách a kasinech. Výhodu to má tu, že člověk, který propadne gamblingu, nebude vystaven pokušení na každém kroku.

Zákon chce dát stopku černému online trhu

Stát chce zastavit černý trh, na kterém působí online provozovny, které neodvádějí daně České republice. Uživatelé v tuzemsku budou mít zakázán přístup na webové stránky nelicencovaných poskytovatelů služeb v oblasti online hazardních her. Podobná pravidla už fungují v jiných státech Evropské unie, například v Lotyšsku či Norsku. I když se bude jednat o nejlepší online kasina, tak pokud nezískají licenci od české vlády, pak nebudou moci vykonávat svou činnost na českém internetu. Snahou je vytvořit optimální prostředí pro licencované online subjekty, které jsou ve srovnání s těmi nelicencovanými ve velké nevýhodě. Nicméně tomu by mělo být s novým zákonem konec.

O blokaci webových stránek s hazardem bude rozhodovat soud. Otázkou však zůstává, zda náklady na blokování takových webů nebudou na stovkách milionů eur.

A co se týče licencovaných online stránek s hazardními hrami, tak i ty by měly mít kontrolní systém, přes který by prošly, zda registrovaný hráč není na již zmíněném seznamu osob. Tento seznam by měl sdružovat nejen osoby sociálně slabé, ale i gamblery. Nahlásit by je mohly jejich blízcí či oni sami.

Zvýší se daň za automat

Závěrem bychom měli podotknout, že se zvýší sazba daně za výherní automaty, a to z 28 procent na 35 procent. Ale naopak se sníží odvody z výnosů automatů, které byly doposud 80 procent, ale s novým zákon se bude jednat pouze o 63 procent.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 100,00 Kč
Vybráno 17.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 638 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...