KLIMA3
5.7.2019
Kategorie: Společnost

V čem spočívá jádro klimaticko-populačního pudla

Sdílejte článek:

LUDĚK FRÝBORT

„Hle, jádro pudla,“ zvolal prý doktor Faust, dotušiv se že ten černý pudl s jiskřícíma očima, co k němu právě přiběhl a nedal se odehnat, je ďábel Mefisto ve psím přestrojení. Také že si milého doktora Fausta nakonec řečený ďábel odnesl dírou ve stropě, inu, neradno si zahrávati s úkazy, z nichž kdovíco se může vyklubat. Což platí i pro politicko-ekologickou debatu v čase přítomném a její ústřední téma, změny klimatu.

Probíhají na povrchu zemském sice už od prahor, v naší době však do nich poprvé výraznější mírou – třebaže zatím žádný klimatolog neráčil vyčíslit jakou – zasáhl člověk. No dobře. Když se k tomu mužové vědy nemají, jako by se kdovíčeho styděli, pokusím se s plným vědomím své omylnosti poukázat na jádro klimatického pudla sám. Není to tak obtížné, jen si vyhnat z hlavy rituální zákazy, jimiž se obtížil náš čas, domnívaje se býti osvíceným.

Přečetl jsem si právě v jednom populárním týdeníku varovnou úvahu předvídající, že změny klimatu vyženou Afriky na 86 milionů běženců. Hned také udává celé klubko příčin: terorismus, banditismus, snadno dostupné zbraně, islamistickou ideologii a – jádro pudla je skoro na dosah – stupňující se sucho. I táži se: jak by, ke všem ďáblům a démonům, neměly být africké země postiženy suchem, když – článek uvádí za příklad Etiopii (postaru Habeš), jejíž populace se stačila v krátké době čtyřiceti let rozplemenit bezmála na čtyřnásobek? A to je Habeš ještě ze solidnějších afrických států; šeredno pomyslet, nač si zavařily chaotičtější země černého kontinentu. Sám jsem Habeš vlastní zkušeností nepoznal (ač bych rád), ze zpráv někdejších cestovatelů však vím, že to bývala lesnatá země s ostrůvky lidského osídlení. Dnes je tomu naopak: osídlení z jednoho konce na druhý, a ostrůvky lesa… kdoví, jestli nějaké ještě zbyly. A jestli zbyly, padnou ze oběť sekyře bezpochyby také, jelikož s neustále rostoucími počty obyvatel roste i potřeba stále nové zemědělské půdy, až, až… všichni svatí aby věděli jaké až. Ač nejsem prognostik, budoucnost Habeše a s místními odchylkami i ostatních tzv. rozvojových zemí se jeví, ohleduplně řečeno, neutěšeně.

Naskýtá se otázka, co my teď s tím. Asi už nic, obávám se. Všelijaké rozvojové pomoci jen utvrzují lokální vládce v domnění, že sami nemusí proti příčinám vysychání půdy podnikat nic, když tu starost spolu s nemalými náklady na sebe bere bohatý strejček zpoza Středozemního moře, pakli vůbec veškerá pomoc nezmizí v kapsách rozvojových hodnostářů. Na zadní kolečka pak příliš nemyslí ani leckterý evropský politik; a nelze očekávat, že africký na ně bude myslet intenzivněji. Třetí recept, znovuuvedení ve vývoji zaostavších zemí pod přímou vládu evropských mocností by možná – možná, pravím – něco platný byl, nechal si ale nasadit psí hlavu kolonialismu a sotva už se najde blázen, aby byl ochoten naložit si na hřbet obtíže toho nepopulárního a přitom ztrátového podnikání. Rozšířená představa o vykořisťování afrických a jiných zemí koloniálními mocnostmi je v rozporu se skutečností; teprve tehdy ony mocnosti nebývale zezámožnily, když se zbavily svých zámořských držav. Proč si je tedy vydržovaly jako drahou kurtizánu… inu, pro tu prestiž. Aby si je mohly zamalovat na mapě světa, co si tak vzpomínám, Britové modře, Francouzi červeně, heč, tohle všechno je naše! Prestiž. Praštěné slovo. Je jednou z mála předností naší doby, že už se tolik neprestižničí.

Ale vraťme se k té Habeši, pardon, k Etiopii. Dokud se budou tamní dámy dle údaje výše zmíněného týdeníku obklopovat v průměru osmi potomky, rovnají se všechny rozvojové pomoci a výpomoci vyhazování peněz oknem do větru; a dokud budou tamní pánové pokládat mnohohlavá hejna podvyživených harantů za důkaz své mužné zdatnosti, není vyhlídky na vyváznutí z tohoto kruhu beznaděje.

Co z toho vyplývá pro nás, bledé tváře… jakkoli to zní sobecky, není naší povinností přijímat populační přebytky z končin, kde vládne představa osmi- i vícečlenných dětských houfů co důkaz mužné cti a zdatnosti. Zadruhé se pokusme rozlišit, co je v dosahu našich sil a co není; pokusy o ovlivnění zemského klimatu k naší libosti silně připomínají bolševiky let čtyřicátých, kteřížto se také hotovili poroučet větru dešti. A snad si, zatřetí, můžeme krom starostí o kdeco a kdekoho od pólu k pólu dbát i vlastního prospěchu. Neboť povede-li si úspěšně, bez významnějších krizí euro-americké hospodářství, odvodí z toho svůj díl užitku i země chlácholivě nazývané rozvojovými; ale až na druhém místě a s náležitým odstupem.

Takové jest jádro pudla na sklonku let desátých tohoto nepokojného století, ctihodný dvorní rado J. W. Goethe.

Autor: Luděk Frýbort

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 628,00 Kč
Vybráno 38.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 008 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
politicon.cz
59 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)