amazonieohen
1.9.2019
Kategorie: Ekonomika

V Brazílii hoří les

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

V Brazílii hoří deštné pralesy. „Hoří náš dům,“ prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron – a měl s tím úspěch. Brazilské pralesy, to je hlavní producent kyslíku na naší planetě (a nemáme zatím k dispozici žádnou jinou), takže nikdo neřekl, že Macron se jen snaží odpoutat pozornost od svých vlastních problémů ve Francii.
.
A Macron také dokázal nasadit toto téma jako jedno z hlavních na jednání skupiny sedmi hospodářsky nejsilnějších států světa, jehož byl hostitelem v lázních Biarritz. Koho ovšem takové řeči o „našem domě“ pochopitelně dost naštvaly, byl brazilský prezident Jair Bolsonaro. Tento (podle mého názoru) jinak nepříliš sympatický chasník měl ovšem pravdu pravdoucí, když se pozastavil nad tím, že problém jeho země se řeší na shromáždění cizích státníků, na které Brazílie ani nebyla pozvána – a obvinil Macrona z koloniálního myšlení, které ovšem (samozřejmě!) nepatří do 21. století… Macron pak nabídl Brazílii na hašení požárů peníze, které Bolsonaro nejdřív hrdě odmítl – ale po poradě s guvernéry zasažených brazilských států nakonec přijal.
.
Věci jsou ale skoro vždy složitější.
.
Žijeme v civilizaci, pro kterou je (stále ještě) slovo věda cosi jako svatá, posvátná kráva. Řekla to věda – tak to se všichni musíme sklonit, poklonit & zmlknout. Věci jsou ovšem vždycky složitější. Skutečná věda je proces poznání – a ne katechismus zjevený jakousi nadpozemskou autoritou (ale taková autorita přece neexistuje!) (tedy kromě posvátné Matky Evoluce, že ano). Skutečná věda také dokázala (ale ani to nemusí být konečný poznatek), že brazilské deštné pralesy nejsou rozhodující pro zásobování Země kyslíkem, jak alarmisticky papouškuje kdekdo, naposled tedy prezident Macron; kromě množství zelených rostlin zde totiž žije i množství organismů, od mravenců po jaguáry, které zase kyslík spotřebovávají.
.
To ovšem neznamená, že by si brazilský deštný les nezasloužil ochranu a pozornost!!! Je to úžasné prostředí, z větší části dosud vědecky nepopsané – a ne že by nemělo význam pro stav klimatu na planetě Zemi. „Spíše než zelené plíce planety je brazilský deštný les něco jako zelená klimatizace,“ řekl dnes (30. 8. 2019) v Českém rozhlase Plus proděkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně Petr Kupec. „Deštný les vytváří množství mraků, které stíní Zemi před slunečními paprsky.“
.
Je pravděpodobné, že velká část požárů v Brazílii byla založena úmyslně, aby se uvolnila půda pro zemědělství. To prý je úplně špatně – jenže ani zde bychom neměli uvažovat kolonialisticky. Protože pokud je zapotřebí les, prosím – ale začněme u sebe. Nemyslím teď na kůrovce, který v našich lesních porostech řádí hůře než oheň v brazilských – ale na to, že i naši českou, moravskou & slezskou krajinu pokrýval kdysi neprostupný hvozd. A půdu, na které dnes podnikáme & žijeme, uvolnili kdysi naši předkové právě vypalováním čili tříbením lesa. Ne pouze docela velká sídla, Třebíč, Třeboň, Třebechovice, ale i množství dalších obcí nám svým názvem naznačuje, jak důležité bylo tříbení pro osídlení našich krajin. Třeběšice, Třeběnice. Třebichovice, Třebihošť, Třebotov, Třebáň a třeba Třebařov: máme je všechny vystěhovat a nahradit divokým pralesem?
.
Věci jsou prostě vždycky složitější. A snadněji člověk přísně hodnotí druhé než sám sebe.
.
Autor: František Schildberger
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 19 771,00 Kč
Vybráno 56.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 808 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,45 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.